in

Doğanın Altın Kadar Değeri Bilinmiyor: Cerattepe Buna Direniyor!

Doğanın katledilmesine 20 yıldan fazla direnen Türkiye‘nin en önemli bölgelerinden Cerrattepe, yine maden çıkarılması ve buna direnen halkın çabasıyla gündemde. Dünyanın 100 doğal ormanından biri olan, kuşların geçiş noktası olarak bilinen, endemik bitki örtüsü ile bir doğa harikası Artvin ormanlarının beyni Cerattepe yeniden maden tehdidi altında.
cerattepe-öne-çıkan-görsel-ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bölgenin zengin bakır ve altın madeni bakımından zengin olması yıllardır bölgenin tahribata açılmasının kapılarını aralıyor. İlk önce Kanadalı Inmet Mining Corporation şirketi maden ruhsatı almış ancak tepkiler yüzünden işletememişti. Artvin, altın, bakır, gümüş ve çinko aramak için ruhsat alan Kanadalı şirkete topyekün direnmiş, Kanadalı şirket direnişi kıramayınca, şirketi bir başka Kanadalı’ya satıp gitme karar almıştı. Ve o da, yüzde yüz yabancı olduğu halde, “Artvin Bakır İşletmeleri” adıyla faaliyete geçmişti. Ancak direniş kazanmış ve bu firmaya verilen ruhsat da daha sonra mahkeme kararıyla iptal edilmişti.

24 Haziran 2010’da yürürlüğe giren yeni Maden Kanunu ile Hükümet, Türkiye genelinde olduğu gibi Cerattepe’de yeniden maden aramak için ihale yoluyla ruhsatlandırmanın yolunu açtı ve tüm “çabalar” sonucunda maden ocağı Cengiz İnşaat’a verildi.

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesi’ne güvenlik güçleri eşliğinde çıkan ve şantiye kurma çalışmasını sürdüren Cengiz Holding’e ait Eti Bakır A.Ş. çalışanları ağaçları kesti. Bunun üzerine harekete geçen Artvin Orman İşletme Müdürlüğü, baskılara dayanamadı ve  maden şirketi hakkında suç duyurusunda bulunmak zorunda kaldı. Türkiye’nin dört yanından maden protestolarına katılmak üzere Artvin’e gelen grupların kente girişine ise izin verilmedi. Polis ve jandarma, Hopa-Borçka karayolu Cankurtaran Mevkii’nde yolu ulaşıma kapattı.

cerattepe-maden-ajanimo-1

Artvin Cerattepe’deki madencilik faaliyetlerine karşı tepki eylemleri için, İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmit’in de aralarında olduğu çok sayıda ilden dün otobüslerle yola çıkan Artvinliler ve çevrecilerin, güzergah üzerindeki kentlerin giriş ve çıkışlarında durdurularak kimlik kontrolünden geçirildikleri ve bazı kişilerin gözaltına alındığı belirtildi.

Otobüslerle bu sabah Artvin’in Hopa ile Borçka İlçesi arasındaki Cankurtaran Mevkii’ne ulaşan yaklaşık 1000 kişilik konvoyun önü çok sayıda polis ve askeri birlik tarafından kesildi. CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın da aralarında bulunduğu kalabalığın Artvin’e girişine izin verilmedi. “Artvin halkının çevre ve yaşam hakkını destekliyoruz” yazılı pankart açan grubun Cankurtaran mevkiindeki bekleyişi de sürmekte.

Peki Cerattepe bölgesi neden önemli?

cerattepe-önemli-ajanimo-1

Cerattepe 4 bin 406 hektarlık bir alan. Sol alt tarafı Atabarı Kayak Merkezi, kuzeyi boğa güreşlerinin yapıldığı arena ve Orman Bakanlığı‘nın ilan ettiği Kent Ormanı, sağ tarafı Hatila Milli Parkı ile çevrili. Kayak merkezi, Arena ve Cerattepe Turizm Bakanlığı’nın ilan ettiği turizm merkezi olan bu bölge  aynı zamanda da maden alanı. Dünyanın 100 doğal ormanından biri olan Artvin’in Cerattepe Bölgesi, Genya Dağı’nın da yer aldığı bir doğa harikası. Endemik bitki örtüsü ile bir doğa harikası olan Artvin’de, 1 milyon 700 bin ağaç bulunmakta.

