in

Devekuşları Kafasını Neden Kuma Gömer?

Çocukluğumuzdan beri, belki izlediğimiz çizgifilmlerin de etkisiyle devekuşlarının korktukları zaman ya da tehlike anında kafalarını kuma gömdüğünü sanırız. Hatta bu efsane o kadar yayılmış olacak ki “devekuşu gibi başını kuma sokmak” deyimi dilimizde yer etmiştir.

Peki gerçekten devekuşları kafalarını kuma gömüyor mu?

devekuşu-ajanimo2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Devekuşları korktukları zaman kafalarını toprağa gömerler ve tehlikenin geçmesini beklerler”— büyük bir ihtimalle bu cümleyi çok duydunuz fakat bu tamamen bir efsane. Gerçekte, devekuşları kafalarını tehlikelerden kaçınmak için toprağın altına gömmezler. Bunun sebebi yalnızca toprak altında nefes alamayacak olmaları da değildir, çünkü devekuşunun gücü ve dayanıklılığı düşünülünce tehlike anında kafasını kuma gömmekten daha iyi şeyler yapabilir.

devekuşu-ajanimo3

Devekuşları iki ayakları üzerinde en hızlı koşan hayvanlardır ve tehlike altında kaçmaları gerektiğinde saatte 64 kilometre hızla koşabilirler. Dayanıklılık da bu kuşlar için pek problem değildir, çünkü tempolu bir şekilde saatte 48 kilometre yol alabilirler.

devekuşu-ajanimo5

Eğer devekuşlarının hızı ve dayanıklılığı sizi tatmin etmediyse, diğer bir savunma mekanizmasından bahsedelim. Devekuşları neredeyse 3 metre boyunda,160 kilogram ağırlığında olabilirler, ve tehdit altındalarken bir aslanı tek tekmeyle öldürebilirler.

Açıkça görülüyor ki, devekuşlarının doğal savunma mekanizmalarını değerlendirince saklanmalarını gerektirecek bir durum yok. Peki, “devekuşu kafasını kuma gömüyor” efsanesi nereden geliyor? Aslında bu durumu iyi anne-baba olma açısından düşünebilirsiniz.

devekuşu-ajanimo4

Aile kurma zamanı geldiğinde, devekuşları 1.5-2 metre genişliğinde ve 0.5-1 metre derinliğinde büyük çukur kazarlar. Devekuşları yumurtalarını güvenli bir şekilde bu çukurlarda saklar, sonra anne ve baba sırasıyla yavruları yumurtadan çıkmaya hazır hale gelene kadar toprağın üzerinde oturur. Gün içerisinde birkaç kez, anne-baba gagasını kullanarak nazik bir şekilde yumurtalarını çevirir. Uzaktan bakıldığı zaman, yumurtasını çevirmekte olan bir devekuşunun kafası sanki toprağın altında gömülüymüş gibi görünüyor olabilir.

devekuşu-ajanimo1

Ayrıca devekuşları yerdeki otları yiyerek beslenirler. Kafaları gövdelerine göre oldukça küçük olduğundan da yine uzaktan bakıldığında beslenmekte olan bir devekuşu, kafasını toprağın altına gömmüş gibi görünebilir. Benzer bir şekilde, devekuşları bir tehlike sezdiklerinde, yere uzanırlar ve kafalarını eğerler. Böyle bir durumda da devekuşunun büyük gövdesi görünür olacağından, kafasının toprağın altına gömülü gibi görünüyor olması muhtemeldir.

Kaynak: BilimFili.com “Devekuşları Kafalarını Toprağa Gömerler mi?”

http://bilimfili.com/devekuslari-kafalarini-topraga-gomerler-mi/

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

baro ajanimo2

6. Hayvan Hakları Kurultayı Kocaeli’nde Toplandı

serenawilliams ajanimo

Serena Williams Köpek Maması Yediğine Pişman Oldu