in

Dünyadaki Ağaç Türlerinin Üçte Biri Yok Olma Riski Altında

Uluslararası Botanik Bahçeleri Korunması’nın (BGCI) yayımladığı rapora göre, vahşi doğada ağaç türlerinin üçte biri ila yarısı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Uzmanlar, bu durumun ekosistemin çöküşüne neden olabileceğini söyledi.

Uluslararası Botanik Bahçeleri Koruma Örgütü (BGCI) tarafından yayınlanan rapora göre, dünyadaki ağaç türlerinin neredeyse üçte biri yok olma riski ile karşı karşıya. ‘Dünya Ağaçlarının Durumu’ raporunda, toplamın yaklaşık yüzde 30’u anlamına gelen 17 bin 500 ağaç türünün ortadan kaybolma riski taşıdığı; vahşi yaşamdaki 440 türden 50 ya da daha az örnek bulunduğu yazıldı. Rapora göre, genel olarak tehdit altındaki ağaç türlerinin sayısı, tehdit altındaki memeliler, kuşlar, amfibiler ve sürüngenlerin toplam sayısının iki katı.

Dunyadaki Agac Turlerinin Ucte Biri Yok Olma Riski Altinda1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

BGCI Genel Sekreteri Paul Smith yaptığı açıklamada, “Bu rapor, ağaçların yardıma ihtiyacı olduğuyla ilgili tüm dünyaya bir uyandırma çağrısıdır.” dedi. En çok risk altındaki ağaçlar arasında, Güneydoğu Asya yağmur ormanlarında yaygın olarak bulunan manolya ve dipterokarps gibi türler yer alıyor. Meşe ağaçları, akçaağaçlar ve abanoz ağaçlarının da tehditlerle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Dunyadaki Agac Turlerinin Ucte Biri Yok Olma Riski Altinda

Risk ile Karşı Karşıya Gelen Ülkelerin Başında Brezilya Yer Alıyor

Doğal ekosistemi desteklemeye yardımcı olan ve küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadele için hayati önem arz ağaçların tek bir türünün neslinin tükenmesi, diğerlerinin de kaybolmasına neden olabiliyor. Rapora göre, ağaç türü çeşitliliği açısından dünyanın ilk altı ülkesindeki binlerce ağaç türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. En büyük sayı, bin 788 türün risk altında olduğu Brezilya’da bulunmakta. Diğer beş ülke ise Endonezya, Malezya, Çin, Kolombiya ve Venezuela.

Kaynak: euronews.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Ulkenin Hemen Her Yerinden Bir Hayvan Cikabilir 24

Bu Ülkenin Hemen Her Yerinden Bir Hayvan Çıkabilir

Dunya Meteoroloji Orgutu Hava felaketleri son 50 yilda yaklasik 2 milyon kisinin olumune ve toplamda 3.64 trilyon dolara mal oldu 1

Dünya Meteoroloji Örgütü: “Hava Felaketleri Son 50 Yılda Yaklaşık 2 Milyon Kişinin Ölümüne ve 3.64 Trilyon Dolara Mal Oldu!”