in ,

Kozmetik Sektörünün İşkence Ettiği Denek Hayvanlarının Kısa Filmi: Save Ralph

Tüm dünya Amerikalı film yönetmeni Spencer Susser’ın çektiği kısa film Save Ralph’i konuşuyor. Bu film, kozmetik sektörünün “denek insanları” olan zavallı kozmetik ürün kullanıcılarının, yani ruhlarındaki acıları, yaraları ve çirkinlikleri kozmetikle kapatmaya çalışan ama kapatmayı başaramayan insanlar yüzünden başka hayvanların nasıl işkence gördüğünü ve ölüme sürüklendiğini gözler önüne seriyor.

Son günlerde #saveralph hastagi ile büyük destek toplayan ve hayvanların kozmetik sektöründe denek olarak kullanılmasının eleştiren Save Ralph kısa filmi gündeme bomba gibi düştü. Humane Society International (HSI)’ın Hollywood’un ünlü sanatçılarıyla yaptığı #SaveRalph kampanyası, kozmetik markalarının canlılar üzerinde yaptığı deneyleri durdurmak üzere başlatıldı. İnsanlara sunulan ürünler için hayvanların üzerinde deney yapılması konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen proje ilk kez sosyal medya üzerinden insanlarla buluştu ve gündeme oturdu.

3041544 1200x627 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Amerikalı bir film yönetmeni olan Spencer Susser’in  senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği Save Ralph, kendi bilinçleri dışında zorla alıkonularak üzerlerinde deney yapılan tavşan ailesine odaklanıyor. Stop motion olarak çekilen filmde karakterlere Taika Waititi, Zac Efron, Ricky Gervais, Olivia Munn, Tricia Helfer ve Pom Klementieff sesiyle hayat veriyor. Oscarlı yönetmen ve senarist Taika Waititi, Save Ralph’in başkahramanı Ralph’i seslendiriyor. Tek gözü kör olan Ralph, filmde zil sesinden başka hiçbir şey duyamadığını söylüyor. Aile üyelerinin hepsi deney tavşanı olan Ralph, her ne kadar gülümsese de yardım istiyor. Denek hayvanı olan Ralph’in bir gözünün kör, bir kulağının duymadığını ve bedeninde çeşitli yaralar olduğunu gördüğümüz kısa film, kozmetik sektörünün hayvanlar üzerinde yaptığı işkenceyi ve hayvanları nasıl ölüme sürüklediğini gözler önüne seriyor. 2021’in dünyasında hala insanların hayvanlar üzerinde deney yapan büyük kozmetik markalarının ürünlerini aldığını dile getiren kısa filmin sonunda ‘Güzellik Uğruna Hiçbir Hayvan Acı Çekmemeli’ mesajı yer alıyor. Ruhu yaralı bir insanın acılarını, çığlıklarını ve nefretinin yarttığı çirkinliği kapatacak kozmetik ürünü ne yazık ki yok. Kendi acılarına, işkence gören hayvanların acısını da ekleyen zavallı hayatlar var sadece.

İşte kozmetik dünyasının zavallı kurbanı denek insanlar” yüzünden kurban edilen bir hayvan

t3 e1462280065899

Save Ralph’in oluşturmaya çalıştığı farkındalıkta da gördüğümüz gibi kozmetk sektörünün asıl denek hayvanı oan “denek insanları”nın zavallılıkları ve zayıflıkları yüzünden başka canlılar işkence görüyor. Ruhundaki acıları, yaraları iyileştirmek yerine, kozmetik ürünlerle kapattıklarını zanneden bu zavallı insanlar, dışarıdan bakıldığında görülen acılarına duyulan merhameti, kozmetikle kapattıkları zannıyla yaşıyoralar.

5d8c5865214ed8127cb2e880

Kozmetik ürünlerinin güzelleştirdiği yanılsamasındaki bu zavallı insanların “güzellik” uykusuna devam edip hayvanlar üstünde işkence yapan markaların ürünlerini satın almaya devam etmesi, kendi yarattığına tapınan ve onlardan biri olan paraya da tapan zavallı insanlardan oluşan “Hükümetlerin” hayvan deneylerine izin vermesine yol açıyor.

51228cekiste Gorsel 4

Deney hayvanlarınının bu işkenceden kurtulması için, kozmetik sektörünün kölesine dönüşen “denek insanlarının” ruhlarındaki yaralarını iyileştirmeleri, kendileri ile barışmaları ve özdeki gerçek güzelliklerini açığa çıkarmaları gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Terk Edilen Engelli Kopek Yeni Ailesiyle Tanisti

Barınağa Terk Edilen Engelli Köpek Yeni Ailesine Kavuştu

Tarsus Belediyesi Park Ve Yesil Alanlari Ile Ornek Oluyor

Tarsus’ta Patili Dostlara Özel Park