in

“Denizli Horozu, Süs Hayvanı Kategorisine Alınmalı”

Gür ötüşü ve heybetiyle bilinen Denizli horozunun, kümes hayvanı yerine süs hayvanı kategorisinde değerlendirilmesi için çalışmalara başlandı.

Denizli’nin sembolü olan “Denizli Horozu”, renk ve vücut yapısı itibariyle ahenkli uzun ve güzel ötüşleriyle bilinen yerli bir ırktır.

denizli-

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Denizli Horozu Yetiştiricileri Derneği Başkanı Hasan Sağlam, “Denizli horozunun süs hayvanı kategorisine girmesi için çalışma yapıyoruz, bu hayvanın papağan ile aynı kategoride değerlendirilmesi gerekiyor. Bu hayvan, eti, yumurtası için beslenmiyor. Önemli olan heybeti, renkleri ve ötüşüdür” dedi.

Sağlam, kentte horoz yetiştirmenin bir gelenek olduğunu, Laodikya Antik Kenti’nde bulunan kabartmalara göre 2 bin yıllık geçmişi bulunan horozun  gelecek kuşaklara aktarılması için çalıştıklarını belirtti.

Kentleşmenin getirdiği olumsuzluklar nedeniyle horozların artık evlerin çatılarına kurulan kümeslerde yetiştirilmeye başlandığına işaret eden Sağlam, fiziksel zorluklara rağmen yetiştirici sayısının arttığını da vurguladı.

Yetiştiricilerin dernek çatısı altında toplanmasından sonra kent genelinde 35 yetiştiriciye ulaştıklarını, ülkenin dört bir yanına yavru gönderdiklerini dile getiren Sağlam, horozun genetik varyasyonlarını korumak ve geliştirmek için çalıştıklarını anlattı.

 

Yerli üç kanatlı ırkından birinin Denizli horozu olduğunu, 5 ana renge sahip hayvanın toplam 12 çeşidinin bulunduğunu dile getiren Sağlam, “Görsel olarak heybetli ve büyük olan bu hayvan, işitsel olarak da kulağa hitap ediyor. Denizli horozu, gür ve uzun ötüşüyle diğer kanatlı hayvanlardan ayrılır” dedi.

denizli-1

Denizli horozuna sahip çıkılması gerektiğini, bunun da yetiştirici sayısının artmasıyla mümkün olduğunu dile getiren Sağlam, horozun yasal olarak kümes hayvanı olması nedeniyle yetiştiriciliğin gelişemediğini savundu.

Yerel ırklara sahip çıkmak için ülke genelinde kurdukları Süs Hayvanları Federasyonu’nun bu konuda bir çalışma başlattığına işaret eden Sağlam, sözlerini şöyle devam etti:

“Denizli horozu yetiştiricileri bu hayvanla çiftlik uğraşı için değil, hobi olarak ilgileniyor. Bunun süs hayvanı kapsamına alınmasını istiyoruz. Bu konuda yasal değişiklikler için çalışma başlattık. Denizli horozunun da papağan ile aynı kategoride bir süs hayvanı olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Ev ve süs hayvanlarının üretim, satış, barınma ve eğitim yerleri hakkındaki yönetmelikte değişiklik talebiyle ilgili ön çalışmayı yapıyoruz. Federasyon çatısı altındaki diğer türler için istenen değişiklik talepleri de tamamlandığında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nezdinde girişim başlatacağız.

Denizli horozunun çiftlik hayvanı olarak gözükmesi nedeniyle yetiştiricilik koşulları daha ağır. Süs hayvanı olması halinde barınma ve yetiştirme koşulları buna göre belirlenecek. Farklı bir bakış ve anlayışla ele alınacak.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

aydın doğan 2 1

Genç Karikatürcüler ‘Hayvan Hakları’ için Çizdi!

namaz1

‘Namaz Kılmayan Hayvan’ ile ‘Köpek Öldüren Müftü’