in

Deniz Yoksa Habur Çayı Var!

Şırnak’ta etkili olan sıcak havalar insanları olduğu kadar hayvanları da olumsuz etkiledi. Irak’a sıfır noktada bulunan Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde sıcaktan bunalan hayvanlar Habur Çayı’nda serinliyor.

haburcayı-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hava sıcaklığının 35 dereceyi gösterdiği Beytüşşebap ilçesinde vatandaşlar gibi hayvanlar da sıcaklardan etkilendi. Sıcaklıklar hayvanların hastalanmasına neden olurken, buna çözüm arayan köylüler kendi imkanlarıyla Habur Çayı’nda hayvanlarını serinletmeye çalışıyorlar. Hayvanların önce yünlerini kesen vatandaşlar, daha sonra çaya bıraktıkları keçi ve koyunları teker teker yıkıyor. Yıkama işlemi bittikten sonra hayvanlar yeniden meraya salınıyor.

haburcayı-2

Başaran köyünde ikamet eden 4 çocuk, aileleriyle birlikte sabah saatlerinde tahta köprüyü kullanarak Berivanların yardımıyla Habur Çayı’nda gün boyu keçi ve oğlakları sıcaklardan korumak için yıkadıktan sonra tekrar mera alanına salıyor. Gürhan Gökçe, Ozan Armağan, Polat Gökçe ve Hüseyin Gökçe adında 4 çocuk gün boyu keçi ve oğlakları Habur Çayı’nda yıkayarak hem hayvanların temizlenmesine, hem de serinlemesine yardımcı oluyor. Çocuklardan Gürhan Gökçe sıcaklıkların aşırı derece olduğunu ve hayvanlara zarar verdiğini belirterek, yıkamanın hayvanlara iyi geldiğini dile getirdi. Gökçe, “Yaklaşık 6 gündür burada sıcaklıklar çok olduğundan dolayı hayvanlarımızın hepsi hastalandı. Bütün köylü her gün buraya gelerek hayvanlarımızı aşıladıktan sonra Habur Çayı’nda yıkıyoruz. Bir yıl boyunca çok kirlenmişlerdi, üstüne bu sıcaklıklar eklenince mecbur bu yola başvurduk, bir çocuğu yıkar gibi yıkıyoruz” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

onecıkan 5

Sokaktaki Hayvan Dostlarımız İçin ‘Sosyal Yuva’ Uygulaması

onecıkan 7

Hakkari’deki Operasyonların Canlılara Verdiği Zararın Raporu Açıklandı