in ,

Eğlence Uğruna’ Av Tüfeğiyle Ağzından Vurulan Savunmasız Bir Köpek Hayatını Kaybetti

Van’ın Tuşba ilçesinde av tüfeğiyle vurulan köpek, ekiplerin tüm müdahalesine rağmen hayatını kaybetti. Savunmasız canlar, ‘eğlence olsun’ diye kişiliğinin sağlıksız boyutundaki insanlar tarafından acımasızca öldürülürken, hayvanların haklarını güvence altına alacak yasa yıllardır çıkarılmıyor.

İpekyolu Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, Tuşba ilçesi Alaköy Mahallesi yakınlarında bir sokak köpeğinin tüfekle vurularak yaralandığı ihbarını aldı. İhbar üzerine harekete geçen ekipler, kısa sürede köpeğin bulunduğu bölgeye vardı. Kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce av tüfeğiyle vurulan ve çeşitli yerlerinden yaralanan köpek, hayvan ambulansıyla Van Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezine getirildi. Burada veteriner hekimler tarafından ilk müdahalesi yapılarak ameliyata alınan yaralı köpeğin vücudunda çok sayıda saçma çıkarıldı. Yapılan tüm müdahaleye rağmen köpek hayatını kaybederken;  Tuşba İlçe Jandarma Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, İpekyolu Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri ile hayvan severler de köpeğin vurulduğu bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

https://youtu.be/9mbXb-sqoV4
 

 

EĞLENCE UĞRUNA AĞZINA KURŞUN SIKILMIŞ

Vanlı hayvan severler ise konunun takipçisi olacaklarını belirterek, “Van’ın Alaköy Mahallesi’nde ‘Cesur’ adını koyduğumuz bir canımızın yaşam hakkının elinden vahşice alınması üzerine hayvan sever arkadaşlarımızla burada toplandık. Burada bir can, ağzından ve sırtından tüfekle vurularak katledildi. Sonrasında iki gün o halde kaldı ve bu acımasız olayı 12 yaşındaki bir çocuktan öğrendik. Röntgen ve tetkikler sonucunda anlaşıldı ki can dostumuz ağzında 30, vücudunda ise 35 saçmayla mücadele etmiş.  Eğlence uğruna ağzına silah sıkılmış, sonrasında vücuduna da saçmalar yağdırılmış. Bu bir katliam. Bu konunun yakından takipçisi olacağımızı, üzerinin örtülmesine izin vermeyeceğimizi belirtmek isteriz. Bu suçu işleyenlerin, bu katillerin adalet önünde yaptıklarının hesabını vermeleri için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

‘Eglence Ugruna Av Tufegiyle Agzindan Vurulan Savunmasi Bir Kopek Hayatini Kaybetti 06

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“VAN’DA HALKI BİLİÇLENDİRİP HAYVANLARIN REFAHINI ARTTIRACAĞIZ”
Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinden Veteriner Ensar Ergenç, sokak hayvanlarını günlük beslediklerini ifade ederek, “İnsanların hayvanları vurarak suç işlediklerini anlatıyoruz, anlatmaya da devam edeceğiz. Van Büyükşehir Belediyesi olarak sokak hayvanlarını günlük olarak besliyoruz. Geçtiğimiz yıl içinde 4 bin kısırlaştırma yapıp hepsini aldığımız yerlere bıraktık. Burada da hayvan sever arkadaşlarla mama dağıtımı yapacağız. Hayvan sever arkadaşlarımızla Van’daki hayvanlarımızın refah seviyesini yükselterek hayvanların daha iyi şartlarda yaşamasını sağlayacağız” dedi.

‘Eglence Ugruna Av Tufegiyle Agzindan Vurulan Savunmasi Bir Kopek Hayatini Kaybetti 05

SUÇ VE SUÇLUDAN YANA OLAN YASALAR HAYVANLARI ÖLDÜRÜYOR

Hayvanlarla ilgili daha çok şiddet haberleri duysak da; bu coğrafyada da, bu  dünyada da iyiler kötülerden daha fazla. Sadece, suç ve suçludan yana hazırlanan yasalar, kötülerin işledikleri suçları tekrar tekrar işlemelerine imkan yaratıyor. Kişiliğinin sağlıksız boyutuna düşen biri, ilk suçunu en korunmasız olan yönlendiriyor. Ancak, suç ve suçluyu koruyan yasalar yüzünden, suçlu yakalanmıyor. Yakalanmadığı için cezalandırılmıyor, iyileştirilemiyor. Ve o kişi, suç işlemeye toplumun huzurunu bozmaya devam ediyor.

‘Eglence Ugruna Av Tufegiyle Agzindan Vurulan Savunmasi Bir Kopek Hayatini Kaybetti 02

HAYVAN HAKLARI YASASI SUÇLUDAN DEĞİL HAKTAN VE HAKLIDAN YANA ÇIKMALI

Hayvanlara yönelik yaptığı şiddeti görmeyen ve onun yardım çığlığına koşmayan toplumun dikkatini çekmek için bu kez şiddetini, insana yönlendiriyor. Aslında suç; kişiliğinin sağlıksız boyutuna düşen ve oradan nasıl çıkacağını bilmeyen suçlunun yardım çağrısı, imdat çığlığıdır. Orada da en masum olandan başlıyor; çocuklar ve kadınlar. Önümüzdeki günlerde meclise gelmesi beklenen hayvan hakları yasası bu nedenle çok önemli, çok dikkatle hazırlanması gerekiyor. Suçludan değil HAKtan ve haklıdan yana bir hayvan hakları yasasının çıkması şart.

‘Eglence Ugruna Av Tufegiyle Agzindan Vurulan Savunmasi Bir Kopek Hayatini Kaybetti 05 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maxresdefault 6

Tavuğunu yiyen tilkiye “Afiyet olsun” dedi

maxresdefault 7

Bodrum Küçük Badem İçin Seferber Oldu, Başkan Onun Uçuş Gönüllüsü Oldu