in

Dünyada En Çok Yasa Dışı Ticareti Yapılan Hayvan: Pangolin

Pangolinler, kaçakçılara tarafından en çok ticerti yapılan memeliler. Öyle ki son 10 yılda en az 1 milyon Pangolin kaçakçılar tarafından “avlandı”.

Bir karıncayiyen türü olan pangolinler Asya ve Afrika da bulunuyor. Pangolinler, dünyanın pullarla kaplı tek memelileri. Ancak son on yılda bir milyonun üzerinde pangolin doğal hayatından koparıldı.

pangolin cites 03

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Pangolinlerin çok uzun ve yapışkan dilleri var ve özellikle en sevdikleri besin olan karıncaları ararken dillerini büyük bir ustalıkla kullanabiliyorlar.

Pangolin Photo Credit Ernie Geyser 002

Pangolinler tehdit altında oldukarını hissetlerinde korunmak için yuvarlanıp bir top haline gelirler.Pulları sayesinde kendilerini korurlar. Öte yandan onları koruyan pulları aynı zamanda ölümlerine de sebep oluyor.

Dünyada En Çok Yasa Dışı Ticareti Yapılan Hayvan: Pangolinler

Zira pulları, geleneksel Çin tıbbında, aşırı sinirlilik, histerik ağlamalar, felç ve emzirme sorunu gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyor. Üstelik pangolinler insanlar tarafından, korunmak için top haline geldikleri anda yakalanıp poşetlere koyulur. Ve vakumlanarak öldürülür.

Dünyada En Çok Yasa Dışı Ticareti Yapılan Hayvan: Pangolinler

Pangolinleri pullar kadar eti de Afrika ve Çin’in birçok bölgesinde oldukça lezzetli bir yiyecek olarak biliniyor. Bu türün yasa dışı ticareti ise şaşkınlık verici bir boyutta. Yetkililer geçen yılın Ocak ve Eylül ayları arasında, yaklaşık 19 ülkede 18 bin tondan fazla karıncayiyen pulu ele geçirdi.

Pulların büyük bir çoğunluğu Kamerun, Nijerya ve Gana’daki Afrika pangolinlerine ait. Uzmanlar bir kilogram pul için 3 ya da 4 hayvanın öldürüldüğünü belirtiyor.

Dünyada En Çok Yasa Dışı Ticareti Yapılan Hayvan: Pangolinler

Pangolin ticaretinin tüm yasa dışı ticareti yapılan türler içerisindeki yerinin ise % 20 civarında olduğu tahmin ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda pangolinleri korumak için, ticaretlerinin yapılması tamamen yasaklandı.

pangolins

 

Kaynak: BBC Türkçe, The Telegraph

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her Sene Kış Günlerinde Isıtıcıyla Aşk Yaşayan Kedi Busaoöç

Her Sene Kış Günlerinde Isıtıcıyla Aşk Yaşayan Kedi Busao

Yaşlı Çiftin Yaşadıkları Ev Yangında Kül Oldu 30 Kedi Sokakta Kaldıöç

Yaşlı Çiftin Yaşadıkları Ev Yangında Kül Oldu, 30 Kedi Sokakta Kaldı