in

Deniz Suyu Köpekler İçin Zararlı Mıdır?

Çoğu köpek denize girmeye bayılır, ancak bazı konulara özen gösterilmediği takdirde deniz suyu köpekler için risk anlamına gelebilir.

Havaların ısınması ile birlikte tatil planları da hız kazanmaya başladı ve biz köpek sahipleri için tabi ki tüylü dostumuz olmadan tatile gitmek düşünülemez bile. Gerçekten de köpeklerle tatile gitmek de denize girmek de bambaşka bir keyiftir. Köpeklerin bir kısmı denize girmekten hoşlanmazken büyük bir kısmı hele de sevgili insanıyla birlikte yüzmekten çok zevk alır. Köpeği ile birlikte denize giden herkesin aklına takılan ilk konulardan biri deniz suyunun dostuna herhangi bir zararı olup olmadığıdır.

Bakalım deniz suyu köpekler için zararlı mıdır sorusunun yanıtları nelermiş.

Denize girmek istemeyen köpeğinizi asla buna zorlamamalısınız

Öncelikle şunun altını çizmemiz gerekiyor, eğer bir köpek denize girmek istemiyorsa onu istemediği bir şeyi yapmaya zorlamak başlı başına bir zarardır. Her köpek denize girmek, yüzmek zorunda değildir. Yani eğer köpeğiniz denize girme konusunda isteksizse onu buna kesinlikle zorlamamanız gerekir. Unutmayın, köpekler bizim oyuncağımız değil dostumuzdur ve onları kendi keyfimiz için istemedikleri bir şeyi yapmaya zorlamaya hakkımız yoktur.

4-20160909_150844

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Deniz suyu içen köpeklerde kusma ve ishal görülebilir

Çoğu köpeğin denizle karşılaştığında hele de deniz dalgalıysa yaptığı ilk şeylerden biri deniz suyu içmektir. Köpeğinizi böyle bir hareket yapıyorsa ona engel olmanız en doğrusudur zira deniz suyu içmesi köpeğinizin hem kusmasına hem de ishal olmasına yol açabilir.

14565566959_74609aba8c_b

Yüzen köpekleri mutlaka durulamak gerekir

Denize girmek köpekler için zararlı değildir, aksine yüzmek tüylü dostlarımız için hem eğlenceli bir aktivitedir hem de oldukça etkili bir egzersizdir. Ancak köpeğin denize girdikten sonra durulanmayıp tuzlu bırakılması doğru değildir. Tuzlu suyun köpeğin cildinde kalması çeşitli cilt problemlerine yol açabilir. Bu nedenle denize giren köpekleri durulamak gerekir. Burada şu uyarıyı da yapalım; köpeğinizin her gün denize girdiği bir durumda onu her denize girdiğinden sonra şampuanla yıkamanız da cildine zarar verir. İdeal olan köpeklerin denizden sonra sadece su ile iyice durulanmasıdır.

dog-bath-mistakes-spray

Kurulamayı da unutmamak gerekir

Elbette denizden çıkan köpeğinizi su ile duruladıktan sonra başta kulakları olmak üzere tüm vücudunu iyice kurulamanız gerekir. Kurulanmayan köpekler hastalanabilir. Kısacası deniz sonrası yapılması gerekenler eksiksiz yapıldığı ve köpeğin deniz suyu içmesi engellendiği takdirde denizin tüylü dostlarımıza herhangi bir zararı yoktur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Günde 110 Kuş Türünün Görüldüğü Kars Türkiye Birincisi

Bir Günde 110 Kuş Türünün Görüldüğü Kars Türkiye Birincisi

Bakanlıktan çok sert İzmir Kuş Cenneti açıklaması

Bakanlıktan Çok Sert İzmir Kuş Cenneti Açıklaması