in

Deniz Kaplumbağalarını Korumaya Adanmış Muhteşem Bir Yaşam Öyküsü

Yıllar önce geldiği Dalyan’a aşık olup kalarak, burada doğayı ve deniz kaplumbağalarını korumaya adanmış bir hayatın temellerini atan muhteşem bir kadın.

1922. 95 sene önce… İngiltere’de doğdu. Babası petrol mühendisiydi, iş için Afrika‘ya taşındılar, Uganda‘da yaşadılar, svahili dilini öğrendi, uçsuz bucaksız savanlarda çıplak ayakla koşturdu, macera filmlerini andıran hayatı işte böyle başladı.

Deniz Kaplumbağlararını Korumaya Adanmış Muhteşem Bir Yaşam Öyküsü

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Haimoff soyadını taşıyan ikinci eşi ile ABD’de ve İsviçre’de yaşadı. Dünya jet sosyetesinde yer aldı. İkinci eşinden ayrıldıktan sonra satın aldığı bir balıkçı teknesi ile Ege’de seyahat etti ve Yunanistan’da 20 yılını geçirdi.

Deniz Kaplumbağlararını Korumaya Adanmış Muhteşem Bir Yaşam Öyküsü

İlk defa Temmuz 1975´te teknesiyle Dalyan sahilindeki Ekincik Koyu’na geldi. Daha sonra tatilini geçirmek için sürekli bu bölgeye geldi. Dalyan’a 1986’daki gelişinde İztuzu Plajı‘nda bir barakada ve teknesinde yaşamaya başladı. Bu dönemde, geceleri yumurta bırakmak için kumsala gelen deniz kaplumbağaları Caretta Caretta´larla karşılaştı. Nesli tükenmeye yüz tutmuş bu kaplumbağaları gözleyerek bu sahillere nasıl, ne zaman geldiklerini, yumurtlama, üreme ve Akdeniz’e geri dönüşleri hakkında bütün bilgi edindi.

Deniz Kaplumbağlararını Korumaya Adanmış Muhteşem Bir Yaşam Öyküsü

Caretta carettaların yuvalama ve yaşam alanı olan İztuzu Sahili’nde otel yapılmak istendiğini öğrendiğinde bir kampanya başlatarak dünyanın ilgisini bu kumsala çekti ve otel yapma girişiminin durdurulmasını sağladı. Ankara’da dönemin başbakanı Turgut Özal ile görüşen Haimoff, Özel Çevre Koruma Kurumu’nun kurulmasında önemli rol oynadı. Bu mücadelenin ve kazanılan zaferin öyküsünü 2002 yılında İngiltere’de yayınladığı “Captain June and the Dalyan Turtles” kitabında anlattı. Kitap aynı yıl “Kaptan June ve Kaplumbağalar” adı altında Türkçeye çevrildi ve Remzi Kitabevi tarafından yayınlandı. June Haimoff ayrıca 2003 yılında geliri Caretta Carettaların korunması amacıyla kullanılmak üzere tek şarkılık CD yaptı.

Deniz Kaplumbağlararını Korumaya Adanmış Muhteşem Bir Yaşam Öyküsü

Dalyan halkının “Kaptan June” olarak hitap ettiği Haimoff, halen Köyceğiz Gölü-Dalyan ve çevresinin doğa bekçiliğini sürdürmekte, bölgedeki doğal dengeleri tehlikeye iten yapılanmaları engellemeye çalışmaktadır. Çalışmalarını Toparlar beldesinin sınırları içinde bulunan günlük ağaçlarının kurtarılması üzerinde yoğunlaştırmıştır. Dalyan Belediyesi tarafından evinin bulunduğu sokağa kendi adı verilmiştir.

Deniz Kaplumbağlararını Korumaya Adanmış Muhteşem Bir Yaşam Öyküsü

Haimoff, 2009 yılında Türk vatandaşı oldu. Kurduğu Kaptan June Deniz Kaplumbağalarını Koruma Vakfı (kısaca “Kaplumbağa Vakfı”) 2011 yılı başında tescillendi. Vakfın Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) ile işbirliği içinde faaliyet göstermesi amaçlanmaktadır.

Deniz Kaplumbağlararını Korumaya Adanmış Muhteşem Bir Yaşam Öyküsü

Haimoff ayrıca, Birleşik Krallık kraliçesi II. Elizabeth tarafından yılbaşında ve doğum gününde toplam yaklaşık 1350 ismi kapsayacak şekilde yılda iki kez yayınlanan “Britanya Onur Listesi”nin 2011 yılbaşı itibarıyla yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köpeğe Tecavüz Ederken Yakalandı Serbest Bırakıldıöç

Köpeğe Tecavüz Ederken Yakalandı, Serbest Bırakıldı!

Köpeğini Canlı Canlı Gömerek Ölüme Terk Ettiöç

Köpeğini Canlı Canlı Gömerek Ölüme Terk Etti!