in

Devlet Hayvan Hastaneleri Kurulmalı!

Özel veteriner kliniklerinin bazılarının yüksek fiyatlarda hizmet vermesi, özellikle sokaktaki hayvanlara sahip çıkan vatandaşları olumsuz etkiliyor. Belediyelerin de yetersiz kaldığı bu konuda bazı hayvanseverlerden “Devlet hayvan hastanesi kurulsun” talebi geldi.

Bir hayvan ile yaşayan herkes veteriner hekim ücretlerine az çok hakimdir. Bazı şehirlerde ve ilçelerde veteriner hekim ücretleri oldukça yüksek olabiliyor. Çoğu zaman evinde hayvan ile yaşayan insanlar sadece bu hayvanların değil sokakta sahip çıktıkları hayvanlarında tedavi ihtiyaçlarını karşılamak zorunda kalıyorlar. Çoğu il ve ilçe belediye veteriner hekimliklerinin bu konuda yetersiz olduğu aşikar. Sokaktaki hayvanların ücretsiz ve güvenilir bir biçimde tedavi edilmesi gerektiğini düşünene bir grup hayvansever Change.org’da bir imza kampanyası başlattı.

“Devlet Hayvan Hastaneleri Açılsın”

Hayvanseverlerin, hayvanların sağlık hakları konusunda Change.org’da başlattığı kampanyalar kısa sürede 16 binden fazla imza topladı. Hayvanseverler, hazırlanmakta olan yasada yapılacak yeni düzenlemelerle gerek sokaktaki gerekse evlerindeki hayvanlar için devlet hayvan hastaneleri kurulmasını talep ediyor.

Devlet Hayvan Hastaneleri Kurulmalıöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yeni çıkacak yasa için çalışan derneklerin, vakıfların ve Hayvan Hakları Komisyonu’nun yanı sıra sokakta ve evde baktıkları hayvanların sağlığıyla ilgili sorunları birebir yaşayan hayvanseverlerin bireysel olarak başlattığı kampanyalar, yeni çıkacak yasadaki düzenlemelere katkı sunmayı da amaçlıyor.

 

Bu amaçla Change.org’da başlatılan iki ayrı kampanyanın birleşmesiyle kısa bir sürede 16 binden fazla imzaya ulaşan ‘Hayvanlara Sağlık Hakkı’ başlıklı kampanyayı düzenleyen Nejla Yeşildere, Esra Uzunoğlu ve Barış Soydan, hayvanseverlerin uygun fiyatlı tedavi hizmeti alabileceği kurum bulmakta güçlük çektiğini belirterek, “Veterinerlik fakültelerinin fiyatları özel klinikleri aratmıyor. Belediyeler ise ancak sokaktaki sahipsiz hayvanların bakımını üstlenmekle yükümlü. Sokaktaki ya da evlerimizdeki canların bakım masrafları, maddi durumu yetersiz hayvanseverler üzerinde büyük bir yük oluşturuyor” diyorlar. Yeşildere, Uzunoğlu ve Soydan, “Devlet nasıl ki bu topraklarda yetişen ağaçlara sahip çıkmakla yükümlüyse yine bu ülke topraklarında doğmuş kedi, köpek ve diğer canlılara da aynı vicdani sorumluluğu göstermelidir” diye konuşuyor.

 

100 bin imzaya ulaşıldıktan sonra T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan partilere sunulacak olan kampanyaya  https://www.change.org/p/devlet-hayvan-hastaneleri-kurulmalı-tctarim adresinde imza atılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaralı Bulduğu Köpek için 75 Kilometre Yol Katettiöç

Yaralı Bulduğu Köpek için 75 Kilometre Yol Katetti

Jason Momoa 1

Ünlü Oyuncu Ağzındaki Bisküviyle Ayı Besledi!