in ,

Eğitmenin Elini Isıran Timsah Darthgator’a Ne Olacak ?

ABD’nin Utah eyaletinde bulunan Scales & Tails Utah sürüngen çiftliğinde bir timsah, doğum günü partisi sırasında hayvan terbiyecisinin elini ısırmıştı. Eğitmeninin elini ısıran Darthgator isimli timsaha ne olacak ? Scales and Tails’deki hayatına devam mı edecek ? Yoksa rehabilite edilerek doğal yaşamına geri mi bırakılacak ?

Geçtiğimiz günlerde Salt Lake City’deki Scales and Tails Sürüngen Çiftliği, 5 yaşındaki bir çocuğun doğum günü partisine ev sahipliği yapmıştı. Doğum günü partisi sırasında Eğitmen Lindsay Bull, rutin beslemesini yaparken, belirlenen alanın dışına çıkan Darthgator isimli timsaha su tankına geri dönmesini istedi. Bull beslenmeye başlamadan önce de Darthgator adlı sürüngende farklı bir hal olduğunu fark etmiş ama bunu pek önemsememiş. Eğitmen Bull, su tankına geri gitmek istemeyen Darthgator’u geri itti ancak su tankına geri dönmek istemeyen 8,5 aylık erkek timsah eğitmenin elini yakaladı ve ısırdı. Eğitmen Bull, timsahın kolunu çekmesini önlemek için suyuna içine atladı ve onu sakinleştirmek için bacaklarını etrafına sardı. Timsahın beslenmesin izleyen çocuklarda yaşanan bu anlara tanıklık etmek durumunda kaldılar. O sırada izleyicilerden Donnie Wiseman isimli bir kişi Bull’a yardım edip edemeyeceğini sordu. Bull, daha önce 18 metrelik bir pitonla çalıştığını söyleyen izleyicinin yardım teklifini kabul etti ve onu yönlendirdi “Sırtına binebilirsen, sırtına bin” yanıtını verdi. İzleyici hızla Darthgator’un sırtına atladı ve bir dakika sonra Bull elini kurtarmayı başardı ve Todd Christopher isimli başka bir izleyici eğitmen Bull’ı dışarı çıkardı. Dikkatli bir talimatla Wiseman da güvenli bir şekilde timsahın alanından çıktı. Şimdi ise eğitmenlerin bir timsahın uymasını bekledikleri ‘kurallara’ uymayarak doğasının gerektiği gibi davranan timsaha ne olacağı konuşuluyor. Darthgator, Scales and Tails Sürüngen Çiftliği’nde yaşamaya devam mı edecek ? Yoksa rehabilite edilerek doğal ortamında yaşamasına izin mi verilecek ?

Egitmenin Elini Isiran Timsah Darthgatora Ne Olacak

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Darthgator Sadece Bir Timsahın Yapması Gerekeni Yaptı

Darthgator’un hem sahibi hem de antrenörü, Scales and Tails Utah’ta yaşanan bu olay sonrasında hiçbir yaptırıma gerek olmadığını söylüyor. Darthgator’un elini ısırdığı eğitmen Lindsay, “Onu elimizde tutmak için elimizden geldiğince savaşacağız. O bizim sorumluluğumuzda olduğu ve bu bizim seçimimiz olduğu sürece, başına hiçbir şey gelmeyecek. O sadece bir hayvanın yaptığını yapıyordu” dedi. Eli sağlam kalan Lindsay, fizik tedaviye devam ediyor.

Eğitmen Lindsay, Darthgator ile tam üç buçuk senedir birlikte çalışıyordu. Ona gel, al, kaç gibi birtakım komutlar öğretmişti. Darthgator’u ailesinin bir üyesi olarak gördüğünü dile getiren Lindsay, talihsiz olayın yaşandığı cumartesi günü yaşananların kendi hatası olduğunu “Olanlar bir kazaydı. Darthgator’dan çok daha fazla suçluyum” diyerek belirtmişti. Cumartesi günü bir hata yaparak kendi elinin bir yiyecek gibi gösterdi. Bu durumda sadece timsah  içgüdüleriyle hareket eden Darthgator’da eğitmenin elini ısırdı. Onun hiçbir hatası yoktu tek istediği yemeğini yemekti. Ardından yaşanan tüm olay Lİndsay’e yardım eden izleyicilerde olan Wiseman’ın eşi Theresa tarafından videoya kaydedildi.

