in ,

Doğa ile Mücadele Edebilecek Güç: Bambu

Bambu denildiğinde aklınıza sadece pandalar ya da mutfak araç- gereçleri mi geliyor? Bambunun yaşadığımız dünyayı belli bir oranda nasıl değiştirdiğini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Bambu, (bambusoideae), buğdaygiller (poaceae) familyasına ait, bazen birbirlerinden çok farklı görünen 1200 adet bitki türünden oluşan bir alt familyayı kapsayan bitkilere verilen genel addır. Belgesellerde pandaların bambuları yerken çekilen görüntülerine şahit oluyoruz. Pandalar için bu kadar önemli olan bambu insanlar için de hayati bir öneme sahip. Dünyada yaşayan insanlık, kendisini ve gelecek kuşakları etkileyebilecek iklim kriziyle savaşmakta.
Üstelik bu savaşı açan da insanlık…

Doga ile Mucadele Edebilecek Guc Bambu4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Uluslararası Bambu ve Rattan Örgütü (INBAR), bambunun ülkelerin iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmesine ve bunlara uyum sağlamasına yardımcı olabileceği beş temel yolu açıklamıştı. İşte iklim kriziyle mücadele için bambunun önemi:

Karbon Ayırma

Bambu dünyanın en hızla büyüyen (günde 1 metre büyüyebiliyor) bitkisidir. Bir çok ağaç türüyle karşılaştırılabilen bambular, onlardan daha yüksek oranlarda, biyokütlelerinde karbonu tutar. Çin‘in 6 milyon hektarlık bambu ormanlarında önemli miktarda karbon depolanıyor ve planlı yeniden ağaçlandırma programları genişledikçe toplam miktar artacak. Çin bambu ormanlarında depolanan karbonun 2010’da hesaplanan 700 milyon tondan 2050’de 1 trilyon tona çıkması bekleniyor.

Doga ile Mucadele Edebilecek Guc Bambu6

Karbon Salınımını Azaltmak

Bambu, alternatif, yüksek oranda yenilenebilir bir biyokütle enerjisi kaynağı sunarak fosil yakıt kullanımının önlenmesine yardımcı olur. Araştırmalar, bambu kömürünün odun kömürüne benzer bir kalorifik değere sahip olduğunu gösteriyor – çok daha az kirlilikle. Kıvılcım yok, duman yok ve koku yok. Ayrıca, dev bir odunsu ot olduğu için bambu kesmek yasaldır ve bu nedenle yasal olarak bambu kültürlerini hasat etmek yasa dışı ormansızlaşmayı önler. Ancak bambu biyo-yakıt olarak da kullanılabilir ve bu özellikle yüksek değerli ürünlerin üretiminin israfı ile ilgilidir. Bambu gazlaştırma, Hindistan, Endonezya ve Madagaskar‘da bir topluluk enerjisi kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Doga ile Mucadele Edebilecek Guc Bambu

Adpatasyon

Bambu’nun hızlı oluşumu ve büyümesi, sık hasat yapılmasına izin verir. Bu, çiftçilerin yönetim ve hasat uygulamalarını iklim değişikliği altında ortaya çıktıkça yeni yetiştirme koşullarına esnek bir şekilde uyarlamalarına olanak tanır. Bambu, yıl boyunca bir gelir kaynağı sağlar ve satış için giderek daha geniş bir yelpazede katma değerli ürünlere dönüştürülebilir. Bambu filizleri ayrıca bir besin kaynağı sağlar ve yapraklar, başka hiçbir şey olmadığında çiftlik hayvanları için yem sağlayabilir.

Doga ile Mucadele Edebilecek Guc Bambu12

Restorasyon

Bambu, tropik bölgelerdeki ve yakınındaki birçok doğal ve tarımsal ekosistemin ayrılmaz bir parçasıdır. Bozulmuş arazileri onarmak için birkaç nedenden dolayı faydalıdır: diğer mahsuller için uygun olmayan sorunlu topraklarda ve dik yamaçlarda yetişir, etkili bir rüzgar siperidir ve sağlam rizomları ve kökleri su akışını düzenler ve erozyonu önler.

Doga ile Mucadele Edebilecek Guc Bambu7

Geçim Kaynakları

Bambu, çok çeşitli geçim kaynağı uygulamalarına sahip, çok yönlü ve hızla yenilenebilir bir kaynaktır. Bambu, mobilya ve kağıttan kumaşlara, işlenmiş döşemeye ve iklim açısından akıllı konutlara kadar her şey, tahmini 10.000 belgelenmiş kullanıma uygundur. Bambu tek başına dünyanın iklim değişikliği sorunlarını çözmeyecektir. Ancak, bu stratejik kaynak uygun şekilde kullanılırsa, iklim değişikliğinin azaltılması ve adaptasyonu için pratik çözümler ve kırsal yoksullukla mücadele ve ekonomik sürdürülebilirliğin temeli olan doğal kaynak tabanını restore etmek için kanıtlanmış bir araç sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nilufer Belediyesi Deneysiz Belediyeler Arasinda Yerini Aldi

Nilüfer Belediyesi ‘Deneysiz Belediyeler’ Arasında Yerini Aldı

Istanbulda Papagan Operasyonu 38 Iskender Papagani Kurtarildi

İstanbul’da Papağan Operasyonu: 38 İskender Papağanı Kurtarıldı