in ,

Doğal Yaşam Alanlarında Yaşayan Danaları Uyuşturucu İğnelerle Avladılar!

Bursa’nın dağlarında, kendi doğal yaşam alanlarında yaşayan yabani danalara önce uyuşturucu iğneler sapladılar daha sonra ise adım adım ölüme götürdüler.

Bursa‘nın Gürsu ilçesi Katırlı dağlarında kendi başlarına özgürce doğan, büyüyen ve yaşayan danaları kurban bayramının yaklaşması nedeniyle avlamaya başladılar. Uyuşturucu iğnelerle yapılan dana avında korkunç görüntüler ortaya çıktı. İğneler vücutlarına girdiği an kaçışmaya başlayan danalar korku ile yere yığıldı. Kalabalık gruplar halinde ellerinde uyuşturucu iğnelerle dağlara çıkıp danaları avlayan pek çok kişi, yılda birçok dananın, ayılar tarafından avlanıp öldürüldüğünü söylerken, ayılarla işbirliği içinde olduklarını söyledi. Ayıların doğal ortamında bir yaşam zinciri çerçevesinde yaptığı bu davranışı kendilerine de uyarlayan vatandaşlar, kendini adeta ayılarla bir tuttu.

Dogal Yasam Alanlarinda Yasayan Danalari Uyusturucu Ignelerle Avladilar scaled

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Tuz Döküp Kendilerine Çekiyorlar

Danaların kendi doğal ortamlarında yaşadığı süre boyunca kişiler tarafından uzaktan gözlemlendiği söylenirken, kurban bayramının yaklaştığı sıralarda ise belli bölgelere tuz dökülerek danalar adeta tuzağa düşürülüp ahıra veya mezbahaya götürülüyor. Ahıra götürülen danalar ise 2 ay kapalı duvarlar arasına hapsedilerek, sözde evcilleştirilerek ölüme hazırlanıyor.

Dogal Yasam Alanlarinda Yasayan Danalari Uyusturucu Ignelerle Avladilar 3 1 scaled

Yakalanmak İstemiyorlar Çünkü Yaşamak İstiyorlar

Her yıl dağda dana avına çıktıklarını söyleyen Gürol Şimşek, “Bizim kökümüz Orta Asya’dan gelme, atalarımız oradan gelirken yanlarında “boz ırk” dediğimiz danaları da getirmişler. Bu hayvanlar dağda kendi kendine büyüyor. Bu hayvanlar hiç kapanmadan doğumundan kurbanlık olacağı zamana kadar tamamen dağlarda geziyor. Hiç yem vermiyoruz. Dağlarda gruplar halinde geziyorlar. Ayı hariç yırtıcı hayvanlara karşı kendilerini koruyabiliyorlar. Biz ayılarla ortak çalışıyoruz. Ayılar her yıl 30 tane buzağıyı öldürüp yiyor. Bu hayvanlar yabani hayata uyumlu eksi 40 derece soğuğa dayanabiliyor. Biz bu hayvanları sadece uzaktan takip ediyoruz. Bu danalar 2 yaşına geldiği zaman belli bölgelere tuz döküp hayvanları buraya çekerek uyuşturucu iğneyle bayıltarak yakalayabiliyoruz. Bu hayvanlar uyuşturucu iğne harici başka bir şeyle yakalamak imkansız. Yabani oldukları için yakalanmıyorlar. Bu yıl 80 tane dana yakalayacağız. 10 kişi günde 4 tane danayı zor yakalıyoruz. Kurbana kadar yakalama işlemi devam edecek. Bu hayvanlar tamamen doğal beslendiği için talibi de çok. Danaların tanesini 10 bin ile 20 bin lira arasında değişen fiyatlarla satıyoruz” diyerek hayvanları hayattan nasıl kopardıklarını açıkça anlattı. Uyuşturucu iğne hariç başka bir şey ile danaların yakalanamadığını söyleyen Şimşek, hayvanların yaşamak istedikleri için böyle bir yol tercih ettiğini diğer avcılar gibi unutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kopegi Citlere Sikismasin Diye Kasik Ile Guvenlik Yontemi Uyguladi 1

Köpeği Çitlere Sıkışmasın Diye İlginç Bir Yöntem Buldu

Gumruk Kapisinda Yakalanan 12 Maymun Hayvanat Bahcesine Gonderildi

Gümrük Kapısında 2 Kafes İçerisinde 12 Maymun Bulundu