in

Dostluk Para ile Satın Alınmaz

14 Şubat’ın yaklaştığı şu günlerde hediye telaşına düşen çiftlere hatırlatmak istedik: Dostluk para ile satın alınmaz.

14 Şubat yaklaşıyor. Sevgililer Günü’nü kutlayan çiftler hediye telaşı içinde. En güzel, en farklı, en mutlu edecek hediyeyi arıyorlar. Bazı çiftler kolye, saat, gömlek gibi cansız hediyeler yerine petshoplara gitmeyi tercih ediyor. Bir canlıyı mutlu etmek için başka bir canlının duyguları kullanılıyor.  Her evcil hayvan mutlu bir yuvayı hak eder. Bir hayvan ile beraber yaşayan insanın mutluluğu anlatılamaz. Ancak kişiler hayvan besleme kararını kendileri almalı. Maalesef petshoptan alınıp ,hediye edilen hayvanların büyük çoğunluğu kısa bir süre sonra kendini sokakta buluyor. Nasıl ki bir çocuğu alıp hediye edemezseniz bir hayvanı da satın alıp hediye etmemelisiniz.

dostluk-satin-alinamaz

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Hayvan Sahiplenecek Kişinin Bunu Kendisinin Yapması Gerek”

Özel günlerde insanların birbirine hayvan hediye aldıklarını ve bunun kesinlikle yanlış bir davranış olduğunu dile getiren Tepebaşı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Yusuf Selek, hayvanların da duygularının olduğunu ve üzüldüklerini belirtti. Selek, “Hayvan alacak kişinin karakterine uygun olması için hayvan sahiplenecek kişinin kendi alması daha iyi olur. Çünkü böyle durumlarda terk edilmeler çok olur. Sevgililer ayrıldığında ya da iki dost ayrıldığında bu hayvanlardan bıkıp, usanıp, ruh birliği olmaması hayvanları terk etmelerine itiyor. Terk edilmek bütün canlılara çok ağır bir zarar verir. Böyle olunca da evde beslenen kedi köpekler, sokağa terk edildiklerinde nasıl yaşayacaklarını bilemiyorlar. Her türlü hastalığa mazur kalıyorlar ve başlarına kaza bela geliyor. Bunlardan arta kalanlarda biz barınağımızda bir sürü hayvan geliyor. Burada da bunlar terk edildikleri için acı çekiyorlar. Benim tavsiyem kesinlikle hayvan sahiplenen kişiler hediye şeklinde değil, pet shoplardan, internetten ve bazı yerlerden almamaları gerekmektedir. Eğer hayvan sahipleneceklerse mutlaka barınaklardan almaları gerekmektedir. Çünkü barınaklardan sahiplenen hayvanlar hep sağlıklı, kontrol edilmiş, tedavisi yapılmış, aşıları yapılmış ve ergin bir çağa gelmişse de kısırlaştırılıp öyle teslim edilmektedir” dedi.

dostluk-satin-alinamaz-2

Dostluğun parayla satın alınamaz bir değer olduğunu aktaran Yusuf Selek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz zaten 2016 yılı içerisinde Tepebaşı Veteriner İşleri Müdürlüğü olarak da bin 418 hayvan kısırlaştırmışız. Bin 200 civarında da hayvan sahiplendirmişiz şuana kadar. Biz özellikle hayvan sahiplendirmeye çok önem veriyoruz. Bu şekilde sokaklardaki hayvan popülasyonunun azalmasına sebebiyet verecektir. Geride kalan hayvanların da daha kaliteli bir yaşamasına olanak tanıyacaktır. Hediye babında değil de, kendisi gelip seçmesi gerekiyor. Çünkü alacağı bir hayvanla 15 yıl yaşayacak. Çünkü kedi ve köpeklerin ömrü 15 yıldır. Bunu iyi düşünmeleri gerekiyor. Sadece günlük sevmekle olacak iş değil. Birbirlerine hediye alacaklarsa, hediyelik eşya alsınlar. Yüzük, küpe çiçek gibi bir sürü hediye var ama kesinlikle bu can dostları bu anlamlı günlerde birbirlerine hediye etmesinler. Dostluk parayla satılamaz veya bunu kullanarak bir şey beklenen bir eşya değildir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

japon2onn

Japon Havayolları’ndan Köpek Dostu Uçuş Hizmeti

tembelkedionn

“Tembel Kedi Josef” 17 Şubat’ta Raflardaki Yerini Alıyor