in

Doğadan Uzaklaşmak Hayvanları Hasta Ediyor!

Pek çok hastalığın nedeni olarak duymaya başladığımız “stres” sadece insanları değil hayvanları da esir almış durumda. Doğal hayatından uzaklaşan hayvanlar, üstüne bir de doğal beslenmedikleri için bağışıklık sistemlerinin zayıflaması ile modern çağın hastalıklarıyla baş etmek zorunda kalıyor ve bu konuda oldukça zorlanıyor.kedi-köpek-mama-ajanimo

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

Modern çağın olumsuz etkileri karşısında bizim kadar hassaslaşan kedi ve köpeklerde stres; kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi bir çok ciddi hastalığın oluşmasına neden oluyor. Hatta FIP, FIV gibi bir çok hastalığı da tetikliyor. Viral hastalıklar sağlıklı beslenme ve kaliteli bakım yapılmadığında, bağışıklık sisteminin zayıflaması ile hayvanların acı çekmesine neden oluyor. Bunun sebebi stresin vücut direncini bastırması ve hastalığa davetiye çıkarmasıdır.

Depresyon çağımızın en önemli sorunu olarak kedi ve köpekleri de etkisi altına almış durumda. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Veteriner Hekim Pelin Kortikoğlu, ev ortamı değişikliklerinin, terk edilmelerin, kötü davranış ve baskılamanın hayvanların psikolojisini bozduğunun ve bir çok hastalığa davetiye çıkarıldığının üzerinde duruyor.

Besleme Yoluyla Önleme!

Peki üzücü sonuçların yaşanmaması için neler yapmak gerekir? Öncelikle evde onlar için stres oluşturacak etkenleri yok edilmelidir. Yaşam alanlarını genişletmeye özen gösterilmelidir. “Stres neredeyse tüm hastalıkları davetiye çıkaran bir unsur” diyen Pelin Kortikoğlu, hayvanları stresten uzak tutmanın yollarını şu şekilde sıralıyor: “Güvenli bir ev ortamı, ilgi, sevgi ve aynı zamanda stabilize edilmiş çevresel faktörler evcil hayvanınızı stresten ve depresyondan korumanıza yardımcı olacaktır. Evde beslediğiniz hayvanları bebekleriniz gibi düşünmelisiniz. Artık o evinizin küçük bir bireyi. İlgiyi hep üzerinde ister. Düzen ona göre kurulmalıdır. Bütün bunlar sağlandıktan sonra en önemli nokta, düzenli beslenme ve mamaların dikkatle seçilmesidir.”

kedi-köpek-mama-ajanimo-2

Beslenmelerine dikkat etmek oldukça önemli. Doğal yaşamlarından uzaklaşan hayvanları bir de doğal olmayan yiyeceklerle beslemek, onların bağışıklık sistemlerinin güçsüzleşmesine yol açıyor. Bu da dolayısıyla hastalıklara davetiye çıkarılmasına neden oluyor.

Bu durumda, hayvanları beslerken nelere dikkat etmek gerekir?

Özellikle strese bağlı şeker, karaciğer hastalığı ve bazı viral hastalıklar gibi sorunlar tespit ve teşhis edilmiş ise, piyasada bu hastalıklara göre düzenlenmiş özel hazır mamalar tercih edilmelidir. Rastgele yapılacak bir mama takviyesi sorunları çözmekten çok yeni sorunlara davetiye çıkarabilir.

kedi-köpek-mama

Bu tür hastalıklar söz konusu değilse, önceden önlem almakta fayda var. Sağlıklı ve içeriğinde onlar için gereken besleyiciliğe sahip mamalar tercih edilmelidir. Tabii ki yaş, cins, belirli viral hastalıklar ve alerjik durumlar değerlendirilerek mama seçimi bu nedenle önemlidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dogum gunu kutlanan hayvanlar 10 1

Hayvanlar Doğum Günü Kutluyorlar, Çünkü Neden Kutlamasınlar?

hindifutbol ajanimo1

‘Glu Glu Spor’un Futbol Tutkusu