in

Doğadaki Bütün Canlılar ile Arkadaş Olan 10 Yaşındaki ‘Defne Su’

Bugün sizleri 10 yaşındaki Defne Su ile tanıştıracağız. Defne Su doğadaki bütün canlılar ile arkadaş olan ve sokakta yardıma muhtaç hayvanlar gördüğünde onlara yardım eli uzatan bir çocuk.

Defne Su Bağrul 10 yaşında, 5’inci sınıf öğrencisi. O kalabalık bir çekirdek aileye sahip. Annesi, babası, kız kardeşi Alya hariç, evin 3 sakini daha var. Ve her biri, en az diğer aile bireyleri kadar hayati öneme sahip onun için. O kadar kocaman bir kalbi var ki, sokakta ne kadar mağdur hayvan görürse evinde misafir ediyor. Anne ve babası onun bu doğa ve hayvan sevgisine saygı duyup, tercihlerine asla müdahale etmiyor.

Doğadaki Bütün Canlılar ile Arkadaş Olan 10 Yaşındaki Defne Su 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

‘Çirkin Diye Kimse Almamış’

Yani, okul arkadaşları dışında, doğadaki bütün canlılar da onun arkadaşı. Bazıları aileden. Vişne ve Limon gibi. İçtikleri süt aynı. Ama şimdilerde aileye yeni katılan biri var ki! Kimden mi bahsediyoruz? Adı Kabuk.. Genelde nemli ve yağışlı havalarda yolumuza çıkıp, çoğumuzun ayakları altında çatır çutur ezilirken, farkına bile varmadığımız bir salyangoz. Su’yun, oda arkadaşları, Vişne, Limon ve Kabuk’la yolları nasıl kesişmiş gelin kendisinden dinleyelim: “Üç hayvan da tesadüfen karşıma çıktı. Vişne’yi, bir ilan üzerine gittiğimizde gördük. İlandaki başka bir kediydi. Ama gittiğimizde, çok güzel olduğu için başkası almış. Vişne çirkin diye hiç kimse almamış. Biz de tam dönüm gidecektik ki, acıdık dönüp aldık. Limon’u, evin önünde okul servisinden indiğimde gördüm. Başka biri onu seviyordu. Beni görünce, bana koştu. Sonra yok oldu. Havalar soğuyunca kapıya geldi. Onun, bir kaç öncede sevdiğim kedi olduğunu hatırladım. Şimdi evde.”

Doğadaki Bütün Canlılar ile Arkadaş Olan 10 Yaşındaki Defne Su 2

‘Gezinti Parkuru Bile Var’

Su, Kabuk ile tanışmasını ise şöyle anlatıyor:

“Kabuk’a gelince. 2 ay kadar önceydi. Yine okul servisinden indim. Onu sokak lambasının üzerinde gördüm. Okul bahçesinde, basketbol sahasında, evin önünde, insanların yürürken ezebileceği yerlerde salyangoz gördüğümde alıp kenara, ağaçlık alana koyuyordum, insanlar ezmesin diye. Kabuk’u orada görünce alıp eve getirdim. Su, “Peki minik bir salyangozla eve gittiğinde evdekiler ‘Bu ne?’ diye kızmadı mı?” sorusuna şöyle cevap veriyor “Yoo”.

Doğadaki Bütün Canlılar ile Arkadaş Olan 10 Yaşındaki Defne Su 3

Su “Kabuk* adını verdiği salyangozunu marul yaprağıyla besliyor. Aldığından beri büyümüş, hatta kabuk bile değiştirmiş. Ona odada çalışma masası üzerinde üç ayrı ev yapmış küçük kavanozlardan oluşan. Biri beslenme alanı. Biri içinde, minik bir dal olan gezinti parkuru. Biri de dinlenme alanı.

Defne Su, şimdilerde, bakımını üstlendiği minik salyangozu için, kitaplar karıştırıyor. Eve gelen konuklar evin içinde şaşkın bakışlarla onu gördüklerinde, annesi “Kızım ve Salyangozu” diye izah etmek zorunda kalıyor. Defne Su, yakınlarda, sağlık kontrolü ve bakımı konusunda neler yapması için, Kabuk’u veterinere götürmeyi düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobilya İç Tasarım Öğrencilerinden Sokak Hayvanlarına Yuvaöç

Mobilya İç Tasarım Öğrencilerinden Sokak Hayvanlarına Yuva

Siverekte Türüne Az Rastlanan Sırtlan Ölü Bulundu öç

Siverek’te Türüne Az Rastlanan Sırtlan Ölü Bulundu