Artvin’in maden ruhsatı verilen bölgesi, flora ve fauna açısından eşsiz bir zenginliğe sahip, birçok endemik tür barındıran, Kafkas ekosisteminin Türkiye’deki tek uzantısı ve doğal yaşlı ormanların son yaşam alanı. Türkiye’deki en önemli yırtıcı kuşların göç yolu bu alandan geçiyor. Yırtıcı kuşlar Genya Dağı ve Kafkasör-Cerattepe’de konaklayıp yollarına devam ediyorlar. Bu bölgedeki ormanlar dünyanın en yaşlı ve en zengin bitki örtüsüne sahip 25 eşsiz noktasından biri olarak gösteriliyor.

Maden sahası, daha önce ruhsatı iptal edilen 205 hektarlık Cerattepe ile 4156 hektarlık Genya Dağı dahil şehrin üst mahallelerini kapsayan bölümünden oluşuyor. Bu bölge Artvin’in içme suyu kaynaklarının önemli bir kısmını da içine alıyor.

Cerattepe’de yapılan maden çalışmaları sonucunda bölge ciddi zarar görüyor
cerattepe-arbede-ajanimo-1

Cengiz İnşaat’ın çalışmalarıyla birlikte, Artvin’in tepesinde 30 futbol sahası büyüklüğünde 4 siyanür havuzu ile halkın içme suyu da dahil bütün su kaynaklarının kirleneceği veya şirketçe kullanılacağı ileri sürülüyor. 5 bin hektarlık alanın Artvin’in merkezi olduğu, burada yapılacak madencilik faaliyeti nedeniyle bölgenin hızla Çoruh Vadisi’ne doğru akacağı endişesi de söz konusu. Ruhsatlandırmanın doğaya vereceği zararın yanı sıra ihale şartnamesi de bir hayli tepki çekiyor. Ruhsat ihalesiyle ilgili hazırlanan şartnamenin incelenmesiyle, ihaleye katılabilecekler için çerçevesi çizilmiş ilginç koşullar konulmuş olması tartışma yaratıyor. Derelerin Kardeşliği Platformu, Yeşil Artvin Derneği ile çok sayıda sivil toplum örgütü yıllardır eylemler ve hukuk mücadelesi ile bölgedeki maden ruhsatlarına karşı direniyor. Milletvekillerinin ve halkın sürece dahil olmasıyla gerginlik hızla tırmanıyor.

cerattepe-direniş-ajanimo-1

Artvin’de, Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesi’nde maden çıkarılması için Cengiz İnşaat yetkililerinin, asker ve polis eşliğinde zırhlı araçlarla bölgeye gelişi Artvin halkını sokağa döktü. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve Sinop Milletvekili Barış Karadeniz,yolu kapatan vatandaşlardan polis barikatından uzaklaşmalarını ve geri çekilmelerini istedi. Sosyal medya hesaplarında yer alan görüntülere göre, göstericilerin bulunduğu noktalarda yoğun gaz bulutu oluştuğu görüldü.

16 Şubat’ta iki milletvekili daha sonra çevik kuvvetin önündeki duvarın üzerine oturarak beklemeye başladı. Polis ekipleri, saat 11.25’te yolun trafiğe açılmaması halinde müdahale edeceklerini duyurdu. 5 dakika bekledikten sonra da saat 11.30’da gruba doğru yürüyüşe geçti. Polis, kendilerini durdurmak isteyen CHP milletvekillerini de kenara iterek yürüyüşüne devam etti ve yolu kapatan yaklaşık 300 kişilik grubun önüne geldi ve arbede çıktı.

Tüm bu gelişmeler olayların daha çok artacağının sinyallerini veriyor. Ancak Artvin halkı ve tüm Karadeniz direnmeye devam edecek gibi gözüküyor. Bölgedeki ormanlar ile dünyanın en yaşlı ve en zengin bitki örtüsüne sahip bölgesi için  Altınsız olur, Artvinsiz olmaz!” sözünün kazanması ise tek temennimiz.

 

 

 

 

Yorum

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

köpekbalığı ajanimo1

Bir Fotoğraf Uğruna Yavru Köpekbalığını Öldürecekti

gecenhafta

Haftanın öne çıkanları