in

Dünyada İlk ve Tek: Yüzen Kedi Barınağı

Kedilerin suyu pek sevmediğini biliriz ancak bu kedilerin yuvası suyun üstünde. Hadi kedi teknesini tanıyalım.

Kedi teknesi, 1968’de Henriette Van Weelde tarafından Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da kuruldu. Bu suyun üstündeki barınakta 14’ü sabit 50 kedi yaşıyor.  Dünyada İlk ve Tek Yüzen Kedi Barınağı 8

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Peki kedi teknesi nasıl oluştu?

1966’da hayvan sever Henriette van Weelde, evinin yanındaki bir ağacın altına sığınan bir kedi ailesi buldu. Onları evini almaya karar verdi. Daha sonra aileye bir sokak kedisi daha katıldı.. Sonra bir tane daha. Ve bir diğeri daha… Henriette van Weelde bölgede Kedili Hanım olarak anılmaya başladı. Ve insanlar kedilerini onun evine bırakıp kaçar oldu. Artık bir ev ortamı kalmaması sebebiyle Weelde 1968’de bir yelkenli  satın aldı. Kedilerin yeni yuvası artık bu tekneydi. Ancak 1971’de bu tekne yıpranmaya başladı ve Weelde yeni bir tekne daha satın aldı.

Dünyada İlk ve Tek Yüzen Kedi Barınağı 1

Artık insanlar teknelere kedi bırakmaya değil sahiplenmeye de geliyorlardı. 3 Haziran 1987’de kedi teknesi resmi bir yardım kuruluşu oldu. Yaralı ve engelli hayvanlara ev sahipliği yapan tekne tedavileri biten hayvanları yuvalandırıyor.

Dünyada İlk ve Tek Yüzen Kedi Barınağı 7

Ancak 2006 yılında belediye teknelerden birinin kaldırılmasına karar verdi. Ve maalesef kedi kapasitelere yarıya düştü. Ancak kedi teknesi hayvanlara yuva olmaya ve yuva bulmaya devam ediyor.

Dünyada İlk ve Tek Yüzen Kedi Barınağı 2

25 gönüllünün olduğu teknede belirli saatlerde ziyaretçilere açılıyor. Kedi teknesinden kedi sahiplenemek isteyenler titizlik ile seçiliyor ve sahiplendirilen kedilerin takiplerinin yapılmasına devam ediliyor.

Dünyada İlk ve Tek Yüzen Kedi Barınağı 5

Kaynak: Bored Panda

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

vervet maymunu

Yasa Dışı Yollarla Temin Edilen Maymun ve Yavrusu Kurtarılarak Koruma Altına Alındı!

istanbul veteriner hekimler odası Procne kadınlar korosu hıdırellez

Hayvanlar İçin Klipli Çağrı: “Terk Etme, Sev!”