in

Dünyanın En Büyük Kuşu: 800 Kiloluk ‘Vorombe Titan’

İngiltere’de bilim adamları ‘dünyanın en büyük kuşu’nun üç metre boyunda ve 800 kilogram ağırlığında nesli tükenmiş bir kuş türü olduğunu keşfetti.

‘Science Daily’ internet sitesindeki habere göre, Londra Zooloji Enstitüsü araştırmacıları yıllar süren çalışmaların sonucunda dünyanın en büyük kuşunun ‘Vorombe titan’ (Malgaşça ve Yunancada ‘büyük kuş’ anlamına gelen) ismini verdikleri 3 metre boyunda ve 800 kilogram ağırlığında olan nesli tükenmiş bir canlı olduğunu saptadı.

Dünyanın En Büyük Kuşu 800 Kiloluk öç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Şimdiye kadar Madagaskar’da yaşamış 400 kilogram ağırlığında ‘fil kuşları’nın en büyük kuş olduğu sanılırken yeni yürütülen araştırma sonucunda en büyük kuşun gene Madagaskar’da yaşamış ve nesli tükenmiş 800 kilogramlık bir kuş türü olduğu belirlendi.

​Londra Zooloji Enstitüsü’nden araştırmanın baş yazarı James Hansford, Vorombe titan’ın Madagaskar’da 1200 yıl öncesine kadar yaşadığını ifade ederek, bu büyük kuşun diğer kuşlar gibi bitki, meyve, tohum ve yaprakla beslendiğini ifade etti. Araştırmanın sonuçları “Royal Society Open Science” dergisinde yayımlandı.

Kaynak: Sputnik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mesutbakkalkopeginikaybetti

Mesut Bakkal 15 Yaşındaki Köpeği Efe’yi Kaybetti! ‘Koynumda Uyuttuğum, Evlat Gibiydi’

Çayı Kırımızıya Bulayan Jeotermal Santraline Suçüstü Yapıldıöç

Çayı Kırmızıya Bulayan Jeotermal Santraline Suçüstü Yapıldı