in

Dünya Veteriner Hekimler Günü Nedir?

Her yıl nisan ayının son cumartesi günü kutlanan Dünya Veteriner Hekimler Günü, sadece hayvanların sağlığı için değil insanlık için de hizmet eden veteriner hekimlik mesleğinin kutlandığı bir gündür.

Veteriner Hekimler Günü,  Dünya Veteriner Hekimler Birliği’nin (WVA) 2000 yılında, her nisan ayının son cumartesi gününü “Veteriner Hekimler Günü” olarak ilan etmesi ile kutlanmaya başlanan bir gündür. Türkiye’de ise Veteriner Hekimler Günü ilk olarak 28 Nisan 2001’de Türk Veteriner Hekimler Birliği‘nin düzenlediği organizasyon ile kutlanmaya başlandı.

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) ve Dünya Veteriner Hekimler Birliği (WVA) tarafından alınan ortaklaşa kararla da her yıl, ulusal veteriner hekimler dernekleri tarafından hazırlanan en başarılı projeyi ödüllendirmek amacı ile Dünya Veteriner Hekimler Günü Ödülü verilmesine karar  verildi.

dunya veteriner hekimler gunu nedir ne zaman kutlanir 0

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Veteriner Ne demek?

Veteriner, etimolojik olarak Latince “veterīnārius” kökünden dönüşen bir tıp terimi olup “hayvan ile ilgili” anlamına geliyor.  Ancak halk arasında veteriner hekimin kısaltması olarak kullanılır. Veteriner hekim ya da halk arasındaki kullanım ile veteriner terimi, İngilizce’de kısaca vet, veterinarian, veterinary physician (veteriner hekim), veterinary surgeon (veteriner cerrah), DVM ‘Doctor of Veterinary Medicine’ (veteriner tıp doktoru) olarak kullanılmaktadır. Veteriber Hekimlik insanlık tarihinin en eski mesleklerinden biri olarak kabul edilir.  Özellikle 9. yüzyıl ve 15. yüzyıl arasında hayvan hastalıkları üzerine birçok Arapça el yazmasına rastlanmıştır.  Baytarname olarak adlandırılan bu el yazmalarında, o döneme ait hayvan hastalıkları ve tedavi yöntemleri anlatılır.  Baytarname olarak karşımıza çıkan el yazmalarında incelemeler ağırlıklı olarak ruminantlar üzerine olsa da kedi ve köpek hastalıkları da anlatılmaktadır. Baytar; hayvan hastalıklarına tanı koyup tedavisi ile uğraşan kişiler olarak çıkıyor karşımıza. Bu sıfat 1937 yılından beri veteriner hekim olarak kullanılmaya başlandı. Baytar ve  Veteriner Hekim aynı şekilde hayvanlarla ilgili hastalıklarla ilgilenen ve tedavilerini gerçekleştiren kişilerdir.

dunya veteriner hekimler gunu nedir ne zaman kutlanir 7
Baytar teriminin çiftlik hayvanları, veteriner hekimin ise evcil (pet) hayvanlar üzerine çalıştığı algısı tamamen yanlıştır. Geçtiğimiz yüzyıllarda kedi, köpek gibi evcil hayvanların hastalıkları üzerine geniş çapta çalışmalar olmadığı için ve o dönemde veteriner hekim yerşne baytar kullanıldığı için yanlış bşr algı oluşmuştur.

Veteriner Hekim Ne İş Yapar?

Veteriner hekim eski adıyla baytar, yeryüzünde yaşayan tüm hayvan türlerinin (pet hayvanları, çiftlik hayvanları, egzotik hayvanlar ve ulusal hayvanlar) sağlığı için önlem alan, hayvan hastalıklarına tanı koyup tedavisi, üremesi, sağlığı, bakımı gibi alanlarda tıbbi bilgi ve yasal yetki ile donatılmış kişidir. Bunların yanı sıra hayvanlardan insanlara geçebilecek hastalıkların önlenmesi, denetim altında tutulması, hayvansal gıdaların kontrolü veteriner hekimin görev ve sorumlulukları arasındadır.

dunya veteriner hekimler gunu nedir ne zaman kutlanir 4

Genel olarak hayvan sağlığı ve refahını iyileştirmek, hayvanlardan insanlara geçebilecek hastalıkların önüne geçmek gibi görev ve sorumluluğu olan Veteriner hekimler, insanlar ve hayvanların beraber yaşadığı ve insanların hayvanlardan faydalandığı her ortamda görev alırlar. Hayvan ve insan sağlığı açısından çok kıymetli olan veteriner hekimlerin görev  ve sorumlulukları:

  • Hayvanların beslenmesi, üremesi, ıslahı, yetiştirilmesi, iyileştirilmesi,
  • Hayvan sağlığının korunması için önlemlerin alınması,
  • Hayvan hastalıklarına teşhis konulması,
  • Hayvan hastalıklarına tıbbi ve cerrahi girişimlerde bulunarak tedavi uygulanması,
  • Hayvanlardan insanlara geçebilecek hastalıkların önlenmesi,
  • Hayvanlardan insanlara geçebilecek hastalıkların denetim altına alınması,
  • Hayvansal gıdaların üretim teknolojisi ve insan tüketimine uygunluğunun aşama aşama kontrol edilmesi…
dunya veteriner hekimler gunu nedir ne zaman kutlanir 5

Veteriner Hekim Andı

Veteriner hekim andı veteriner hekimlerin mesleğe adım atarken mezuniyet töreninde ettikleri yemindir.

Veteriner hekimlik mesleğinin üyeleri arasına katıldığım şu andan başlayarak;

Yaşamımı insanlık yoluna adayacağıma;

Meslek sahibi olmamda emeği geçenlere saygı ve minnettarlığımı koruyacağıma;

Sanatımı doğrulukla yapacağıma, mesleğimi onurlandıracağıma;

Mesleğimin dünya çapında geliştirilmesini hedefleyeceğime; bu amaçla meslektaşlarımla tam bir anlayış ve işbirliği içinde çalışacağıma;

Hayvan ve insan sağlığına çağdaş anlamda bir hizmet sunmayı ilke edineceğime;

İnsan ve hayvanların ortak malı olan çevrenin korunması ve olanaklarından tüm canlıların yararlanması için çaba harcayacağıma;

Hasta sahiplerinin duygu ve düşüncelerine saygı duyacağıma;

Sosyal, siyasal ve dinsel farklılık gözetmeksizin, mesleki bilgimin gereğini yapacağıma;

Sanatımı uygularken öğreneceğim sırları asla açıklamayacağıma;

Bilimsel yöntemlerden sapmadan; deontolojik kurallara uyarak ve etik ilkeleri gözeterek tedavi ve araştırma yapacağıma!

İnsanlığın değerleri, bilimin gerçeği ve mesleğimin onuru önünde şerefim üzerine and içerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hem Bicaklandi Hem Barinaga Hapsedildi

Hem Bıçaklandı Hem Barınağa Hapsedildi

Av Tufegi ile Vurulan Kopek Komurluge Sigindi

Av Tüfeği ile Vurulan Köpek Kömürlüğe Sığındı