in ,

Doğum İçin Güvenli Yer Bulamayınca Güvenli İnsanları Seçen Akıllı Kediler

Doğum için güvenli yer bulamayınca güvenli insanları seçen akıllı kedilerin içinizi ısıtacak birbirinden farklı hikayeleri.

Kedilerin hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik göstermektedir. Yani ortalama 2 ay sürer. Her doğumda 2 ile 5 arasında yavru doğururlar. Her yavrunun doğumu arasında ortalama 30-60 dakika geçebilirken bu süre 2 saate kadar da uzayabilir. Doğumun başlamasından itibaren anne kedi olduğu yerden ayrılmaz ve son yavru doğana ve onları ilk kez emzirinceye kadar bu şekilde devam eder. Bu süreç ne kadar normal ve doğal gözükse de sokaklardaki dostlarımız için oldukça zor ve sıkıntılı bir dönemdir. Kediler için sokak bu gibi zor durumlarda savunmasız kaldıklarından oldukça tehlikelidir. Sokaktaki kediler zaten düzenli beslenemediğinden vücut dirençleri oldukça düşük bir şekilde doğuma başlarlar. Yetersiz ve düzensiz beslenme durumu doğumdan sonra da onlar için problemdir çünkü yeni doğan yavruları besleyebilmek için onları doğada tek başına bırakıp karnını doyurmak için yiyecek aramaya gitmek zorunda kalır. Doğada tek başına kalan yavrular kendilerini koruyamadıkları gibi açık tehdit altındadırlar. Kediler, annelik duygusu en çok gelişmiş canlılardandır. Yavrularını korumayı her şeyin önüne koyarlar ve bunun için yapabilecekleri her şeyi yaparlar. Yavrularının sokakta güvensiz bir ortamda ve açık tehdit altında olduğunu bilmek anne kedileri strese sokabilir. Güvenlik ve açlık gibi problemlerin yanı sıra bir de olumsuz hava koşulları var. Özellikle soğuk havalarda doğum yapan kediler aynı insanlar gibi sıcak, temiz ve rahat bir ortama ihtiyaç duyarlar. Sokaktaki kediler, bahsettiğimiz güvenli, sıcak ve rahat alanı sokakta bulamadıkları için bazı anne kediler kendi şanslarını kendileri yaratırlar. Ve doğum için kendi seçtikleri evlerde doğum yaparlar. İşte kendi şanslarını kendi yaratan anne kediler ve yavrularından bazıları:

Dogum Icin Guvenli Yer Bulamayinca Guvenli Insanlari Secen Akilli Kediler 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Anne Adayı Olduğunu Doğuma Kadar Belli Etmeyen Kedicik

İstanbul Pendik’te yaşayan Didem Türkeş’in annesi Nursen Türkeş geçen sene doğan üç yavru kardeşi kendi bahçesinde büyütüyordu. Kedicikler, havalar soğumaya başlayınca da apartmana  girip soğukları geçirmeye çalışıyorlardı. Kedilerden biri Nursen Türkeş’in doğum gününde kapının önüne ayağı sakat bir halde gelince Türkeş kediciğe kıyamayıp iyileşene kadar evde ona bakmayı düşünerek kediyi eve aldı. 1 yaşına yakın olan kediciğin karnı şişmediği için onun anne adayı olduğunu doğuma son üç gün kalana kadar fark etmediler. 11 Mart gecesi doğumun başlamasıyla 4 yavru dünyaya getiren kediciğin ilk doğan yavrusunu sahiplenen Didem Türkeş yavru kedicik hakkındaki hislerini şu şekilde dile getirdi: “4 sene önce ölen bir kedim vardı bebekliğinden itibaren yanımdaydı 11 sene boyunca beraberdik. Tekrar onun gibi bir bebek yetiştirmek istiyordum sanırım onu getirdi hanımefendi bana.” Didem Türkeş’in kendi kedisiyle yavrular anlaşamadığı için hem yavrular hem de anne yeni yuvalara verilecekler.

