in

Edirne’deki Trafik Kazasında Sağlık Skandalı: Edirne Belediyesi Veteriner Ekipleri Yaralı Ata Sahipli Diye Müdahale Etmedi

Edirne’de bir aracın at arabasına arkadan çarpması sonucu meydana gelen kazada 3 kişi ve bir at yaralandı. Kazada ağır yaralanan ve acı içinde kıvranan at için çağrılan Edirne Belediyesi Veteriner İşleri ekibi, ata “sahipli” hayvan diye müdahale etmedi. Polislerin ‘hocam bunu 112 hizmeti gibi düşünelim, ilk müdahale’ sözlerine rağmen gelen ekip acı içinde kıvranan ata elini sürmedi. Ölmek üzere olan ata ilk müdahale, kazadan 3 saat sonra gelen özel veteriner hekim tarafından yapıldı.

Kaza, Edirne’nin Karaağaç Mahallesi girişinde bulunan yeni köprü üzerinde saat 19.30 sıralarında meydana geldi. Köprü üzerinde seyir halinde bulunan G.Y. yönetimindeki 22 ED 582 plakalı araç, odun yüklü at arabasına arkadan çarptı. Kazanın etkisiyle, odun yüklü at arabasında bulunan karı koca T.A. ile S.A. ve araç sürücüsü G.Y. yaralandı. At ise ağır şekilde yaralandı. Kaza yerine çok sayıda ambulans ve polis ekipleri sevk edildi. Gelen polis ekipleri, at için de Edirne Belediyesi’ne bağlı Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerine haber vererek olay yerine gelmelerini sağladılar. Kazada yaralanan insanlar için gelen 112 Sağlık ekipleri,  at arabasında bulunan karı koca çiftin ilk müdahalelerini yaptıktan sonra  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevkleri gerçekleştirildi. Araç sürücüsü G.Y. de ilk kontrollerinin ardından durumunun iyi olması sebebiyle, ifade vermek üzere polis merkezine götürüldü.

AW191566 09 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Vicdanlar sızladı! Polisler ısrar etti, belediye veteriner ekibi acı içinde kıvranan ata el sürmedi

At için gelen Edirne Belediyesi Veteriner İşleri ekibi ise ağır yaralanan ata ilk müdahaleyi yapmadı. Polislerin ‘hocam bunu 112 hizmeti gibi düşünelim, ilk müdahale’ sözlerine rağmen belediye ekipleri ata müdahale etmedi.  Polisleri tüm  ısrarına rağmen ölmek üzere olan ata müdahale etmeyeceğini söyleyen veteriner teknikeri bunu üslerine bildirmek zorunda olduğunu ifade etti.
Kendi üs makamları ile görüşen tekniker kadın, mevzuat gereği “atın ‘sokak hayvanı olmaması’ ve ‘sahipli hayvan’ statüsünde olması münasebetiyle, kendisine ‘Müdahale etmeyin ancak oradan da ayrılmayın’” dediklerini söyledi. Kedi ve köpek bakım ve koruma aracı ile gelen belediye ekipleri, acı içinde kıvranan ata el sürmedi.

Sağlık skandalı! Müdürlerim ‘yap’ derlerse ata  müdahale edeceğim

Edirne Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nde görevli tekniker kadın, kazazede yakınına, “Hayvana müdahale etmemiz bizim yasak şu anda. Haber bekliyorum müdürlerimden. Bekliyorum, eğer ‘yap’ derlerse yapacağım ama normalde özel veteriner çağırmanız lazım” dedi. Kazazede yakınının “Canlı hayvan ama” söylemi üzerine de tekniker kadın, “Canlı ama sahipli hayvan, biz sahipsiz hayvanlara bakıyoruz” şeklinde cevap verdi.

Ata ilk müdahaleyi at sahibinin yakınları yaptı, polisler su içirmeye çalıştı

Kazayı duyup olay yerine gelen kazazede yakınları, yaralı ata ilk müdahaleyi yaparak, atı kontrol etti. Belediye veteriner işlerinden gelen ve ata müdahale etmeyen görevlileri şaşkınlıkla izleyen vatandaşlar, kendilerine tepki gösterdi. Kazada ağır yaralanan atı, kazazedelerin yakını olan vatandaşlar yaptı. Duyarlı polis ekipleri de yaralı ata su içirmeye çalıştı

AW191566 11 1

Ağır yaralı at saatlerce soğukta tedavi edilmeyi bekledi

Acı içinde kıvranan at için vatandaşlar ve polisler seferber olurken, ‘mevzuat’ gereği olay yerinden ayrılmayan Edirne Belediyesi Veteriner Ekipleri, at için çaresizce çırpınan vatandaşları ve polisleri izledi. Kaza yerinde atın tedavisi ile ilgili durumun görevli ekipler arasında yaşanan telefon trafiği uzadıkça uzadı. Havanın dondurucu soğuğunda tedavi olmaya bekleyen talihsiz ata, kazazedelerin yakınları tarafından evlerinden battaniye getirilip örtüldü.

