in

Dünyanın En Eski Köpek Irklarından Biri: Afgan Tazısı

4000 yıllık geçmişe sahip olan Afgan tazısı muhteşem görünüşü ve kendine has karakteri ile her zaman ilgi odağı olmayı başarıyor.

Köpekler aleminin belki de en bağımsız karakterli elemanı olan Afgan tazısı aynı zamanda ihtişamlı bir görünüşe sahiptir. Zor bir coğrafyadan gelmesi ve avcı genleri bu köpeği çok da güçlü kılar. İnsanların Afgan tazılarına hayranlık duymalarına sebep olan upuzun muhteşem tüyleri aslında onların koruyucu ceketidir, Afganistan’ın dağlık bölgelerinde bu tüyler sayesinde hayatta kalmışlardır. Antik çağlardan beri insanları güzelliği ile büyüleyen Afgan tazısı ırkı bugün de dünyanın en sevilen köpek cinsleri arasında yer alıyor.

Afghan1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Afgan tazısının kökeni

Tazı köpek ailesinin en eski üyelerinden biri olan Afgan tazısı ilk olarak binlerce yıl önce Afganistan, Pakistan ve kuzey Hindistan’ın göçebe halkları tarafından yetiştirilmiş. Yapılan genetik testler Afgan tazısı ırkının kökeninin kurt ve köpeğin farklılaştığı çağa dek dayandığını gösteriyor. Bu da demek oluyor ki Afgan tazısı sadece tazı ailesinin değil tüm köpeklerin en eskilerinden biri.

Afganistan’da geleneksel olarak çoban ve av köpeği olarak kullanılan ırk kurt, yaban keçisi, kar parsı gibi hayvanları avlamakta insanlara yardım etmiş. Bu arada yeri gelmişken, ilk çağlarda ve Afgan dağlarında yaşamıyoruz, yani avlanmamıza gerek yok, av bir spor değil cinayettir, lütfen bunu da unutmayalım.

Mısır papirüslerinde dahi resmi bulunan ve 4000 yıldan fazla süredir var olan Afgan tazısı ırkı uzun süre ait olduğu coğrafyadan dışarıya çıkmamış hatta ırkın bölgeden çıkartılması yasaklanmış. Irk ilk olarak 1920’lerde bölgeden gizlice kaçırılarak İskoçya’ya götürülmüş ve daha sonra da İngiltere’ye gitmesi ile dünyaya yayılma yolculuğu başlamış.

Afghan Hound

Afgan tazısının fiziksel özellikleri

Afgan tazısı için iri bir köpek diyebiliriz, bu güzel köpeklerin boyları 70 santime ağırlıklarıysa 30 kiloya kadar çıkabiliyor. Ancak ortalama kiloları 28. Ortalama yaşam süresi 12-14 yıl olan Afgan tazısı ırkının en önemli fiziksel özelliği tabi ki muhteşem tüyleri. Upuzun ipeksi tüyleri siyah, ten rengi, kızıl, beyaz olabilir. Afgan tazısı yavruları yetişkinlerinden farklı görünür ve büyüdükçe görüntüleri değişir, kısa ve kabarık tüyleri yavaş yavaş yerini yetişkin uzun tüylerine bırakır.

Afgan tazısının ipekimsi tüylerinin altında çok çevik bir beden vardır, uzun ve ince bacakları ve sağlam patileri ile bu köpek mükemmel tasarlanmış bir av köpeğidir.

