in

Dünya Kuduz Günü ve Kuduz Hakkında Önemli Bilgiler

Kuduz, insanlık tarihindeki en eski hastalıktır. Bilinçli olunduğu taktirde kuduzun ölümcül riskleri ortadan kaldırılabilir.

kuduz1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kuduz bir hayvan tarafından ısırılması durumunda ilk yapılması gereken nedir, kuduzun belirtileri nelerdir, kuduza karşı nasıl önlem alınır? Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, 28 Eylül Kuduz Günü nedeniyle önemli bilgiler verdi.

 “Kuduz hastalığına karşı önlem konusunda en etkili yöntem bilinçli olmaktır” diyen Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, kuduz hastalığının seyrini ve en önemli belirtilerini sıraladı.

kuduz3

Kuduz Nasıl Bulaşır?

Mustafa Kutlu açıklamasında, “Dünya Kuduz Günü etkinlikleri çerçevesinde kuduzun önlenebilir bir hastalık olduğu, buna rağmen dünyada her yıl yaklaşık 55 bin kişinin bu hastalık nedeniyle öldüğü ve bunların yarısının 15 yaş altı çocuklar olduğu mesajlarının herkese duyurulması amaçlanmıştır. Kuduz, hayvanlardan insanlara bulaşan viral bir hastalık olup çakal, kurt ve tilki gibi doğadaki vahşi memeliler ve eğer aşılanmamışlarsa köpek, kedi, inek, eşek gibi evcil memeli hayvanlar arasında varlığını sürdürür. Kuduzun başlıca bulaşma yolu enfekte hayvanların ısırmasıdır. Ayrıca, bütünlüğü bozulmuş deri veya mukozalardan da enfekte olmuş hayvanın salyası ile bulaşabilir. Hastalık belirtileri virüsün vücuda girmesinden itibaren yaklaşık 3-8 hafta sonra ortaya çıkar. “

Hasta Sudan Korkar Mı?

Hastalık insanlarda ilk önce halsizlik, ateş, iştahsızlık, bulantı, baş ve boğaz ağrısı gibi hastalığa özel olmayan belirtiler başlar. Isırık yeri ve çevresinde ağrı ve kaşıntı görülebilir. Yutak felci sebebiyle kuduzun karakteristik belirtisi olan sudan korkma görülür.

kuduz2

İlk Anda Ne Yapılmalı?

Mustafa Kutlu, “Kuduz hastalığına ilişkin belirtiler görülmeye başladığında, kuduz hem insanlar hem de hayvanlar için ölümcüldür. Erişkinlere göre hayvanlarla daha fazla yakın temasta bulunmaları ve ısırılma, tırmalanma gibi durumlarda ailelerine haber vermemeleri sebebiyle çocuklarda kuduz riski daha fazladır. Kuduzun önlenebilir bir hastalık olması ise sevindiricidir. Hastalığın önlenmesinde hayvanların rutin olarak aşılanması çok önemlidir. Bu nedenle hayvanlarımızı aşılatarak kendimizi, evcil hayvanlarımızı ve içinde yaşadığımız toplumu korumalıyız. Bir ısırılma durumunda, ısırık yarasını vakit kaybetmeden bol su ve sabunla en az 15 dakika yıkayınız ve derhal bir sağlık kuruluşuna başvurunuz. Hekiminiz gerekli görür ve aşı programına alırsa aşılarınızı aksatmadan uygulatınız. Eğer evcil hayvanınız ısırılırsa hemen bir veteriner hekime danışınız.

Ayrıca, kuduz hastalığının belirtileri ortaya çıktıktan sonra tedavisi mümkün olmadığından ve ölümle sonuçlandığından kuduz şüpheli temas durumunda özellikle yara tedavisi ile kuduz aşısı ve kuduz antiserumu uygulamalarının hayat kurtarıcı olduğu unutulmamalıdır” diye konuştu.

28 Eylül Dünya Kuduz Günü nedeniyle İzmir Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu adına Başkan H. Gökhan Özdemir de bir basın açıklaması yaptı.

“Her yıl olduğu gibi 28 Eylül gününde tüm dünya kuduz hastalığını konuşuyor. Amaç farkındalık yaratarak halkın bilinçlenmesini sağlamak kuduz hastalığı diğer zoonozlarla karşılaştırıldığında insanlarda sık görülmemekle birlikte ölümle sonuçlandığı için halen en önemli zoonozlardan biri olarak kabul edilmektedir. Önemli olan koruyucu hekimlik hizmetlerinin tam anlamıyla yerine getirilmiş olmasıdır. Bunun için evcil hayvanların sağlık kontrollerinin ve aşılarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Sahipli sahipsiz demeden hayvan sağlığı, dolayısıyla insan sağlığı için koruyucu veteriner hekimlik hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi sorunun tek ve etkin çözümüdür.

Daha geçtiğimiz günlerde en büyük illerimizden olan Adana’nın bir ilçesinde yaşanan kuduz vakası bu konudaki yasaların ve uygulamaların sorgulanması gerektiğini düşündürmektedir. Sahipsiz hayvanların yoğun olduğu bölgelerde kayıt, işaretleme ve aşılama çalışmaları en az kısırlaştırma çalışmaları kadar önemlidir. Sahipsiz hayvanların işaretlenmesine ve sahipsiz hayvan sayısının azaltılmasına verilen önem, sahipsiz hayvanların düzenli olarak aşılanması gerektiği gerçeğini değiştirmemektedir.

Sahipsiz hayvanlar sorunu yalnızca Veteriner Hekimlik mesleğinin ya da yerel yönetimlerin hatta bazen sadece hayvan severlerin sorunuymuş gibi algılanmaktadır. Oysa hayvanların ve insanların ölümüne neden olabilecek bir hastalıkla mücadelede ciddi ve sürdürülebilir devlet politikaları uygulanmalıdır.

Bu konuda hizmet veren her meslek grubu da risk oranında hizmetlerinin karşılığını alabilmelidir. Hayvan sağlığına ve haklarına verilen değer Veteriner Hekimlerin özlük haklarına ilişkin düzenlemelerden de anlaşılacağı gibi ne yazık ki yetersizdir.

Sahipsiz hayvanlar konusunun yalnızca nicelik olarak değil nitelik anlamında da ele alınması gereken bir konu olduğu unutulmamalı ve pek çok ilde özveri ile yerel yönetimlerde görev yapan meslektaşlarımız tarafından yürütülen Veteriner Halk Sağlığı hizmetlerinin göz ardı edilmediği bir sistem oluşturulması şarttır. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kangurulu fenomen1 öç

Kangurulu Fenomen: Jackson O’Doherty

marmaris domuz1 öç

Aç Kalan Domuzlar Marmaris Sokaklarına İndi