in

Edirne, Sokak Hayvanları için Kışa Hazır

Edirne’de artan soğuklarda sokaktaki hayvanların üşümemesi için kedi ve köpek evleri yapıldı.

Havaların iyice soğuduğu şu günlerde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Edirne Birinci Bölge Şube Müdürlüğü katkıları ve Edirne Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (EDHAYKO) işbirliği ile yapılan kedi köpek evleri, sahipsiz sokak hayvanlarının yuvası oldu.

edirne1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sokak hayvanları üzerinde kışın olumsuz şartlarını azaltmak için yapılan proje kapsamında 40 köpek 10 tane de kedi evi, kentin çeşitli noktalarına dağıtılmaya başlandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Edirne Birinci Bölge Şube Müdürlüğü’nün katkılarıyla EDHAYKO’ya verilen kedi köpek evleri kış aylarında sahipsiz sokak hayvanları için yuva oldu.

edirneon

‘Çalışmalarımız yıllarca sürecek’

Kedi ve köpek evlerini kentin çeşitli noktalarına konulacağını kaydeden Kara, “Bakanlığımız 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında özellikle sahipsiz hayvanlarla ilgili soğuk havalarda, kış mevsimlerinde bir nebzede olsa onların yaşamlarını kolaylaştırmak ve soğuk havalarda barınmalarını sağlamak amacıyla barındıkları yerlerde kullanılmak üzere ülkemiz genelinde barınak yapma konusunda proje geliştirmiştir. Bu proje kapsamında ilimizde 20 tane ufak 20 tane büyük köpek evi ile10 tane kedi evi yaptırılarak, yine ilimizde bulunan EDHAYKO ile birlikte alanlar belirlenerek, bu alanlara yuvalarımız yerleştirilecektir. Alanlardaki yerleştirme ve kontrol durumunu da aynı şekilde EDHAYKO görevlilerimizin ve bu konuda bizim gönüllü hayvan koruma görevlisi olarak desteklediğimiz arkadaşlarımızın takip ve kontrolü ile bu çalışmalar yapılacak. Bu çalışmamızın yıllar sonra da devam ederek sahipsiz hayvanların bir nebze de olsa rahatlatılması ve korunması için böyle bir proje başlatıyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız yıllar itibariyle her gün devam edecek” şeklinde konuştu.

edirne3

Gönüllü sayısını arttırmak istiyorlar

Uzun süredir il bazında yerel hayvan koruma görevlisi yetiştirmek için kurslar verdiklerini ve mevcut 25 gönüllü sayısının 60’a çıkarılmasını hedeflediklerini sözlerine ekleyen Kara,  “Çalışmalarımızı özellikle hayvan koruma görevlisi ve gönüllüsü derneklerle beraber çalışmayı kendimize amaç edindik. Bu konuda çalışmalarımızda kendileriyle ortaklaşa çalışmalarımız, yasanın bize verdiği görev tanımında ilimizde bu tür çalışmaları birlikte yapıyoruz. Birlikte projeler geliştiriyoruz. Yine aynı şekilde ilimizde daha önceki yıllarda yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde oluşturulan gönüllü hayvan koruma görevlimiz 25 civarında. Yakın zamanda tekrar bir kurs açarak, bu gönüllü hayvan koruma görevlisi sayımızı 60 civarına çıkarmayı planlıyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Kısa zamanda bu kursu açacağız” ifadelerini kullandı.

Siz de gönüllü olmak istiyor ancak bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu haberimize göz atabilirsiniz…

Hayvan Severliğinizi Resmileştirin ‘Yerel Hayvan Koruma Gönüllüsü’ Olun!

Kaynak: Edirne Yenigün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

National Geographic ö.ç

2016’nın En Etkileyici Doğa Fotoğrafları Seçildi

kentsel dönüşüm kedi öç

Kentsel Dönüşüm Yüzünden Yüzlerce Kedi Aç Kaldı