in

Düzce’de Heyelanda Toprağa Gömülen İnek Kurtarıldı

Kayıp 6 kişiyi arama çalışmaları sürerken bölgede inek sesi duydu. Sesi takip eden ekipler, toprağın içine sıkışmış, sadece kafası dışarıda bir şekilde yardım bekleyen ineği kazma küreklerle kurtardı

Düzce’de yaşanan şiddetli yağış sonrası oluşan zarar giderilmeye çalışılıyor. Yaklaşık 4 bin 800 kişinin etkilendiği taşkın sonrası tüm kurumlar seferber olmuş durumda. Kayıp 6 kişiyi arama çalışmaları sürerken bölgede inek sesi duydu. Sesi takip eden ekipler, toprağın içine sıkışmış, sadece kafası dışarıda bir şekilde yardım bekleyen ineği kazma küreklerle kurtardı.

3 gün önce yaşanan afette en büyük zararı gören yerlerden biri olan Akçakoca ilçesine bağlı Uğurlu ve Esmahanım köylerinde yol yapım ve temizlik çalışmaları sürüyor. Köyün içinden geçen derenin taşması sonucu sele kapılan otomobil ve traktörler, evlerin bahçelerinde çamura saplandı, köy yolları ve bazı evlerin bahçeleri büyük ağaç parçaları ve çamurlarla kaplandı. Ekipler bir yandan bunları temizlemeye çalışırken öte yandan selde kaybolan 4’ü çocuk 6 kişiyi arama çalışmaları da sürüyor.

duzce heyelan inek

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yardım isteyen inek kurtarıldı

Esmahanım-Uğurlu-Melenağzı köyleri arasında çalışma yapan UMKE ekipleri, arama yaptıkları bölgede inek sesi duydu. Sesi takip eden ekipler, toprağın içine sıkışmış, sadece kafası dışarıda bir şekilde yardım bekleyen ineği kazma küreklerle kurtardı.

İneğe su vererek güvenli bölgeye alan ekipler, hayvanı daha sonra Akçakoca ilçesine göndermek üzere Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine teslim etti.

duzce heyelan inek 1

“Mahşeri yaşadık”

Yılmaz Zobar adlı köylü, o gece mahşeri yaşadıklarını belirterek, sel olduğunda çocukları ve hayvanları tahliye etmeye çalıştıklarını söyledi.

Yukarıdan gelen selin dere yatağına sığmayınca patlayarak köyün içine kadar gelip aktığını anlatan Zobar, “Büyük ağaçlar geldi, evleri, barakaları, ahırları, kümesleri yıktı, iş yerleri kullanılamaz hale geldi, yaşanacak hayat kalmadı burada.” dedi.

İlknur Zobar ise yoldan geçen birinin kendisine selin geldiğini haber vermesi üzerine çocuklarını alıp evden çıkarak köyün yukarısındaki kahveye doğru gittiğini anlattı.

duzce heyelan inek 3

“Buzağıyı sel götürmüştü, kendisi geri geldi”

Alanur Zobar ise akrabalarının sel geldiğini haber vermesi üzerine evden çıkarak ahırdaki hayvanlarını tahliye ettiğini belirterek, “Hayvanların yarısını tahliye ettim, orada boğuluyordum kendimi dışarıya zor attım. O sırada ağaçlar geldi kümesi yıktı devirdi gitti. Buzağıyı sel götürmüştü sonra geri geldi kendisi.” diye konuştu.

Eylem Zobar, bir gürültüyle köyün içine selin geldiğini aktardı. Sele kapılan araçları gördüğünü söyleyen Zobar, “Arabalar, traktörler bizim bahçeye saplandı. Marketin önündeki dolapları sel aldı götürdü. Biz kendimizi tepeye attık ama ne var ne yok sele kapılıyordu. Biz 4 aileyiz burada nasıl yaşayacağız bilmiyorum, yardım olmazsa burada yaşayamayız. Çocuklarımız ve biz iyiyiz buna şükrediyoruz.” dedi.

Ömer Zobar da evinin alt katının tamamen çamurla kaplandığını, herhangi bir mikrop yayılmadan evinin temizlenmesi talebinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kanadalılar Türkiye’nin Göz Bebeğinde Katliam Yaptı 195 Bin Ağaç Kesildi 3

Kanadalılar Türkiye’nin Göz Bebeğinde Katliam Yaptı: 195 Bin Ağaç Kesildi

duygulandiran goruntu yarali buzagiyi sirtinda boyle tasidi

Düzce’de Duygulandıran Görüntü: Yaralı Buzağıyı Sırtında Taşıdı