in

Didim Türkiye’nin İlk Vegan Kenti Oluyor

Didim, Barcelona’dan sonra ikinci vegan kent oluyor. 2017 Nisan ayında ilçede düzenlenecek festival sayesinde Didim’in yöresel mutfak zenginliğinin yanı sıra ilçenin tarihi ve turistik yerleri tanıtılacak. Yurt içinden ve yurt dışından misafir ağırlayacak Didim’deki otel ve lokantaların menülerine vejeteryan menüler konulacak.

Didim Belediyesi tarafından fahri hemşerilik beratı verilen Turizmci Hüseyin Baraner’in önerisi ile fizibilite çalışmaları yapılan ve hazırlanması, şekillenmesi için bir çok görüşme yapılan Didim Vegan Vejetaryen Festivali 2017 Nisan ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor. İstanbul’da Türkiye Vegan ve Vejetaryenler Derneği başkanı Ebru Arıman ile görüşmeler yapan Didim Belediyesi yetkilileri Didim’in dünyanın ikinci Türkiye’nin ilk Vegan Kenti ilan edilmesi ve Nisan ayında vegan festivali yapılması konusunda fikri birliğine vardılar.

didim-belediyesi-vegan-dostu-belediye-oldu

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Barcelona Festivali İncelenecek

Barcelona’dan sonra dünyada Vegan dostu ilan edilen ikinci şehir olacak Didim’de yapılması planlanan festival için Barcelona’da gerçekleştirilen festivalin yapılış modeli de incelenerek hazırlıklar başlayacak. Nisan ayında yapılacak festival için Uluslararası Vegan topluluklarına duyurular yapılacak, festivalin öncesinde ve devamında lokantaların ve otellerin menülerine vejetaryen yemekler eklenecek. Didim’in Türkiye’deki ilk vegan kent olmasından dolayı Türkiye Veganlve Vejetaryen Topluluğun dergisi olan Veg & Nature’nin yaz sayısında Didim’e yer verildi. Dernek Başkanı Ebru Arıman’ın kaleme aldığı yazıda Didim’in Vegan kenti olmasından övgüyle söz ederken diğer yandan Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’ın konuya gösterdiği önemden de bahsedilip yapılan röportaja yer verdi.

Sözleşme İmzalanmış

Türkiye Vegan ve Vejetayenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olan Arıman yazısında Nisan 2016 yılında  düzenlenecek festivali için Türkiye Vegan ve Vejetaryenler Derneği ile Didim Belediyesi arasında bir sözleşme yapıldığından bahsedilen yazıda festivale yerli ziyaretçilerin yanı sıra yabancı katılımcılarında olacağı ve festivale uluslararası bir içerik katılacağından bahsedilip festival ile Didim’in tarihi ve turistik özellikleri yanı sıra mutfak zenginliğini de tanıtmayı amaçladıklarını belirtiliyor.

Turizmciler Ümitli

Konuyu yakından takip ettiklerini belirten turizmcilerden Didim Ticaret Odası Strateji Geliştirme Komisyonu Başkanı Hikmet Atilla, “2017 Nisan ayında Didim’de birinci Uluslararası Vegan Festivali düzenlenecek. Markalaşmak için önemli bir adımdır. Didim’in konumu, tarihi ve turistik yerleri açısında bu festivalin dünyanın en önemli Vegan Festivaleri arasına gireceğine inanmaktayım” dedi

Vegan Dostu Şehir

Festival öncesinde ve sonrasında Didim resmi olarak kendini vejetaryen-vegan dostu şehir ilan ettiğinde söz konusu karar, şehir için bir vejetaryen rehber oluşturmak ve tüm şehir sakinlerini haftada 1 gün etsiz beslenmeye teşvik etmek anlamı taşıyor. Dünyanın ilk Vegan Kenti olan Barselona Belediyesi kendisini Vegan Dostu şehir ilan ettikten sonra yemek hizmeti veren işyerlerinde topluca yürütülen “Etsiz Pazartesi” kampanyasını da yaygınlaştırmaya çalışıyor.

Peki Veganlık Nedir?

Veganlık (veganizm) bir yandan hem insanların hem de hayvanların acı çekmesine karşı olan diğer yandan sağlık ve barışı teşvik etmeye çalışan bir diyet ve yaşam tarzı uygulaması sistemdir. Veganlar hayvansal kaynaklardan (örneğin, yumurta, süt ürünleri, et) elde edilen hiçbir yiyeceği yemeyen vejetaryenlerdir. Veganların çoğu ayrıca deri, kürk, yün içeren giysiler ve battaniyeler ve üretimleri için hayvanların ölmesini ya da acı çekmesini gerektiren bazı kozmetikler gibi ürünleri de kullanmaz. Veganlık, veganlığın ortaya çıkmasına yol açan etik, ekolojik ve sağlık nedenleri dikkate alındığında daha iyi anlaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

barınak2

“Kayseri’deki Molu Barınağı’nda Yavru Köpekler İğne ile Öldürülüyor”

one cıkan ceza

Denizden Çıkmayan “Jack”e Tatlı Ceza