in

Ebu Hureyre’yi Örnek Alan Urfalı Hüseyin ve Sokak Kedileri

Şanlıurfa’da GAP Arena Stadyumu’nda taşeron işçi olarak çalışan Hüseyin Balter, yaklaşık 15 yıldır her gün iş çıkışında kasaptan aldığı etleri poşetlere doldurarak belli noktalardaki onlarca kediye dağıtıyor

urfalıhüseyin-ajanimo2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Asgari ücretle çalışan 53 yaşındaki Hüseyin Balter, her gün işini bitirdikten sonra tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi civarındaki kasaba giderek, kendisi için ayrılan sakatat ve etleri özenle parçalayıp poşetlere dolduruyor. Daha sonra tarihi dar sokaklarda yollara düşen Balter, Haşimiye, Yıldız Meydanı ve Bediüzzaman Mezarlığı’nda kendisini bekleyen ve sesini duyar duymaz yanına gelen yaklaşık 100 kediyi besliyor. Her bir hayvanla ayrı ayrı ilgilenen ve onlara farklı isimler veren ‘kedi dostu’ Balter, daha sonra da evinde baktığı 20 kedinin karnını doyuruyor.

urfalıhüseyin1

Balter, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kedileri çok sevdiğini, kendisine Hz. Muhammed’in sahabelerinden “Kedilerin Babası” olarak da bilinen Ebu Hureyre’yi örnek aldığını söyledi.Her ay maaşının yaklaşık yarısını kediler için harcadığını belirten Balter, kedileri doyurduğu zaman mutlu olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
“Kediler için aylık yaklaşık 700 liraya et alıyorum. Yaklaşık 15 yıldır bu şekilde her akşam kedileri besliyorum. Kediler beni sesimden tanıyor. Saati hiç atlamamaya çalışıyorum. Islık sesini duydukları anda yanıma üşüşüyorlar. Onları evladım gibi seviyorum. Hepsinin ayrı ayrı özellikleri var. Kimisi et seviyor, kimisi ise ciğer. Buna özen gösteriyorum. Kedileri iyi gördüğümde ben de mutlu oluyorum ama birisine araba çarpsa ya da hastalansa o zaman ben de üzülüyorum. İnsanlarda merhamet azalmış, kimse hayvanlara yardım etmiyor. İmkanlarım olsaydı bunlar için barınak yapardım. Böylelikle sokak aralarında kediler ölmezdi. Bu konuda hayvanseverlerden destek bekliyorum.”

httpvh://www.youtube.com/watch?v=yJPbHyMCJ_4&feature=youtu.be

Kendisi gibi kedileri seven birini bulduğu takdirde evlenmek istediğini anlatan Balter, “Hayatım kedilere bakmakla geçti, bu nedenle evlenemedim ama pişman değilim. Belki bu sayede Allah’ın sevdiği bir kul olurum. Evde zihinsel engelli kardeşimle yaşıyoruz ama o bile evde kedi beslediğim için beni yanında istemiyor. Kediler aç kalmasın diye kentten dahi ayrılamıyorum. Bugüne kadar varımı yoğumu bu kedilere harcadım” dedi.

Kedilerin birçoğuna isim de verdiğini belirten Balter, onları evladı gibi sevdiğini söyledi. Aynı zamanda sıra gecelerinde solistlik de yapan Balter, insanlardan sokak hayvanlarına yardım etmesini istedi.

Ebu Hureyre Kimdir?

Yemen asıllı sahabelerden olan Ebu Hureyre’nin gerçek adı bilinmemekle birlikte Müslüman olmadan önceki adının Abdüamr, Sükeyn, Abdüşşems olduğu yönünde farklı rivayetler vardır. Sahipsiz kedi yavrularını besleyip büyütmesinden dolayı “Kedilerin Babası” anlamına gelen Ebu Hureyre ismiyle anılırdı.

Yemen’de doğan Ebu Hureyre’nin doğum tarihi bilinmemekte olup, Ezd kabilesinin Devs koluna mensuptur. 628 yılında Hz. Muhammed’in Hayber’de bulunduğu sırada yanına gelerek Müslüman oldu. Kuşatmadaki Hayber fethine ve daha sonra yapılan savaşların hepsine katıldı. Bu tarihten ölümüne kadar 3 yıl boyunca Hz. Muhammed’in yanından ayrılmadı. Bu sebeple en çok hadis nakleden sahabe olduğu söylenmektedir. 5.375 adet hadis aktardığı tahmin edilmektedir.

Hz. Ömer tarafından görev yaptığı Bahreyn’e iki defa vali olarak tayin edildi. Ebu Hureyre valilikten ayrılarak Medine’ye döndüğü zaman Halife tarafından hakkında tahkikat yapılmıştır. Bazı rivayetlere göre Hz. Ömer tarafından hakkında ithamlarda bulunulduğu ve bunun sonucunda onun malının yarısına veya tamamına el koyduğu ileri sürülmektedir. Ancak daha sonra Ebu Hureyre’nin dürüstlüğü ortaya çıkmasıyla Hz. Ömer onu tekrar vali tayin etmek istemiş, ancak Ebu Hureyre bir daha görev kabul etmemiştir. Hz. Osman’ın hilafetini destekleyen Ebu Hureyre, Hz. Ali ile Muaviye arasında çıkan mücadele de hiçbir tarafı desteklemedi. Ebu Hureyre’nin Muaviye döneminde zaman zaman Medine Valiliği ya da Vali Mervân’ın bulunmadığı dönemlerde vekil olarak Medine Valiliği yaptığı ifade edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dunya sokak hayvanlari gunu ajanimo 1 1

4 Nisan’da Sokak Hayvanlarının Farkına Varalım!

yarısma ajanimo2

Taşıma Çantası Hediyeli Yarışma Kuralları