in

Dev Köpek Balıklarının Nesli Tükeniyor

Yapılan bir araştırmada dev köpek balıkları olarak bilinen boyları 15 metreyi bulan türlerin yavaş yavaş yok olduğu artık sadece 7 metre büyüklüğünde köpek balıklarına rastlandığı açıklandı.

köpekbalığı-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Boyları 15 metreyi bulan köpek balıklarına, 15 yıl öncesine kadar rastlanabilirken artık sadece 7 metre büyüklüğündeki balıklara rastlanıyor. Araştırmayı sürdüren bilim insanları, 15 metrelik köpek balıklarının yavaş yavaş yok olduğunu ve ilginç bir şekilde bunun nedeninin bilinmediğini belirtiyorlar.

Sadece Doğu Pasifik Okyanusu’nda Var

On beş yıl önce boyları 13 ila 15 metreyi bulabilen balina köpek balıkları Hindistan’dan Belize’ye kadar ılıman sulara salınıyordu. Batı Avustralya Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre bugün bu büyük balıkların en büyükleri yalnızca Doğu Pasifik Okyanusu’nda görülüyor. Diğer bölgelerdeki balıkların boyu ortalama 7 metreyi buluyor, bunların da üreyemeyecek kadar genç olan yavrular olduğu kaydedildi.

köpekbalığı-ajanimo2

Batı Avustralya Üniversitesi’nden Deniz Ekoloğu Ana Sequeira’nın başında bulunduğu ekibin on yıllarca toplanan verileri incelemesi, can sıkıcı bir gidişatı gözler önüne serdi. 1990′ların ortasında saptanan en iri hayvan 13 metre uzunluğundaydı; 2000′lerde ise yalnızca 10 metre, bundan beş yıl önceyse ancak 8 metre boyundaydı. Farklı bölgelerdeki dev köpek balığı ölçümleri de benzer verileri ortaya koyuyor. Araştırma, Galapagos ve Meksika yakınlarında kaydedilen birkaç iri dişi hariç olmak üzere, en iri dev köpek balıklarının çoğunun 2008′den önce görüldüğünü ve kıyılardaki grupların bireylerinin çoğunun genelde ergin olmayan köpek balıklarından oluştuğunu ortaya koydu.

Araştırmada yer alan Ana Sequeira, büyük balıklara artık rastlanılmadığını belirtti. Sequeira, türün devamlılığı için iri annelere ve iri babalara ihtiyacımız olduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dokunmatik Telefonlara Özel Kedi Kuyruğu 1 1

Dokunmatik Ekranlara Özel Kedi Kuyruğu

nazım hikmet ran kedi şiir

Ünlü Şairlerin Kedilerle İlgili Şiirleri