Egitmenin Elini Isiran Timsah Darthgatora Ne Olacak1

Scales and Tails’in Timsah Sahibi Olma İzni Gözden Geçiriliyor

Bir eğlence ve eğitim şirketi olan Scales and Tails Utah’ın sahibi Shane Richins, Utah Yaban Hayatı Kaynakları Bölümü’ne bir olay raporu sunulduğunu ve bir timsah sahibi olma izninin gözden geçirildiğini söyledi. Richins, timsah sahibi olma izninin çok zor alındığını belirtirken “Bundan sonra ruhsatımızı iptal etmeyeceklerini umuyoruz” dedi. Richins, Darthgador’u Florida’da bulunan bir “timsah” çiftliğinde daha yeni doğmuş bir bebekken satın alarak Scales and Tails‘e getirdi. Hayatının neredeyse tamamını burada geçiren Darthgador şimdi 150 kilo ağırlığında ve 8,5 fit uzunluğunda.

Egitmenin Elini Isiran Timsah Darthgatora Ne Olacak 2

PETA, İşletmenin Kapatılması Gerektiği Çağrısında Bulundu

Şirket, yaşanan olayın sosyal medyada yayılmasıyla yaşam hakkına ve özgürlüğe saygısı olan insanlar tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. İnsanlar timsahın içinde bulunduğu muhafazanın büyüklüğünden veya Darthator’un esaret altında yaşadığı gerçeğinden şikayetçiydi. Richins, eleştiriler üzerine Scales and Tails’in muhafazasının boyutunu genişletmeyi planladığını ve Darth’in 12 feet’e çıkması durumunda yıl boyunca açık havada yaşayabileceği sıcak hava tesisine gideceğini söylese de bu yaşam hakkına saygısı olan insanların içini rahatlatmadı. Sonuçta bulunduğu muhafaza büyütülse de Darthagdor’un esaret altındaki yaşamı devam edecekti. Aktif çalışmalar sürdüren hayvan hakları grubu PETA işletmenin kapatılması gerektiği çağrısında bulundu, ancak Utah yaban hayatı yetkilileri olayın soruşturma altında olduğunu ve işletme izni koşullarının gözden geçirildiğini söyledi.

Egitmenin Elini Isiran Timsah Darthgatora Ne Olacak3

Yaşam Hakkına Saygı Dünyanın Meselesi

Mesele  gelişmiş ya da gelişmemiş ülke olmaktan ziyade insanın kişisel gelişimini ne kadar sağlıklı ilerlettiği meselesi. Milyon yıllık bir tarihi olan insan, hala ilk-el  bilinciyle yaşıyor. Sahip olduğu kapasitenin anca yüzde 2-3’unu kullanıyor. Bilinç evrimini tamamlamayan insan, ilk-el bilinciyle baskın tür davranışı sergiliyor ve pek çok hayvan türünden daha da gerilemiş olarak dünya için tehlikeli bir türe doğru evriliyor. Bu gidişi durdurmanın tek yolu; bilinç evrimini gerçekleştirme yolunda ilerleyen insan,  düşük bilinç evreninde yaşayanlardan çok daha cesur olmalı, Kendini cahil bırakan insanın yüzüne cahilliği söylenmeli ve bilmediği konularda fikir beyan etmemesi gerektiği öğretilmeli. Hiç bir canlı türü doğasından koparılarak doğasına aykırı olarak çalıştırılamaz. Bu timsah da öyle. O bir cam fanus arkasında, başak bir türü eğelendirmek üzere gösteri dünyasının bir parçası edilemez. İnsandan üstün olan yönlerinden ötürü doğasına uygun olarak insana yardım eden hayvanlarda suistimal edilemez. Örneğin arama – kurtarma köpekleri. Koku alma güçleri insandan çok daha üstün. İnsana rama kurtarmada destek olan köpeğin eğitimi de çalıştrıma koşulları da emeklilik koşulları da eşitlik ve adale ilkesine göre yapılmak durumundadır. Ancak doğası gereği, yaban hayatın bir parçası olan h,ç bir canlı insanın keyfinin eğlence malzemesi yapılamaz.

Kaynak : Ksl.com

Scales and Tails Utah’ın konuyla ilgili sosyal medya paylaşımına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz…

https://www.facebook.com/137779525840/posts/10158325668790841/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kucuk orman kartali 3

Yaralı Küçük Orman Kartalı Tedavi Altında

Evsiz Kopegi Kaynar Su Ile Yakan Cani Guvenlik Gorevlisi Gozaltina Alindi

Köpeğe Sıcak Su Döken Güvenlik Görevlisinden T.C.’nin Adaleti İle Dalga Geçen Savunma: Korktuğum İçin Sıcak Su Döktüm