in

Dostlarını Terk Edenler İçin Bir Çağrı da İzmir Veteriner Hekimleri Odası’ndan

Dünyadan ve Türkiye’den birçok uzmanın yaptığı açıklamalara rağmen COVID-19’un hayvanlardan bulaşabileceğini sanan bazı kişiler can dostlarını terk ediyorlar. İzmir Veteriner Hekimleri Odası Genel Sekreteri Ebru Tonk da bu kişilere seslendi ve “Onları terk etmeyin” dedi.

 

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Genel Sekreteri Ebru Tonk, evlerinde evcil hayvan besleyen bazı kişilerin, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının ardından kedi ve köpeklerini terk etmeye başladıklarını söyledi. Bugüne kadar evcil kedi ve köpeklerden insanların virüsü kaptığına dair herhangi bir vaka olmadığını söyleyen Tonk, “Evcil hayvanlarla sağlıklı yaşayabilmeniz için onları düzenli olarak veteriner hekim kontrolüne götürmeniz, bakım ve beslenmelerine özen göstermeniz, aşı ve parazit tedavilerini takip etmeniz ve genel hijyen kurallarını takip etmeniz yeterlidir” dedi.

‘Terk edilmek, bağışıklık sistemlerini zayıflatıyor’

Veteriner Hekim Ebru Tonk, evde kalan kedi ve köpeklerin sokağa terk edildiklerinde bulunacakları yeni ortama alışmalarının çok zor olduğunu belirterek, “Öncelikle, terk edilmenin vereceği psikolojik tramvayla ciddi sorunlar yaşayacaklar ve bağışıklık sistemleri düşecektir. Bağışıklık sistemi zayıflamış bir hayvanın sokaktaki hastalıklara açık olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca, ortamdaki diğer hayvanlara alışması, onların da yeni gelen hayvanı kabullenmesi zordur. Örneğin, araç trafiğinin yoğun olduğu yerlerde yolun karşısına geçmeleri bile sorun olacaktır. Lütfen, ailemizin bir bireyi olarak görmemiz gereken evcil hayvanlarımızı terk etmeyelim” diye konuştu.

HAYTAP DA TEKRAR ÇAĞRI YAPTI

Ayrıca, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İzmir Basın Sözcüsü Şule Baylan da hayvanların bu süreçte çok yalnız kaldıklarını söyledi. Evcil hayvanların terk edilmemesi için vatandaşlara seslenen Baylan, “Onlar bizim dostumuz. Sokakta yalnız kalan hayvanlarımızı da unutmayalım ve onların da yardımlarına koşalım” çağrısı yaptı.

Evcil Hayvanlarda COVID-19 Yok! Lütfen Siz de Yalan Haberlere Kanmayın! #DostumunYanındayım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskişehir Valisi Sokak Hayvanlarını Besledi öç

Eskişehir Valisi, Sokak Hayvanlarını Besledi

Koronavirüs Nedeniyle Kapatılan Mescid i Aksadaki Kediler Görevliler Tarafından Besleniyoröç

Koronavirüs Nedeniyle Kapatılan Mescid-i Aksa’daki Kediler, Görevliler Tarafından Besleniyor