Dogum Icin Guvenli Yer Bulamayinca Guvenli Insanlari Secen Akilli Kediler

Anne Kedicik Doğum İçin Seçtiği Evin Kapısında Bekledi

İzmir’in Dikili ilçesinde yaşayan Asuman Pulat Gur sokakta beslediği kediyi 24 Mart 2021’de saat 17.00’de evinin kapısının önünde onu beklerken gördü. Kedicik, Asuman Hanım’ın apartmanın kapısını açmasıyla acı içinde miyavlayarak hızlıca merdivenleri çıkmaya başladı. Asuman Hanım 4. Kata asansörle çıkınca daire kapısının önünde anne kediciğin onları beklediğini gördü. Asuman Pulat Gur o anları şu şekilde anlattı: “Dairenin kapısını açtığım anda kendine yer aramaya başladı. Doğum zamanı geldiğini başta anlayamadım .Anladığım anda hemen odada yer yaptık. Yanından ayrılmamızı hiç istemedi. Doğum boyunca karnına masaj yaptık. Biraz ateşlendi ve çok yoruldu. Hiçbir şey yemedi. Hep yanında olmamızı istedi. Muhteşem bir olaydı. Çok duygu yüklüydü. Çok ağladım. Anlatamam Yaşanır.”

Dogum Icin Guvenli Yer Bulamayinca Guvenli Insanlari Secen Akilli Kediler 3

Anne Kedi, Doğurduğu Yavrusunu Çok Güvendiği Dükkana Getirdi

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde temizlik malzemeleri üzerine bir dükkanı olan hayvansever Seda Masta her gün dükkanında sokak hayvanlarına mama servisi yapıyordu. Sokaktaki mama verdiği hayvanların hepsini tanıyan Seda Masta hamile olduğunu bildiği kedinin 2-3 gündür dükkana gelmediğini fark etti. 27 Mart günü ise saat 10.00’da Seda Masta’nın dükkanı açmasıyla anne kedi içeri koştu ve ağzında yavrusuyla beraber dükkanın içindeki raflardan birine çıktı. Yavruyu başta fare sanıp korkan Seda Masta kediciğin doğum yaptığını ve ağzındaki canlının da yavrusu olduğunu görünce vakit kaybetmeden onlara yer hazırlamaya başladı. Hazırlanan yerde saatlerce yavrusuyla ilgilenen anne kedi dükkana gelen müşterilerin yavrusuna yaklaşmasına izin vermedi. Fakat anne kedinin 19.30 gibi dükkandan kaçmasıyla Seda Masta ne yapacağını düşünmeye başladı çünkü saat 21.00’de yasak başlıyordu ve dükkanı kilitlemesi gerekiyordu. Neyse ki korkulan olmadı ve saat tam 21.00’de anne kedicik yavrusuna geri döndü. Şimdilerde anne kedi ile minik yavru dükkanda yaşıyorlar.

Dogum Icin Guvenli Yer Bulamayinca Guvenli Insanlari Secen Akilli Kediler 4

Hamile Olduğu Sonradan Anlaşılan Kedicik 5 Yavru Doğurdu

İstanbul- Büyükçekmece’de yaşayan Cihad Ikto şimdilerde yeni doğum yapmış anne kediyi tanıdıkları birinin kedi sahiplenmek istemesi üzerine o kişiye vermek için eve almışlardı. Fakat kediyi sahiplendirecekleri kişinin kararından vazgeçmesi üzerine kediciği sokağa bırakmaya kıyamamış ve ev arkadaşıyla birlikte kediciğe bakmaya karar verdiler. Sonraki günlerde karnı şişmeye başlayan kediciğin hamile olduğunu anlayan Cihad Ikto ve ev arkadaşı kediciğin hamileliğini rahat geçirmesi için ellerinden geleni yaptılar. Geçtiğimiz günlerde sağlıklı bir doğum yaparak 5 minik yavru dünyaya getiren anne kedi hayatından çok memnun. Cihad Ikto’nun dört tane kendi kedisi olduğu için yavruların anneyle kalması gereken süre bitince sahiplendirilecekler.

