in

Dünyanın En Dayanıklı Hayvanı “Tardigrad”ın Sırrı Çözüldü

Dünyanın en dayanıklı mikroskobik hayvanı olan ve radyasyona, dondurucu soğuğa dayanan ‘Tardigrad’ isimli hayvanın DNA’sını battaniye gibi sararak koruyan bir protein olduğu keşfedildi.

su-ayisi-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Tardigrad isimli su ayısının ‘dünyanın en dayanıklı hayvanı‘ olmasını sağlayan genetik şifresi çözüldü. Bilim insanlarına göre, bu organizmanın genleri, gelecekte yaşam türlerinin radyasyon ve X ışınlarından korunması için kullanılabilir.

Tokyo Üniversitesi‘nden bir ekip tarafından yürütülen ve sonuçları Nature Communications dergisinde yayımlanan araştırmada, radyasyona ve dondurucu soğuğa dayanan su ayısının, DNA yapısını battaniye gibi sararak koruyan bir protein keşfedildi.

su-ayisi-3

Dsup Proteini, DNA’nın Radyasyondan Çok Daha Az Zarar Görmesini Sağlıyor

Profesör Takekazu Kunieda ve meslektaşlarının, ‘Dsup’ adı verilen bu proteini üreten insan hücreleri geliştirdiği, niteliği değiştirilmiş insan hücrelerini radyasyona maruz bıraktığı ve Dsup proteininin, DNA’nın çok daha az zarar görmesini sağladığının gözlemlendiği kaydedildi.

su-ayisi-2

DNA’larının Bir Bölümünü ‘Yatay Gen Transferi’ Sürecinde  Bakterilerden Alıyor

Su ayıları hakkında 2015 yılında yapılan bir araştırma da hayvanların DNA’ların bir bölümünü, yatay gen transferi adı verilen bir süreçle bakterilerden aldığını göstermişti. Dünya üzerinde 800’den fazla nitelikleri tanımlanan su ayısı türü bulunuyor, binlercesinin ise henüz adlandırılmadığı ifade ediliyor. Su ayıları, topraktan ve deniz tabanlarından Antarktika’daki buzullara kadar su olan her yerde yaşayabiliyor.

Kaynak: Sputniknews

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hermitaj1

Hermitaj Müzesi’nin Fare Avcıları Başkanını Seçecek

google cow2

Google Street View, İneğin Yüzünü Blurladı