in ,

Denizli’de Suni Tohumlama Uygulanan İnek Üçüz Doğurdu

Denizli’nin Buldan ilçesine bağlı Bozalan Mahallesinde Yasemin Bozkurt’a ait inek, büyükbaş hayvanlarda ender rastlanan bir şekilde üçüz doğurdu.

İnsan kendi eliyle doğanın ve dünyanın dengesin bozmaya devam ediyor. Ekonomik fayda sağlamak uğruna, çoklu doğum yapmaları riskli olan inekler, suni döllenme yöntemiyle çoklu doğuma mecbur bırakılıyorlar. Denizli’nin Buldan ilçesine bağlı Bozalan Mahallesinde süt üreticiliği yapan Yasemin Bozkurt’un yetiştiriciliğini yaptığı Kezban isimli inek, suni tohumlama yöntemiyla üçüz buzağı doğurdu. Normal yolla çiftleşen bir ineğin ikizi doğurması bile enderken üçüz doğurması normal koşularda görülen bir durum değildir.

Yetiştiricisi Mutlu,Veteriner Hekim Mutlu

Üçüz doğumda erkek olan buzağılara Davut, Cemil ve doğumu yaptıran Veteriner Hekimi Özkan Beşenk’in adı verildi. Yıllardır büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yaptığını ve Arilik belgesine sahip olduğunu dile getiren Yasemin Bozkurt, “Kezban’ı diğer ineklerime olduğu gibi kendi ellerimle besliyordum. Çok uysal bir hayvandır. Üçüz doğumu bugüne kadar hiç rastlamamıştım. Benim için ilk oluyor. Kezbanım bizi çok sevindirdi. Buzağılarıyla birlikte hep beraber sağlık içinde yaşamalarını temenni ediyorum” dedi.

Ucuz Doguran Inek Veteriner Hekimi de Sasirtti

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Üçüz Doğum Büyükbaşlarda Ender Görülen Bir Durum

Dokuz ay önce suni tohumlama yaptığı Kezban’ın üçüz doğum yapmasının kendisini şaşırttığını belirten Veteriner Hekimi Özkan Beşenk, “Kezban’a Simental ırkı suni tohumlama yapmıştım. Çok rahat bir gebelik dönemi geçirdi. Kolay bir doğum oldu. Üçüz doğum büyükbaş hayvanlarda ender görülen bir durumdur. Meslek hayatımda ilk defa üçüz doğum yaptırdım. Buzağılar ve annelerinin sağlığı gayet iyi. Bir buzağıya benim ismimin verilmesi de beni çok mutlu etti” ifadelerini kullandı.

Bonus Bilgi: Suni Tohumlama Nedir?

İnekler önce hormonal çalışmayla gebe kalmaya hazırlanıyor. Daha sonra suni tohumlama metoduyla gebe kalmaları sağlanıyor. Doğum, kontrol altında gerçekleştiriliyor. Erkek hayvanlardan uygun teknik ve yöntemler ile hijyenik koşullarda alınan spermanın birkaç işlemden geçmesinin ardından uygun teknik ve yöntemlerle kızgınlık dönemindeki dişi hayvanların genital kanalına uygulanmasına suni tohumlama denmektedir. Suni tohumlama çoğunlukla çiftlik hayvanlarında daha çok genetik ilerleme ile verim artışı sağlamak ve çiftleşmeyle geçen hastalıklardan korunmak için kullanılan bir yöntem olarak bilinmektedir. Ekonomik fayda sağlamak için ineklerde yapılan çoklu doğum, yüksek riskli gebelik olduğu için istenmeyen bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Patibus Yangin Bolgelerinde Yardima Hiz Kesmeden Devam Ediyor

İzmit Belediyesi’nin Hayvan Ambulansı, Yangın Bölgelerinde Yardıma Devam Ediyor

Ayaklari Yanan Kaplumbagaya Sincan Belediyesi Ekipleri Mudahale Etti 1

Ayakları Yanan Kaplumbağa’ya Sincan Belediyesi Ekipleri Müdahale Etti