in

Edirneli Hayvanseverlerden Davet: Bir El de Sen Uzat, Mamanla Gel

Edirne Kent Konseyi üyeleri belediye barınağında kalan sokak hayvanlarının barınaktaki şartlarını inceleyip gidermek için etkinlik düzenledi.

Edirne Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu üyelerinden oluşan 50 kişilik gurup Edirne Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma Evi’nde kalan 400 köpek ve 50 kedinin barınma şartlarını incelemek için etkinlik düzenledi. Kent Konseyi hayvan sever grup üyeleri barınakta hayvanların kaldığı bölümleri boyayarak mama desteğine varana kadar yardımda da  bulundular.

edirneli-hayvan-severlen-davet-bir-el-de-sen-uzat-mamanla-gel-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Barınma şartlarını tam olarak yeterli bulmayan gurup adına gazetecilere açıklama yapan Edirne Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu Sözcüsü Ayşen Seçkin, barınma evinde kalan hayvanların  barınma şartlarının tam anlamıyla yeterli bulmadıklarını söyledi. Seçkin,  belediye ile ortak çalışma yarak barınma evirde kalan hayvanların şartların iyileşmesini sağlayacaklarını belirterek, “Belediye ile birlikte çalışarak sokakta yaşayan hayvanlarımızın, geçici bakım evine getirdiğimiz hayvanlarımızı, halkın farkındalığını yaratmak için böyle bir çalışma içine girdik. İnsanlar buranın 5 yıldız bir otel olduğunu düşünüyorlar. İnsanlar evlerinde ve bahçelerinde baktıkları hayvanlarını da buraya gelip bırakıyor. Aslında buraya hasta yaşlı ve kendi başına yaşamakta zorlanan hayvanların barınması gerekiyor.  Belediye ile birlikte yaptığımız çalışma sonunda kalan hayvanların sağlık durumundan barındıkları şartlara ve yediği mamaya kadar hepsini inceleyip zaman zaman birlikte hareket etme kararı aldık. Barınma evinde şartlar buraz daha iyi oyabilir yaptığımız incelemede ilk gözümüzü çarpan yerlerin toprak değilde beton oluşu ve buna benzer bir takım sorunlar var. Tabi hiçbir sokak hayvanın barınma evlerinde kalmasını istemiyoruz. Onların yaşam alanı barınaklar değil doğadır” dedi.

edirneli-hayvan-severlen-davet-bir-el-de-sen-uzat-mamanla-gel-2

Edirne Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Yönetim Üyesi Dilek Doğan’da TBMM’den Hayvan Hakları yasasının değişiklikle,  hayvanların mal sıfatından çıkarılıp canlı sınıfına geçirilmesini isteyerek, şunları söyledi: “Hayvanlara her türlü tecavüz, şiddet vakalarında para cezası yerine hapis cezası verilmeli. Tabi ki bunlar kanunlarla ile yapılacak şeyler. Hayvan sahiplenirken Pet-Şhop yerine barınakları tercih etmeliyiz. Ve önceliğimiz engelli hayvanlar olmalı. Bir insan yardımına muhtaç hayvanlarımız var. Ayrıca okullarda hayvan sevgisini içeren dersler konulsun. Aynı zamanda camilerdeki hutbelerde hayvan sevgisine ve merhamete daha fazla yer verilmesini talep ediyoruz”

edirneli-hayvan-severlen-davet-bir-el-de-sen-uzat-mamanla-gel

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu’da barınma evinin sivil  toplum örgütleri ve vatandaşa kapılarının açık olduğunu istedikleri zaman gelip buradaki sokak hayvanlarının şartlarını inceleye bileceklerini söyledi.  Grup barınaktaki hayvanları gezmelerinin ardından kısır, börek ve etsiz yemeklerden mönüden oluşan barınağınağın karşısındaki ağaçların bulunduğu alanda piknik düzenledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eski Belediye Çalışanından İtiraf 1

Eski Belediye Çalışanından İtiraf: Tavşanlı’da 10 Bin Köpek Öldürüldü

beykoz kuyuya düşen köpekler

Beykoz’da 2 Yavru Köpek 40 Metre Derinliğindeki Kuyuya Düştü