in

Devrez’de İlk Kez Su Samuru Bulundu

İki yıl önce Çankırı’da yapılan kazılarda 8 milyon yıllık fosiline rastlanılan su samuru Devrez’de bulundu.

su-samuru-3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çankırı’da, “Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi” kazılarında iki yıl önce 8 milyon yıllık olduğu tahmin edilen fosiline rastlanılan su samurunun ölüsü bulundu. Hayvan, kayıtlara bölgede bulunan ilk su samuru olarak geçti.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol başkanlığında 1997 yılından beri devam eden “Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi” kazılarında 2014 yılında 8 milyon yıllık olduğu tahmin edilen su samuru fosiline rastlandı.

Geçtiğimiz günlerde ise Devrez Çayı yakınlarında balık avlayan bir kişi tarafından ölü bulunan su samuru Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Çankırı Şube Müdürlüğü’nün kayıtlarına “bölgede bulunan ilk su samuru” olarak geçti.

On samur

Yeni bulunan su samurunun değişiklikler yaşamış olabileceğini söyleyen Erol, “Su samurugiller dediğimiz bu aile içerisinde farklı türler var. 8 milyon yıl önce yaşayan tür ile bulunan arasında bazı farklılıklar vardır diye düşünüyorum. Uzmanlar incelediğinde bu ortaya çıkarılabilir.” ifadelerini kullandı.

Su samurunun yok olup tekrar çıkmayacağını vurgulayan Erol, “Su samurlarının ufak tefek değişikliklerle bugüne gelmiş olması mümkündür. Yok olup çıkmamıştır. Yok olan bir tür yeniden canlanmaz. Yaşayan bir türün devamıdır bu.” şeklinde konuştu.

su-samuru-2

“Söylentiler vardı ama hiç rastlanmamıştı”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Çankırı Şube Müdürü Hasan Kozan da hayvanın bulunduğunu duyduklarında çok heyecanlandığını ifade etti.

Bölgede ilk kez bir su samuruna rastlandığını belirten Kozan, “Bölgede su samuru görüldüğüne dair daha önce farklı söylentiler vardı ama hiç rastlanmamıştı. Bu su samuru ilk kez literatürümüze giriyor. Su samurlarının bölgemizde yaşadığının maddi olarak kanıtı bu oldu. İlk kez fiziki olarak tespit ettiğimiz su samuru bu oldu.” diye konuştu.

Balık Avlarken Su Samurunun Ölüsünü Buldu

Su samurunu bulan Orhan Çimen ise yaz tatili için Kurşunlu ilçesinde geldiğini söyledi. Balık avlamayı çok sevdiği için sık sık Devrez Çayına gittiğini belirten Çimen, “Vadiye, balık tutmaya geldim. Sazlıkların kenarında su samurunu gördüm. Su samuru yerde ölü vaziyette yatıyordu. Kenara doğru taşıdım. Gördüğüm canlının su samuru olduğunu önce anlayamadım.” diye konuştu.

Evde yaptığı incelemenin ardından bulduğu hayvanın samur olduğuna karar verdiğini aktaran Çimen, “Eve gittim internetten fotoğraflara baktım. Ağabeyim hayvanlar konusunda bilgili olduğu için onu arayıp sordum. Fotoğrafını gördüğünde canlının su samuru olduğunu ve neslinin de bitmek üzere olduğunu söyledi.” ifadelerini kullandı.

Durumu yetkililere bildirdiğini belirten Çimen, “Arkadaşımla beraber Kurşunlu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne gittik. İlçe tarım müdürümüz sağ olsun ilgilendi ve bizimle birlikte geldi. Ölmüş vaziyetteki samuru alıp götürdük.” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan hayvan ve ınsan

Umut Olmadan Sanat Olmaz

sel2 1

Yaşlı Kadın ve Köpek Dostunun Sel Sularıyla Mücadelesi