in

Doç. Dr. Mehmet Kocabaş’tan Skandal Çağrı: Yunus Avına İzin Verilsin

Ülkemizde gün geçmiyor ki skandal bir açıklama yapılmasın. Doç. Dr. Mehmet Kocabaş hamsileri yediği için yunusların öldürülmesi gerektiğini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Karadeniz’de avlanan hamside; yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındakilerin oranının artması nedeniyle hamsi avına 10 gün süreyle yasak getirdi. Aşırı avlanma ve küresel ısınma nedeniyle Karadeniz ve Marmara’daki balık türleri büyük tehlike altında.

2018 verilerine göre, 230 bin ton, toplam avın yüzde 18’inin avlanmaması gereken türlerden oluştuğu açıklandı. Bunun 45 bin tonu Karadeniz’de. Bunda ilk sorumlu olarak ise dip trol balıkçılığı gösterildi. Trol balıkçılığı nedeniyle sadece avlanması yasak türler değil  avlanması yasak olan boyutlardaki balıklarda avlanıyor.

Balık popülasyonuna açıkça tehdit eden aşırı avlanma, trol balıkçılığı gibi konuların gündeme getirilmesi gerekirken Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Kocabaş, yunusların avlanılması gerektiğini açıkladı. Doç. Dr. Mehmet Kocabaş besin kaynağı olan balığı yediği için suçlu ilan ettiği yunusların avlanması gerektiğini belirtti.

Doç. Dr. Kocabaş, “Yunuslarla ilgili çalışmalar yeterli değil. Biz yunus popülasyonunu ciddi şekilde takip edemiyoruz. Ama biliyoruz ki yunuslar ciddi bir şekilde balık tüketiyor ve balıkçıların ağlarını parçalayarak kullanılamaz hale getiriyor. Popülasyon çalışması yapılması kontrollü bir şekilde avlanması ve popülasyonunun yönetilmesi gerekiyor. Hamsi popülasyonlarının azalmasına aşırı avcılık, kirlilik ve doğal ölüm dediğimiz dışarıdan av baskısı yapan predatörlerin etkisinin çok olduğunu biliyoruz. İstavrit, mezgit, tirsi, kalkan, palamut bunlar da hamsi tüketiyor. Ama onun dışında ciddi şekilde hamsi tüketenlerden bir tanesi de yunuslar. Yunuslar kendi ağırlıklarının yüzde 10’u kadar bir balık tüketiyor. Bu da 70 ila 100 kilo arasını bulabiliyor. Ama ne kadar yunus popülasyonumuz var? İşte bununla ilgili bir bilgi yok” dedi.

Sahilden bakıldığı zaman çok ciddi yunus sürüleri görüldüğünü ifade eden Doç. Dr. Kocabaş, “Biz bunun en büyük serzenişini de balıkçılardan duyuyoruz. ‘Benim ağlarımı parçaladı’ diyorlar. Balıkçılar 1 kilometrelik ağda 5 kilo balıkla geri döndüklerini söylüyor. Ağları vurup, parçalayıp, orada bulunan balıkları da öldürüyor. Yunusun avlanmamasıyla popülasyonu anormal bir şekilde arttı. Karadeniz’de canlı yaşamının normal düzeye çekilmesi için anormal bir şekilde artan yunus miktarının dengelenebilmesi için kontrollü yunus avına izin verilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Her yıl onlarca yunus öldürülüyor

Ülkemizde her yıl onlarca yunus silahla vurularak öldürülüyor. Bu cinayetlerin balıkçılar tarafından balıklarını yedikleri gerekçesi ile işlendiği bir çok kişi tarafından biliniyor. Ancak bu konu ile ilgili her hangi bir çalışma yapılmazken bir de bu cinayetlerin yasallaştırılmasına yönelik çağrı yapılması pes dedirtti!

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi uyardı: “Yunuslar avlanılırsa deniz ekosistemi zarar görür”

Binlerce yıldır aynı ortamı paylaşan yunusların hedef gösterilmesi yerine aşırı avlanma, zamansız avlanma ve küçük boyuttaki balıkların avlanmasına son verilsin.
Yunuslar yılda bir yavru doğuran memeli hayvanlardır, her sene katlanarak büyüyen bir popülasyonları yoktur. Bu sebeple aşırı derecede artmaları söz konusu değildir.
Yunus türlerinin avlanması 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu’na göre yasaktır. Ülkemiz Barcelona, Bern, CITES, ACCOBAMS gibi uluslararası sözleşmelere taraf olmuştur ve bu anlaşmalara göre yunuslar kesinlikle korunan türlerdir. Karadeniz’de mutur, tırtak, afalina olmak üzere 3 tür yunus yaşamaktadır. Bu yunusların Karadeniz popülasyonları IUCN kırmızı listesinde, mutur ve afalina nesli tehlike altında, tırtak hassas olarak yer almaktadırlar.
Yunusların avlanmasının önünün açılması uluslararası anlaşmalar ve Türkiye Cumhuriyeti kanunları gereğince mümkün değildir. Veteriner Hekimlerimiz evcil hayvanlarımız yanında tüm yaban hayvanlarını korumak için çalışmaktadır.
Karadeniz’de yunus popülasyonlarını tehdit eden faktörler; tesadüfi olarak ağa yakalanma, habitat kaybının neden olduğu besin azalması, deniz kirliliği ve salgın hastalık sonucu kitlesel ölümler olarak belirlemektedir. Tesadüfi olarak ağa yakalanma, deniz memelilerinin birçok türü için en önemli insan kaynaklı ölüm nedenidir.
Bunun yanında balık stoklarının izlenmesiyle ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Trabzon ve Antalya’da bulunan Su Ürünleri Araştırma Enstitüleri ve Üniversiteler çalışmalar yürütmektedir ve henüz yunusların balık stokları üstüne azaltıcı bir etkisi olduğuna dair bilimsel bir bulguya rastlanmamıştır.
Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) olarak çevre sağlığını, yaban hayatını, doğal ekosistemlerin korunmasını ve nihayetinde halk sağlığı ile ilgili konuların takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bursa Buyuksehir Belediye Baskani Emekli Hayvanlar Ciftligini Ziyaret Etti

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Emekli Hayvanlar Çiftliği’ni Ziyaret Etti

Dakikalarca Kalp Masaji Yapip Hayata Dondurmuslerdi... O Kedi Hayatini Kaybetti

Dakikalarca Kalp Masajı Yapıp Hayata Döndürmüşlerdi… O Kedi Hayatını Kaybetti