in

Dersler Sınıfta Değil Kuş Cennetinde İşlenecek

Samsun Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan “Tabiatta Ders Var Projesi” kapsamında bazı ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin sınıf yerine Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde ders yapması planlanıyor.

tabiat

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Açık alanda eğitim projesinin hayata geçirilmesi için Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve İlkadım Belediyesi tarafından protokol imza töreni gerçekleştirildi.

‘Tabiatta Ders Var’ ve ‘Toprağa İlk Adım’ projeleri kapsamında öğrenciler, iki ayrı bölgede uygulamalı eğitimlere katılacak. Öğrenciler, ‘Tabiatta Ders Var’ projesi ile Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne giderek tabiatla iç içe ders işleyecek. Diğer bir proje olan ‘Toprağa İlk Adım’ ile de Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde ekim yapılmış olan alanlarda toprak ve çevre bilimi ile alakalı dersleri yerinde görerek alacak.

 ‘İnanın Gözlerim Doldu. Eğitim Bu Şekilde Olmalı’

Vali İbrahim Şahin, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ndeki konferans salonunda “Tabiatta Ders Var Projesi” protokolünün imza töreninde yaptığı konuşmada, proje ile sınıf dışında eğitim yapılmasının amaçlandığını, bunun Batı’da ve Uzakdoğu’da çok önemsenen bir uygulama olduğunu söyledi.

Kuş Cenneti’nin sadece Samsun’un değil, belki de dünyanın sayılı güzellikleri arasında bulunduğunu dile getiren Şahin, “Vatandaşlarımızla bir araya geldiğimizde ve Kuş Cenneti’ni gündeme getirdiğimizde bölgeyi hiç ziyaret etmediklerini söylediler. ‘Dünyanın cenneti’ dediğimiz bir yer ziyaret edilmez mi? Fakat bir şekilde gelinmemiş. Bizler de çocuklarımızı buraya getirerek, sınıflarının dışında eğitim verme kararı aldık. Geldiklerinde gözlerindeki mutluluğu görmeniz lazımdı. Dersten sonra eğlenmişler, yemek yemişler. İnanın gözlerim doldu. Eğitim bu şekilde olmalı.” ifadelerini kullandı.

174 Öğrenci 84 Öğretmen

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen ise Samsun Valiliği himayesinde hayata geçen proje ile tabiatta verilen dersleri başlattıklarını belirtti.

Projeye ilkokulların 4. sınıfı, ortaokulların 7. sınıfı ve liselerin 9. sınıflarından bin 176 öğrencinin katılacağını bildiren Esen, projede 84 öğretmen ile Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) öğrenim gören 84 öğretmen adayının görev alacağını anlattı.

Eğitimde doğa ve bilim odaklı etkinlikler gerçekleştirerek öğrencilerin ekosistem, tur, popülasyon ve habitat kavramlarını öğrenmeleri, biyolojik çeşitliliğin önemini kavramaları, Türkiye ve dünyadaki çevre sorunları ile etkilerini anlamalarını sağlamak hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cat ö.ç

İnsanlar Onun Yüzüne Asit Döktü ama O İnsanları Hala Çok Seviyor

orrman

Terk Edilen Canlar; Orman Çocukları