in

Duru Tiyatro 10. Yılında Sahnesini Köpek Oyuncuyla Paylaşacak

Duru Tiyatro’nun kuruluşunun onuncu yılında sahnelenecek olan ‘Veronalı İki Centilmen’de bir köpek de sahnede tiyatrocularla birlikte yer alacak. Neden mi? Çünkü ‘Crab’in rolü oldukça önemli…

İngiliz şair, oyun yazarı ve oyuncu William Shakespeare, ölümünün 400’üncü yılında Duru Tiyatro tarafından anılacak. Duru Tiyatro ünlü yazarın ilk oyunu ‘Veronalı İki Centilmen’i sahnelemeye hazırlanıyor. Uzun süren çalışmalar sonucunda konservatuar mezunu yüzlerce oyuncu arasından  seçmeler yapıldı ve oyuncular belirlendi. “Veronalı İki Centilmen” in yönetmenliğini Hakan Çimenser, Sanat Yönetmenliğini Emre Kınay müziklerini ise Bora Öztoprak yaptı.

durutiyatro1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Duru Tiyatro aynı zamanda bu oyunla birlikte kuruluşunun 10’uncu yılını kutluyor olacak. İlk kurulduğu yıl Manifestosunu “Daha önce hiç oynanmamış ya da oynanmış ancak dönem gençliğinin tanıklık edemediği oyunları sahnelemek” olarak yayınlayan özel tiyatro yine çok önemli bir eseri sahnelemeye hazırlanıyor.

durutiyatro2-oc

Duru Tiyatro Sanat Yönetmeni Emre Kınay “ Ben arkadaşlarımla 10 yıl önce bu tiyatroyu kurduğumda, “Tiyatro Kuran Deliler” diye başlık atmışlardı. O yıllarda jüri izleyecek tiyatro oyunu bulamazken, geçen yıl 168 yetişkin oyunu sahnelenmiş. Bu bizim ülkemiz için çok önemli bir gelişme. Biz de Duru Tiyatro olarak bu yıl 10’uncu yılımızı kutluyoruz. Yıldönümümüz tam da Shakespeare’in 400’üncü ölüm yıldönümü, biz de bu vesileyle kendisinin ilk oyunu olan “Veronalı İki Centilmen”i sahneliyoruz. Her yıl bir Shakespeare oyunu sahneleyeceğiz. Beş kişiye oynasak bile perdeyi açmaya devam edeceğiz” dedi.

durutiyatro3

‘Veronalı İki Centilmen’de Köpeğin Rolü

‘Veronalı İki Centilmen’ arkadaşlık ile aşkın, en yoğun şekilde komedi ve dramla iç içe geçmiş hikayesini anlatıyor. Oyunun baş kahramanları, ideallerinin peşinde koşmak için dostlarından ve yaşadığı yerden ayrılan Valentine ile aşkı uğruna tüm ideallerinden hatta kendisinden vazgeçen Proteus. Verona’dan Milan’a uzanan yolculukta Valentin ve Proteus’u aşkın okları karşı karşıya getiriyor.  ‘Crab’ ise Proteus’un hizmetkarının köpeği. Ünlü yazar Shakespeare’in 1500’lü yıllarda köpeğin de sahneye çıkacağı bir oyun yazmış olması oyun her sahnelendiğinde tiyatro eleştirmenlerinin dikkatini çekti ve konuşuldu.

Oyunun prömiyeri 19 Ekim tarihinde Kadıköy’de Duru Tiyatro Salonu’nda sahnelenecek.

Duru Tiyatro’nun sahnelediği oyunlarla ilgili bilgi almak için www.durutiyatro.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

putintakvim1 öç

Putin, 2017 Takvimi için Yavru Kediyle Poz Verdi

duşkedi1

Kendi Kendine Duş Alan Kediyi Gördünüz mü?