in

Dünyanın En Yaşlı Omurgalısı 400 Yaşındaki Köpek Balığı

Bilim insanları, dünyada en uzun ömre sahip omurgalının 400 yaşındaki bir Grönland köpek balığı olduğunu belirledi.

köpekbalığı6

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Grönland köpek balıklarını araştıran Kopenhag Üniversitesi’nden bilim insanları, hayvanların yaşını belirlemek için radyokarbon tarihleme yöntemini kullandı. Yapılan testler, dişi bir köpek balığının yaklaşık 400 yaşında olduğunu gösterdi.

Araştırmada kazara balıkçıların ağına takılıp ölen 28 köpek balığını kullandıklarına işaret eden bilim insanları, diğer hayvanların yaşlarının da yaklaşık 300 olduğunu belirtti.

köpekbalığı1

Araştırmacılar, Grönland köpek balıklarının yılda 1 santimetre uzadıklarını ve ancak 150 yaşından sonra üremeye başladıklarını da ortaya çıkardı.

Araştırmayı yöneten deniz biyoloğu Julius Nielsen, “Grönland köpek balıklarının olağanüstü hayvanlar olduğunu biliyorduk, ancak araştırma sonuçları bizim için bile sürpriz oldu” dedi.

Nielsen, “Grönland köpek balıklarının göz mercekleri, özel bir madde içeriyor. Bu madde, metabolizma ile hiçbir reaksiyona girmeyen proteinler içeriyor. Yaşlarını belirlemek için bu dokuları kullandık. Hayvan henüz çok küçükken oluşan bu proteinleri karbon tarihleme yöntemiyle inceledik. Yaklaşık 5 metre boyundaki dişi bir köpek balığından aldığımız proteinler, hayvanın yaklaşık 400 yaşında olduğunu gösterdi. Yöntem tam bir tarih vermediği için hayvanın en az 300, an fazla 500 yaşında olduğunu düşünüyoruz. Ama 400’lü yaşlarda olması en büyük olasılık” diye konuştu.

köpekbalığı2

Atlas Okyanusu’nun kuzeyindeki soğuk ve karanlık sularda yaşamlarını sürdüren Grönland köpek balıkları, hemcinslerine oranla çok daha yavaş yüzmeleriyle tanınıyor.

Araştırma, “Science” dergisinde yayımlandı. Daha önce bulunan en yaşlı omurgalı, 211 yaşındaki bir beyaz balinaydı.

köpekbalığı5

Şimdiye kadar bulunan en yaşlı hayvan ise yumuşakçalar sınıfından 507 yaşındaki bir istiridyeydi. İstiridyeye Ming adı verilmişti. Çin’de 1500’lerde hüküm süren Ming Hanedanlığı sırasında dünyaya geldiği varsayıldığı için Ming adı verilen İstiridye, 2006’da İzlanda’da bulunmuştu. Yaşı, her yıl kabuğunda oluşan çizgiler sayılarak belirlenmişti.

Okyanusların soğuk sularında yaşayan ve omurgasız hayvanlar sınıfında yer alan bazı süngerlerin ise binlerce yıl yaşadığı sanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan kedı guzellık

Pursaklar Belediyesi Ankara Kedisini Dünyaya Tanıtacak

one cıkan kedı evrım

Zaman Yolculuğu: Kediler ve İnsanlar