Ölmek üzere olan ata 3 saat sonra gelen özel veteriner müdahale etti

Kaza sonrası saatlerce müdahale edilmeyen ve ölmek üzere olan ata 3 saat sonra özel veteriner gelerek müdahale etti. Belediye ekipleri ile Doğu Koruma Müdürlüğü ekipleri arasında yaşanan telefon trafiği sonuç vermeyince, belediye veteriner işlerinde görevli tekniker kazaya karışan araç sürücüsünün babasına ulaştı ve ücretli bir veterineri kabul edip etmediğini sordu. Kazazede yakını durumu hemen kabul ederek, 10 dakika içerisinde olay yerine ücretli ve özel bir veteriner yönlendirdi. Ata ilk müdahalesini yapan ve iç kanaması nedeniyle durumunun ağır olduğunu dile getiren veteriner hekim Mustafa Altan, tedavisine ve kontrollerini devam edeceklerini söyledi. Yaralı at, kepçe yardımıyla at sahiplerinin evine götürüldü ve tedavi altına alındı. Kazayla ilgili soruşturma sürüyor.

Mevzuat uğruna ihanet edilen veteriner hekimlik andı

Edirne Belediyesi Veteriner İşlerinden gelen veteriner  teknikeri ve üstü olan veteriner hekim, mevzuat uğruna veteriner hekimlik yemini tutmadılar. Veteriner hekim andı Temmuz 1969’da Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği Delege Evi tarafından kabul edildi. Kasım 1999’da ve Aralık 2010’da değiştirildi. Yemin şöyledir.

« Veteriner hekimlik mesleğine kabul edilirken. Bilimsel bilgi ve becerilerimi, hayvan sağlığı ve refahının korunması yoluyla toplumun yararına, hayvanların ızdıraplarının önlenmesinde ve onlara yardım etmede, hayvan kaynaklarını korumada, halk sağlığının teşvikinde ve tıbbi bilgilerin ilerlemesinde kullanacağıma ciddiyetle and içerim. Mesleğimi vicdanlı, onurlu ve veteriner tıp etiği ilkelerine uygun olarak icra edeceğim. Bilimsel bilgilerimi ve mesleki becerilerimi bir ömür boyu geliştirme yükümlülüğünü kabul ederim. »

Kanadalı veteriner hekimler tarafından yapılan yemin, 2004 yılında Kanada Veteriner Hekimler Birliği tarafından hazırlandı. Bu yemin ile Amerikan Veteriner Hekimleri Birliğinin kabul ettiği yemin arasında ufak farklılıklar vardır. Yemin aşağıdaki gibidir:

« Veteriner tıp mesleğinin bir üyesi olarak, Bilimsel bilgi ve becerilerimi toplum yararına kullanacağım. Hayvan sağlığını ve refahını teşvik etmek, hayvanların ızdıraplarını dindirmek, kamu ve çevre sağlığını korumak ve karşılaştırmalı tıp bilgilerini ilerletmek için çaba göstereceğim. Mesleğimi vicdanlı, onurlu ve veteriner tıp etiği ilkelerine uygun olarak icra edeceğim. Mesleki bilgi ve yetkinliğimi geliştirmek için; kendimin ve mesleğin yüksek profesyonel ve etik standartlarını korumak için sürekli çaba göstereceğim. »

Birleşik Krallıkta, veteriner hekimlik mesleğin icra edebilmek için Veteriner Hekimler Kraliyet Koleji’ne üye olmak gerekir. Üyelikte yapılan bildiri şöyledir:

« Veteriner Hekimler Kraliyet Koleji üyeliğine haiz olmak üzereyim, Söz veriyorum ve ciddiyetle bildiriyorum ki: veteriner hekimler kraliyet kolejine tüm sadakatim ebedî kalacak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek için tüm gücümle gayret göstereceğim. Her şeyden önce davranışlarımdaki doğruluğun meslek çalışmalarımı takip edeceğine ve bakımıma muhtaç tüm hayvanların refahı için çalışacağıma söz veririm. »

Türkiye’de ilk veteriner hekim andı 1981 yılında “Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Atatürk’ün Doğumunun 100. Yılını Kutlama Programı” için Prof. Dr. Ferruh Dinçer tarafından uyarlanmıştır, 1997 yılında yine Ferruh Dinçer tarafından düzenlenmiş ve 25. Dünya Veteriner Hekimleri Birliği Kongresinde kabul edilmiştir. Sabit tek bir metin olmadığı gerekçesiyle Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından düzenlenen[4] and şöyledir.

«  Yaşamımı insanlık yoluna adayacağıma; Meslek sahibi olmamda emeği geçenlere saygı ve minnettarlığımı koruyacağıma; Sanatımı doğrulukla yapacağıma, mesleğimi onurlandıracağıma; Mesleğimin dünya ölçüsünde geliştirilmesini hedefleyeceğime; bu amaçla meslektaşlarımla tam bir anlayış ve işbirliği içinde çalışacağıma; Hayvan ve insan sağlığına çağdaş anlamda bir hizmet sunmayı ilke edineceğime; İnsan ve hayvanların ortak malı olan çevrenin korunması ve olanaklarından tüm canlıların yararlanması için çaba harcayacağıma; Hasta sahiplerinin duygu ve düşüncelerine saygı duyacağıma; onların sosyal durumlarını, siyasal eğilimlerini ve dini inançlarını gözetmeksizin, mesleki bilgimin gereğini yapacağıma; Sanatımı uygularken öğreneceğim sırları asla açıklamayacağıma; Bilimsel yöntemlerden sapmadan; deontolojik kurallara uyarak ve etik ilkeleri gözeterek tedavi ve araştırma yapacağıma; İnsanlığın değerleri, bilimin gerçeği, mesleğimin onuru önünde şeref sözü verir, and içerim. »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kayip Kopek Su Kuyusunda Bulundu

Kayıp Köpek Su Kuyusunda Bulundu

MasterChef Turkiyede Bu Kez Tadimlari Kopekler Yapti

MasterChef Türkiye’de Bu Kez Tadımları Köpekler Yaptı