in

“Deniz Kaplumbağalarını Rahatsız Edenlere Ceza Verilsin”

DEKAMER, bakanlığa yazı göndererek, Caretta carettalara yaklaşanlara, onları kucaklayanlara, ‘selfie çektirenlere’, elle besleyenlere ceza uygulanmasını istedi.

caretta1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Müdürü ve Pamukkale Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska, geçtiğimiz haftalarda yaşanan Caretta caretta türü denizkaplumbağası saldırıları sonrası yetkililerin ‘insanlara karşı’ harekete geçmesi için çağrıda bulundu.

caretta2

Tatilcilerin, bu canlıların doğal yaşama alanı olan denizlerde Caretta carettalara yaklaşmasının bu hayvanları strese soktuğunu savunan Prof. Kaska, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na cezai müeyyide uygulanması için yazı gönderdiklerini belirtti.

caretta3

Saldırtan İnsanlar

Kaska, deniz kaplumbağalarının yaşadıkları stresin insan kaynaklı olduğunu belirterek şöyle dedi: “Deniz kaplumbağalarının doğal ortamı deniz. Ara ara nefes almak için yüzeye çıkıyor, yoğun bir insan topluluğuyla karşılaşıyorlar. Doğal olarak agresifleşiyorlar. Bunun yanı sıra insanlar Caretta carettaları elleriyle besliyor. Beslerken fotoğraf çektirmeye çalışıyor, kucaklarına alıyorlar. Hayvan sıkılıyor ve strese giriyor. Bazen de yüzerken acaba bana yiyecek mi verecek diyor ve ısırıyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

oltamartı1

Balık Avlarken Oltasına Kuş Takıldı

doping1

Yarış Atları için Doping Satan Çete Çökertildi