in

Dünyanın İlk ve Tek Vegan Futbol Takımı: Forest Green Rovers

Dünyanın ilk ve tek vegan futbol takımı ‘Forest Green Rovers’ı tanımaya ne dersiniz?

İngiltere 2. Ligi’nde mücadelesini sürdüren Forest Green Rovers kulübünü diğer kulüplerden ayıran çok büyük bir fark var. Bu futbol kulübü Vegan.

Dünyanın İlk ve Tek Vegan Futbol Takımı Forest Green Rovers 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

FIFA tarafından “Dünyanın en yeşil futbol takımı” olarak adlandırılan kulüp, siyah-beyaz olan forma renklerini yeşil-siyah olarak değiştirdi. Forest Green Rovers kulübünün satadyumu da  çevre dostu bir stadyum. Stadyumun enerji ihtiyaçlarının %20’si güneş enerjisi tarafından karşılanırken geri kalan %80’lik kısmı da rüzgar türbinlerinden elde ediliyor.The New Land adındaki stadyumu 5140 kişilik kapasitesi ile oldukça sıcak bir tribün ortamı yaratmış durumda. Sporcular başta olmak üzere seyirciler de tribünlerde hayvansal besin içeren hiçbir gıda maddesi tüketmiyor.

Futbolcularının hepsi vegan! Tarihin ilk vegan futbol kulübü olan yeşil siyahlı ekipte oynayan tüm futbolcular %100 vegan ve bu diyetlerini bozmaya niyetleri yok.

Kulüpteki aşçısından servis şoförüne, malzemecisinden antrenörüne ve futbolcusuna herkes vegan. Sporcular için en önemli şeylerden birisi olan proteini hiçbir hayvansal gıdaya başvurmadan bünyelerine sokacak harika bir menüleri var.

Dünyanın İlk ve Tek Vegan Futbol Takımı Forest Green Rovers 4

2010 yılından beri menülerinden eti kaldıran yönetim kurulu üye Dale Vince, “Oyuncularımıza, hayranlarımıza ve çalışanlarımıza et servis etmeyi yaklaşık dört sezon önce bıraktık” diyor. Kulübün rengini değiştirenlerin başındaki kişilerin başında yer alıyor.

Dünyanın İlk ve Tek Vegan Futbol Takımı Forest Green Rovers 5

Futbolun sadece futbol olmadığını bilen kulüp, sporun kitleleri etkileme gücü olduğuna inanıyor. Forest Green Rovers Yönetim Kurulu Üyesi Dale Vince “Sürdürülebilirliğe ilişkin mesaj verebilmek için spor iyi bir araç,” diyor.

Dünyanın İlk ve Tek Vegan Futbol Takımı Forest Green Rovers 1

Kulüp, Birleşmiş Milletler Birliği tarafından “Nötr iklim şimdi” girişimince dünyanın ilk “nötr karbon” spor kulübü olarak sertifikalandırılarak tarihe geçmiş durumda.

Dünyanın İlk ve Tek Vegan Futbol Takımı Forest Green Rovers 1

Kulüp yönetimi hayvan zulmüne dikkat çekiyor ve sarsıcı sayılar şok edici gerçeği göz önüne seriyor.

“Bu, inanılmaz bir hayvan zulmünü ve afallatıcı sayıları içeriyor: Sadece İngiltere’de her yıl bir milyarı aşkın ve her gün üç milyon hayvan yeniyor ve bu sayılara balıklar dahil bile değil. Bu hayvanların her biri kısa ve perişan bir hayat sürdürüyor ve yine hepsi, vücutlarından bize sağladıkları gıdalardan daha fazla yiyecek tüketiyorlar.”

Dünyanın İlk ve Tek Vegan Futbol Takımı Forest Green Rovers 8

“Örneğin; inekler, tahıl ve soya gibi bitkilerden edinilen proteini ürettiklerinden 10 kat daha fazla miktarda alabiliyorlar; 10 kilogram içeri, 1 kilogram dışarı, bu resmen delilik. Ve tabii ki the WHO’nun açıklığa kavuşturduğu gibi kanserin başlıca nedeni olan et; insan sağlığı için çok zararlı.” diyorlar.

Kaynak: Listelist

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

66 Gün Sonra Kayıp Kedisi Meleke Kavuştuöç

66 Gün Sonra Kayıp Kedisi Melek’e Kavuştu

350 kiloluk domuz oldurduler

Sakarya’da Av Cinayeti! 350 Kiloluk Yaban Domuzunu Vurup Önünde Hatıra Fotoğraf Çekildiler