Dogum Icin Guvenli Yer Bulamayinca Guvenli Insanlari Secen Akilli Kediler 5

Hamile Kedicik Güvendiği İnsanının Peşine Takıldı

Ankara Yenimahalle’de yaşayan Tuğçe Yılmaz geçtiğimiz kışın son zamanlarında bir gün işten eve dönüyordu. Siteye girdiğinde anne kediyi görüp hemen sevmeye başladı. Yılmaz kediyi bırakıp binaya doğru giderken kediciğin kendisini takip ettiğini fark etti. Bina kapısını açar açmaz içeri giren anne adayı kedi Tuğçe Hanım’ın peşinden onun bindiği asansöre de bindi. O sıralar kediciğin anne olduğundan haberi olmayan Tuğçe Yılmaz kediciğin karnını doyurmak için onu eve aldı. Kediciğe mama ve su veren Yılmaz, onu kucağına aldığında karnının şiş olduğunu fark etti. Hamile olduğundan şüphelenip bir gün sonra veteriner hekime götürdü ve kedinin hamile olduğu netleşti. Tuğçe Yılmaz evinde kendi erkek kedisi de olduğundan 2 gün evinde baktıktan sonra Burak adlı hayvansever arkadaşını arayarak doğum gerçekleşip de yavruları sahiplendirene kadar anne kediye bakabilir mi diye rica etti. Teklifi kabul eden Burak Bey doğum sağlıklı bir şekilde gerçekleştikten anne kediyi ve yavruları sahiplendirdi. Hatta yavrulardan birini de kendisi sahiplendi.

Dogum Icin Guvenli Yer Bulamayinca Guvenli Insanlari Secen Akilli Kediler 7

Doğumu Sokakta Başlayan Kedi Son Anda İnsanının Evine Koştu

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde yaşayan Mehmet Demiryılmaz evinin etrafında yaşayan dişi kediyi düzenli besliyor hatta soğuk havalarda dışarıda üşümesin diye kendi evine alıyordu. Son zamanlarda hamile olan anne adayı kedi geçtiğimiz günlerde Mehmet Demiryılmaz’ı sokakta gördüğü gibi ona doğru miyavlayarak koşmaya başladı. Mehmet Bey bacaklarına dolanan hamile kediyi görünce bir şeyler olduğunu anladı. Doğumu başlayan kedi için dairesinin kapısını açmasıyla anne kedi içeri fırladı. Mehmet Bey’in yatağına uzanan anne kedi doğumunu orada gerçekleştirdi . Anne ve yavru kedilerin sağlıkları gayet iyi.

Dogum Icin Guvenli Yer Bulamayinca Guvenli Insanlari Secen Akilli Kediler 6 1

Anne Kedi, İki Gün Boyunca İnsanının Peşine Takıldı Doğumunu Onun Evinde Yaptı

İstanbul Gaziosmanpaşa’da yaşayan Songül Arslan, iki gün boyunca sokakta Songül Hanım’ın peşine takıldı. Songül Arslan bir gece kapısını açtığında kendisini takip eden kediyi içeri aldı. Sabah uyandığında sokak kedisinin 5 tane yavrusuyla karşılaşan Songül Arslan minik kedicikleri görünce hem çok şaşırmış hem anne kedi ve yavruları için güvenli bir ortam sunabildiği için mutlu olmuş. Songül Arslan duygularını şöyle anlatıyor; “Sabah karşılaştığım manzara inanılmazdı. Evde bir değil tam 6 kedi vardı. O zaman anladım, meğer bebeklerini güvenli bir yerde dünyaya getirmek için güvende olacakları bir yer arıyormuş. O kadar mutlu ki… Yavrularını büyütünceye kadar anne kedi ve tabi ki yavruları bizimle. Dileğim, anneden ayrılma zamanları geldiğinde onları çok sevecek, ailelerinin bir parçası olarak görecek insanlar tarafından evlat edinilmeleri. Anne ve yavruları birlikte sahiplenecek birileri çıkarsa da çok mutlu olurum. Şimdi en büyük isteğim, onlara iyi bakabilecek sıcak yuvalar bulmak.”

