in

Dünya, COVID-19’dan Sonra Veteriner Hekimlere Sarıldı

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınıyla birlikte birçok büyük ülke ilk iş olarak veteriner hekimleri göreve çağırdı. Çin, ABD, Almanya, Fransa ve daha birçok ülke süreçlerin koordinasyonunu veteriner hekimlere emanet etti.

Son 50 yılda ortaya çıkan direkt hayvan kaynaklı birçok salgının önüne geçmede veteriner hekimler, önemli rol oynamıştı. COVID-19 ile ilgili de ilk adımın veteriner hekimlerden gelmesi, insan sağlığının korunmasında bu hekimlerin önemini bir kez daha ortaya koydu.

ABD’deki California Üniversitesi’nin Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda kardiyolog ve Tıp Profesörlüğü yapan Barbara Natterson-Horowitz’in 2014 yılında yaptığı bir konuşmada söylediği veteriner hekimlerin bilgi birikimlerinin insanlık sağlığı için ne kadar hayati olduğu bugün gelinen nokta da bir kez daha gözler önüne geldi.

TEK SAĞLIK İÇİN TEK TIP!

Bütün dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisiyle birlikte birçok ülke veteriner hekimleri göreve çağırdı. Bu kapsamda “Tek Sağlık” için “Tek Tıp” sisteminin gerekliliği bir kez daha yaşanarak tecrübe edilmiş oldu.

VİRÜSÜN İZALASYONU BAŞARI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ!

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji’den Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ile Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Prof. Dr. Aykut Özkul, COVID-19 hastalığına karşı serum, aşı ve ilaç üretmenin ilk adımı olan Sars CoV-2 virüsünün izolasyonunun başarı ile gerçekleştirildiği açıklanmıştı.

ÇİN’DE SÜRECİ VETERİNER HEKİM GAO YÖNETİYOR

COVID-19 pandemisinin ilk çıktığı, ardından dünyaya yayıldığı ve son olarak kontrol altına alındığını açıklayan Çin’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin başında Veteriner Hekim olan George Gao isimli bir bilim insanının vardır.

ALMANYA, ABD, FRANSA, BELÇİKA ve BİRÇOK ÜLKEDE VETERİNER HEKİMLER ÖN SAFTA!

Bu zamana kadar süreci en başarılı idare eden ülkeler arasında gösterilen Almanya’da ise salgının önlenmesinde ve koordinasyon kısmının başında Robert Koch Enstitüsü Başkanı Berlin Veterinerlik Fakültesi’nden Prof. Lothar Wieler adlı bir veteriner hekim yer alır.

Fransa, Belçika’da ve daha birçok ülkede veteriner hekimler de bu kapsamda göreve çağrıldıkları bilinmektedir.

Dünyanın savaştığı bu virüse karşı ABD’de önleme ve aşı üretimi projesinin başındaki kişi veteriner hekim Gary Whittaker’dir.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin (EFSA), yani Avrupa’daki gıdaların insan sağlığına olan etkilerini denetleyen kurumun başkanı da Dr. Bernhard Uhl adlı bir veteriner hekimdir.

TÜRKİYE’DE 6 NİSAN’DA BİLİM KURULUNA DAHİL EDİLDİ

26 kişiyle başlayan Türkiye’deki Bilim Kurulu’na, 6 Nisan’da toplamda 40 kişi olacak şekilde yeni üyeler dahil edilirken, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz de dahil edilmişti.

Veteriner Hekimlerin, İnsan Sağlı İçin Önemini Gözler Önüne Seren Konuşma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VETERİNER HEKİMLER TAKİPLEŞİYOR

Veteriner Hekimlerin Sesi Ne Zaman Duyulacak? Sosyal Medyada Yüzlerce Paylaşım Yapıldı

içişleri bakanlığına sokak hayvanları için teşekkür

İçişleri Bakanlığı’na Sokak Hayvanları İçin Teşekkür!