in

Dünyada Hayvanlar için Üretilen İlk ve Tek Korona Virüs Aşısı: Carnivac-Kov

Rusya’da dünyada ilk kez hayvanlar için üretilen korona virüs aşısı tescil edildi. “Carnivac-Cov” adlı aşının Nisan ayında seri üretimine başlanacağı açıklandı.

Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında insanların kullanımı için 3 farklı aşının tescil edilip kullanıma sunulduğu Rusya‘da bu kez hayvanlar için aşı üretildi. Rusya Hayvan ve Bitki Sağlığı Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor) Başkan Yardımcısı Konstantin Savenkov geçtiğimiz Ekim ayında “Carnivac-Kov” adlı aşının köpekler, kediler, kutup tilkileri, vizonlar, tilkiler gibi birçok türde hayvanlar üzerinde denendiğini belirterek aşının uygulanan hayvanların tümünde antikor geliştirdiğini duyurdu. Aşının hayvanlar üzerinde yan etki oluşturmadığını da belirten Savenkov, “Çalışmalarımızın sonuçlarına göre aşının güvenliği ve yüksek antikor ürettiği yönünde sonuca ulaştık. Çünkü aşılanan hayvanların yüzde 100’ünde korona virüse karşı antikor gelişti” dedi.

Carnivac Cov Bir Ilk Rusyada Hayvanlar icin Korona Virus Asisi Tescil Edildi 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

6 Ay Koruma Sağlayan Aşıya İlgi Büyük

Savenkov aşı için önümüzdeki nisan ayında seri üretime geçileceğini duyururken, aşının hayvanları koruma süresinin en az 6 ay olduğunu ifade etti. Aşının geliştirilmesi ve üretimi için Yunanistan, Avusturya ve Polonya’da çalışma yapmayı planladıklarını aktaran Savenkov, ABD, Singapur ve Kanada’nın da aşıya ilgi gösteren ülkeler olduğunu kaydetti. “Carnivac-Cov”, dünyada hayvanlar için üretilen ilk ve tek aşı olma özelliğini taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mardinde Kuyuya Dusen Minik Kopegin Kahramani

Kanalizasyona Düşen Yavru Köpek için İtfaiyeyi Beklemedi

Bodrumda Yunusu Kafasindan Vurarak Katlettiler

Bodrum’da Yunusu Kafasından Vurarak Katlettiler