in

Eğer Bir Kedi ile Yaşıyorsanız Uymanız Gereken 10 Kural

Bir hayvan ile yaşamak muhteşem bir duygudur. Ancak beraber yaşadığımız dostumuzun mutluluğu, güvenliği ve sağlığı için uymamız gereken kurallar vardır.

nilayy-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bir kedi ile yaşamak dünyanın en güzel duygularından biri olabilir, ancak beraber yaşadığımız dostumuzun mutluluğu, güvenliği ve sağlığı için uymamız gereken kurallar vardır. Bir kediyi sahiplenerek bir hayat kurtarabilirsiniz ama unutmamanız gereken şey bunun büyük bir sorumluluk gerektirdiğidir.  Tıpkı çocuk sahibi olmaya karar vermiş bir insan gibi maddi ve manevi tüm sorumlukları göze almış olmalısınız.

nilayy-2

Eğer kedili bir hayata adım atmak istiyorsanız öncelikle bu kuralları okumalısınız;

1-Eğer bir kedi ile yaşamaya karar verdiyseniz maddi olarak da bu sorumluluğu kaldırabilir olmanız gerekiyor. Aylık gelirinizin belirli bir bölümünü kedi dostunuzun masrafları için ayırmalısınız. Bu masrafları asla ikinci plana atmamalısınız.

Box Kittens GIF - Find & Share on GIPHY

2-Onun vazgeçebileceğiniz bir eşya olmadığını unutmayın! Hayatınızda ne değişiklik olursa olsun hamilelik, hastalık, evlilik bu canın hep sizinle olması gerektiğini göz önünde bulundurun.

Cat Hugs GIF - Find & Share on GIPHY

3- Dostunuzu asla ilgisiz bırakmayın. Çünkü onunla yaşamaya siz karar verdiniz ve onun mama, su gibi bir ihtiyacı daha var; sevgi. Eve geldiğinizde mamasını, suyunu, kişisel bakımını ihmal etmemelisiniz. Günün belirli bir bölümünde onunla ilgilenmelisiniz eğer sizinle oynamak istiyorsa onu geri çevirmeyin.

Cat Playing GIF - Find & Share on GIPHY

4-Evinizde kedi dostunuzun güvenliği için tedbir almalısınız. Pencerelerinize, kedi dostunuzun düşmemesi için mutlaka sineklik taktırmalısınız.

Cat Windows GIF by Cheezburger - Find & Share on GIPHY

5- Eğer uzun tüylü bir kediniz varsa tüylerini her gün mutlaka taramalısınız. Bazı kedi dostlarımızın gözlerinde gün içinde akıntı oluşur. Eğer sizin de böyle bir dostunuz varsa gözlerini mutlaka temizlemelisiniz.

Cat Relaxing GIF - Find & Share on GIPHY

6- Veteriner kontrollerini kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Kedi dostunuzun sağlığı için İç-dış parazit uygulamasını ve aşılarını aksatmamalısınız.

Peek-A-Boo Cat GIF - Find & Share on GIPHY

7- Seyahatlerinizi kedi dostunuza göre planlamalısınız. Dostunuz bu seyahate gelecek m? Gelecekse gidilecek yer ona uygun mu? Yoksa güvenilir bir dostunuza mı emanet edeceksiniz?  Çocuğunuzu emanet etmeyeceğiniz birine asla hayvan dostunuzu emanet etmeyin!

Cats Traveling GIF by Cheezburger - Find & Share on GIPHY

8-Kedi dostunuzun mutlaka bir aşı karnesi olmalı.

Stephen King Cat GIF by Cheezburger - Find & Share on GIPHY

9- Kedi dostlarımız temiz hayvanlardır olağan dışı bir durum olmadığı sürece onu yıkamamalısınız.

Cold Cat GIF - Find & Share on GIPHY

10- Kedi dostunuzu her kızgınlık döneminde çiftleştirebileceğiniz sağlıklı bir kedi dostunuz yoksa kedinizin sağlığı için onu kısırlaştırmalısınız.

White Cat GIF - Find & Share on GIPHY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hayvanlar7 on

Hayvanlar Hakkında Bilmediğimiz 10 İlginç Özellik

cow yellow tag

Yeni Yasaya Göre Hayvanlar ve Ağaçlar da Rehin Edilebilecek