Afgan tazılarının burunlarıysa uzun ve sivridir ki çoğu tazının da burun yapısı bu şekildedir. Burunları ve gözleri koyu renklidir. Kulakları uzun ve sarkıktır.

learning more about afghan hound myelopathy 5baa50274d72d

Afgan tazısı karakteri

Yazımızın başında Afgan tazısının köpekler aleminin en özgür ruhlu elemanı olduğunu söylemiştik. Zor bir coğrafyanın güçlü köpeği Afgan tazısı kolay boyun eğmeyen yapısı ile tanınır. Bu olumsuz gibi algılansa da aslında bu köpekleri özel kılan en önemli unsurlardan biridir. Her ne kadar kolay boyun eğmeyen bir yapısı olsa da Afgan tazıları çok zekidir, çok kolay öğrenir ancak öğrendiklerini kendi istediği zaman uygulamayı tercih eder. Bunu aşmak için bu köpeklere karşı kararlı olmak, komutları çok kararlı ve ısrarlı şekilde vermek gerekir. Unutmayın ki bazı komutlar her şeyden önce köpeklerin kendi güvenlikleri için önemlidir, örneğin “dur!”, “gel!”, “hayır!” gibi komutları bilmesi bir köpeği birçok olumsuz durumdan koruyabilir. Çok hızlı bir koşucu olan Afgan tazıları bu sebeple trafik kazalarına çok yatkındır, bu sebeple yukarıda saydığımız komutları çok iyi şekilde öğretmek ve asla tasmasız gezdirmemek kelimenin tam manası ile hayati önem taşır.

Bu asil ve zarif köpekler yabancılara karşı daima kuşkucudur, ancak kuşkuculukları saldırganlık eğilimi sergilemelerine neden olmaz. Tabi bunun için Afgan tazılarının yavruluktan itibaren yeterli sosyalleştirilmesi çok önemlidir, yeterli sosyalleşmeden büyüyen bir Afgan tazısı saldırgan olabilir.

Apartman hayatı için uygundur, fazla havlama eğilimi yoktur ama bir Afgan tazısı için açık havada olmak, koşmak mama ve su kadar gereklidir. Hepimizin malumu, tazılar dünyanın en hızlı koşan hayvanlarındandır ve Afgan tazısı da koşmayı çok sever. Bu sebeple tavsiye edilen bahçeli bir evde bakılmaları ve her gün muhakkak koşturulmalarıdır.

Afgan tazısı diğer hayvanlarla ve köpeklerle pek anlaşamaz, çocuklarlaysa arası hiç iyi değildir denilebilir. Afgan tazısının ideal bir aile köpeği olduğunu söyleyemeyiz yani.

Afghan hound image

Afgan tazısının yatkın olduğu hastalıklar

Her ne kadar güçlü bir ırk olsa da Afgan tazısı da ne yazık ki birçok sağlık sorununa ciddi anlamda yatkındır. Afgan tazılarının yatkın olduğu hastalıklar şunlardır:

  • Katarakt
  • Tiroit
  • Kalça ve dirsek displazisi
  • Kronik alerjiler
  • Kanser

Afgan tazıları ayrıca anesteziye karşı aşırı hassastır, bu sebeple herhangi bir yaralanma, ameliyat gibi anestezi gerektiren durumda kesinlikle Afgan tazıları konusunda deneyimli bir veteriner hekim tercih edilmelidir.

iStock 000015938679 Small

Afgan tazısı bakımı

Afgan tazısı bakımının en önemli unsuru uzun tüylerini düzenli olarak taramaktır. Tüyleri sadece uzun değil incedir ve düzenli olarak taranmazsa düğümlenebilir.

Bu zarif köpeklerin bakımında egzersiz de çok önemlidir, bir Afgan tazısının ruhen ve bedenen sağlıklı olması için mutlaka her gün düzenli egzersiz yapması, en azından yarım saat koşması sağlanmalıdır.

Yazımızı son bir not ile bitirelim, upuzun ve tüylü kulakları yemek yerken mama kabına girebilir ve kirlenebilir bunun için yemek zamanı kulaklarını sıkmayacak şekilde bağlamak işe yarayabilir.

 


NOT: KÖPEK IRKLARI İÇERİKLERİMİZ KÖPEK IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KÖPEKLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

aby 5 758x426

Zeki, Çevik Ve Sevecen Abyssinian (Habeş) Kedisi Hakkında Her Şey

kopegiyle birlikte goc etmek isterken yakalandi

Köpeğiyle Birlikte Avrupa’ya Göç Etmek İsterken Yakalandı