Dogum Icin Guvenli Yer Bulamayinca Guvenli Insanlari Secen Akilli Kediler 8

Kendisi de Küçük Olan Kedicik Anne Oldu

İzmir Çeşme’de yaşayan Arda Eylül, evinin bahçesinde besleyip baktığı dişi kediyi daha 6-7 aylık küçük bir kedi olduğundan erkek kedilerden uzak tutmak amacıyla eve aldı. Fakat eve aldıklarında çok geçti . Kedicik çoktan hamile kalmıştı. Hamile olduğunu anladıklarında kediyi tekrar sokağa bırakmak yerine hamilelik sürecini daha rahat geçirmesi adına ona evde baktı. Eşiyle birlikte evde 4 kediye daha bakan Arda Eylül 5. sessiz üyeyi de eve dahil etmiş oldu. Arda Hanım 30 Mart sabahı yatağına çıkan kediciğin miyavlamalarıyla uyandı. Anne kedinin doğumu hemen orada yatağın üzerinde başladı. Bunu gören Arda Eylül ve eşi hemen anne kediye doğum için leğen hazırladı. İlk yavrunun doğumu annesinin karnından ters geldiği için oldukça zor geçmesi üzerine Arda Hanım’ın eşi anne kedinin yavruyu çıkarmasına yardım etti. Diğer üç kedinin doğumu daha kolay geçti. Toplamda 4 yavruyu dünyaya getiren anne ve yavrularının sağlık durumları şuanda çok iyi durumda.

Dogum Icin Guvenli Yer Bulamayinca Guvenli Insanlari Secen Akilli Kediler 10

Anne Kedi, Yavrularını Kendisini Büyüten İnsanların Yanında Büyütüyor

Antalya’da yaşayan Merve Yurdaer Sinim’in annesinin evinin bahçesinde büyüttüğü kedicik sıcak ve güvenli bir yer ararken bir apartmanın bodrumunu seçip orada doğum yapmış . Doğumun gerçekleştiğini gören Sinim’in annesi anneyi ve yavruları soğuktan korumak için hemen eve aldı. Anne kedi ve 4 yavrusu bir aydır Merve Yurdaer Sinim’in evinde bulunuyorlar.  Fakat evde yaşayan bir diğer kedi olduğu ve gelen yavrularla anlaşamadığı için yakın bir zaman sonra anne ve yavru kediler yeni yuvalarına gitmek üzere evden ayrılacaklar.

Dogum Icin Guvenli Yer Bulamayinca Guvenli Insanlari Secen Akilli Kediler 9

Doğumuna Yardım Etmesi İçin Kendi İnsanını Seçti

Adana’da yaşayan Yeşim Koçder, geçtiğimiz günlerde sokakta bakıp beslediği kedinin kendisine doğru acı içinde miyavlayarak gelmesi ile kediciğin bir derdi olduğunu anlayan Yeşim Hanım kedinin doğum sancısı çektiğini fark etti. Kedi için balkonunda rahat bir yer hazırladı ve oraya götürdü. O günün sabahında doğum yapan kedicik 4 yavrusunu sağ salim dünyaya getirdi. O anları ise şu şekilde anlattı: “Kedicik sabah doğum yaptı. 4 yavrumuz var şimdi. Ben de ilk defa karşılaştım doğumla ama inanın çok güzel bir duygu . Dili olmayan canın sesinden anlamak…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Melis Sezenin Hayvan Dostlarina Duydugu Derin Sadakat...

Melis Sezen’in Hayvan Dostlarına Duyduğu Derin Sadakat

Aryanin annesiz kalan yavruyla annelik deneyimi

Kedi Arya’ya Hastalığını Unutturan Yavru Kedi