in

Deriye Alternatif Üretim: Mantar

Mantardan yetiştirilen sıfır karbon salınımlı ürünler, deriye alternatif olarak kullanılabilecek.

mantar1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Mantarı işleyerek birebir deriyi taklit edebilen ürünler deriye alternatif olarak kullanılabilecek. mantar2

San Francisco merkezli girişim Mycoworks deri endüstrisi ve ardında yiten canlara karşılık mantarı kullanarak deri alternatifi ürünler geliştirmeye başladı. Genellikle yer altında veya başka maddelerin içinde bulunan mantarların içinde bulunan miselyum isimli kök görünümlü lif dokuyu kullanan Mycoworks için temel üretim maddesine dönüşüyor. Mantarların besinleri özütmek için kullandığı bu miselyum, selülozu parçalayarak içindeki şeker ve proteini yeniden düzenliyor.

mantar3

Mycoworks, mantarı işleyerek birebir deriyi taklit edebilen ürünler üretme yöntemiyle hiçbir hayvanı öldürmüyor ve sürdürülebilir bir model sunuyor. Deri endüstrisi içindeki üretimi karbondioksit açığa çıkarıyor ve Dünya’yı kirletiyor. Miselyum ile deri üretmek ise sıfır karbon salınımı yapıyor.

mantaron

Mantarların üretim ve kullanım aşamasında ise değerlendirilen hiçbir madde çürümeye bırakılmıyor veya çöp olarak değerlendirilmiyor. Çünkü deri olarak işlendikten sonra atıl kalan parçalar da çiftçiler için toprağa karışıp gübreye dönüşüyor.

Kaynak: Bigumigu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

zaytungpet ö.ç

Zaytung’un Mizah Dolu Pet Dergi Kapaklarına Çok Güleceksiniz

mezar ö.ç

Kedi Arap’ın Mezarı Saldırganlar Tarafından Yıkıldı!