in

Dünyanın En Yaşlı Pandası Uyutuldu

Son 17 yıldır Hong Kong’daki Ocean park isimli hayvanat bahçesinde yaşayan dünyanın en yaşlı pandası, sağlık sorunları nedeniyle uyutuldu

panda-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Dünyanın en yaşlı pandası, 38 yaşındaki “Büyükanne Panda” lakaplı Jia Jia dün uyutuldu. Son 17 yıldır Hong Kong’daki Ocean park isimli hayvanat bahçesinde yaşayan Jia Jia’nın,  son günlerde sağlık durumunun kötüleştiğini belirten park yetkilileri, Jia Jia’nın yemek yemediğini ve kilo kaybettiğini belirtti. Tüm gün uyuyan yaşlı pandanın yüksek kan basıncı, iki gözünde katarakt ve eklem sorunu olduğunu belirten veteriner hekimler, Jia Jia’nın daha fazla acı çekmemesi için iğne ile uyutulduğunu açıkladı. Pandaların 38 yaşının insanlarda 114 yıla tekabül ettiği belirtildi. Pandalar normalde doğal ortamlarında yaklaşık 20, özel bakım halinde ise 25 yıl yaşayabiliyor.

panda-2

Guinness Rekorlar Kitabı’na Girmişti

En yaşlı panda olarak Guinness Rekorlar Kitabı‘na giren Jia Jia 1978’de Çin‘in Sichuan bölgesinde doğdu, 1999 yılında An An adlı panda ile Hong Kong’a hediye edildi. Jia Jia, İngiltere’nin Hong Kong’un hakimiyetini Çin’e devrinin ikinci yıldönümünde verilmiş bir hediyeydi. 1999 yılından bu yana Okyanus Parkı’nda tutulan Jia Jia geçen yıl Temmuz ayında 37 yaşına girmiş, onun yaş günü için parkta görkemli bir parti düzenlenmişti. Sebze ve buzdan oluşan doğum günü pastasına nerdeyse hiç dokunmayan Jia Jia her zamanki favori yemeği bambuyu ise afiyetle yemişti.

panda-oc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yunus kursunö.ç

Tekirdağ’da Üzerinde 3 Kurşun İzi Olan Bir Yunus Kıyıya Vurdu

putintakvim1 öç

Putin, 2017 Takvimi için Yavru Kediyle Poz Verdi