in

“Deney Sonunda Yaşamına Devam Edebilir Olan Hayvan Aile Yanına Verilsin!”

Deneye Hayır Derneği, laboratuvarlarda tutulan, üzerinde deney yapılmayacak hayvanların yasa ile belirlenen hakkı olan Aile Yanına Verme Programı’nın uygulanması için harekete geçti.

Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin sonlanması için faaliyet yürüten Deneye Hayır Derneği, deney laboratuvarında tutulan hayvanların yuvalandırılması için yeni bir proje başlattı.

“Latte: Tüm türler evlere” isimli projenin ortaya çıkışını Dernek Başkanı Yağmur Özgür Güven şöyle anlatıyor: “Deneye Hayır Derneği olarak nihai hedefimiz, hayvanlar üzerinde yapılan her türlü uygulama ve çalışmayı sona erdirmek ve hayvan kullanılmayan bilimsel yöntemlerin uygulanmasını sağlamak. Ancak bir geçiş süreci var ve bu süreçte laboratuvarlardaki hayvanların haklarını korumak zorundayız.”

Kendinden büyük tümörü ile küçük kafeslerde tutulan sıçanlar…

Güven, laboratuvardaki hayvanların da yasal hakları olduğunu ancak bu haklarının ihlal edildiğinin altını çiziyor: “Laboratuvardaki hayvanların yönetmeliklerle düzenlenen ancak uygulanmayan hakları var. Bunlardan biri, yaşamına devam edebilecek hayvanların aile yanına verilmesi. Ancak bugüne dek hiçbir resmi ve özel kurumun bu hakkı hayvanlara tanıdığına rastlamadık. Bize gelen ihbarlarda artık deney yapılmayacağı halde, kendinden büyük tümörü ile oldukça küçük kafeslerde kalabalık nüfusla tutulan sıçanlar olduğunu görüyoruz. Çoğu zaman da bu hayvanlar maliyet olarak görülüp ne yazık ki iğne veya başka yöntemlerle öldürülüyor.”

deneylab

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yönetmelik uygulanmıyor

Aile Yanına Verme Programı’nın, Hayvan Deneyleri Etik Kurullarının Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelik’te yer aldığını hatırlatan Güven, “Hayvan, deney sonunda hayvan refahı birimi ya da sorumlu veteriner hekim tarafından sağlıklı ya da yaşamına devam edebilir olarak nitelendirilmişse aile yanına verilmeli. Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulların (HADYEK) görevlerinden biri olarak bu ilgili yönetmelikte yer alıyor. Ancak HADYEK’in görevini yapmıyor” dedi.

HADYEK’lere soruyoruz: Aile Yanına Verme Programı uygulanıyor mu?

Deneye Hayır Derneği, HADYEK’e görevini ve laboratuvarda tutulan hayvanların hakları hatırlatmak için Latte Projesi’ni üretti. Derneğin kurucularından Aslı Alpar projeyi şöyle anlatıyor: “Aile yanına verme programlarının; deneylerde kullanılmak üzere hayvan yetiştiren, tedarik eden ya da kullanan, çalışma izinli tüm resmi ve özel kuruluşlar tarafından uygulanmasını istiyoruz. Bunu sağlamak için, Bilgi Edinme Hakkı Yasası kapsamında üniversite ve özel kuruluşların Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurullarına başvurular yapıyoruz. Bu programların uygulanmama sebebini ve uygulanacak ise Sivil Toplum ile işbirliği yapılıp yapılmayacağını soruyoruz. Bugüne dek 20’ye yakın başvuru yaptık, gelen yanıtları kamuoyu ile paylaşacağız.”

Alpar, laboratuvardaki hayvanlara koruyucu yuva olmak isteyen kişileri ve projenin detaylarını merak edenleri projenin web sayfasını ziyaret etmeye davet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

corona

Binlerce Kişinin Ölümüne Neden Olan Korona Salgınının Kaynağı Ne?

ilber ortaylıöç

İlber Ortaylı: Hayvanları Sevmek Zorundasınız Çünkü Gebereceğiz