in

Denek Olmaları için 8 Kuzuyu Anne Karnından Alıp Yapay Rahme Koydular

Araştırmacılar, prematüre bebeklerin hayatını sürdürmeleri için yapay bir rahim geliştirdi ve tabi yine hayvanlar üzerinde denendi.

Children’s Hospital of Philadelphia tarafından erken doğan bebekler için geliştirilen yapay rahim, anne rahmindeki 5 aylık bebeğin ömrüne eş olan 3 ay erken anne karnından alınan 8 kuzu üzerinde denendi. 28 gün boyunca yapay rahmin içinde yaşatılan kuzunun organ gelişimi ve sağlığının anne karnındaki gibi devam ettiği tespit edildi. Steril ve ısısı kontrol altında tutulan ‘bio torba’ şeklinde tasarlanan rahim 22 haftaya kadar erken doğan bebeklerin yaşaması için umut olacak.

Denek Olmaları için 8 Kuzuyu Anne Karnından Alıp Yapay Rahme Koydular

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kuzular, büyümeyi teşvik etmek için kimyasallar içeren özel bir amniotik sıvı takviyesi alıyorlar. Bu sıcaklık kontrollü torbalar içindeki kuzular,  anne karnındaki gibi büyümeye devam ediyorlar.

Denek Olmaları için 8 Kuzuyu Anne Karnından Alıp Yapay Rahme Koydular

Bununla birlikte, araştırma ekibi harici rahmin annenin yerini alamadığına dikkat çekiyor. Philadelphia Çocuk Hastanesi’nde cerrah olan Alan Flake şöyle söylüyor “Bir embriyo alıp erken gelişme süreci boyunca, kritik bir unsur olmaksızın makinemize koyabildiğinizi düşünmek için eksiksiz bilim kurgu ortamına ihtiyacımız var”. Flake, Biobag’ların rahim ve dünya arasında önemli köprü görevi gördüğünü, özellikle de 23 ila 28 hafta arasındaki prematüre bebeklerin hayatını kurtarmak için önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

Peki ya bu yöntem işe yaramasaydı? Annelerinin karnından insanoğlunun deneylerine hizmet etmek için sezaryenle alınan bu koyun yavruları insan yavrularından daha mı değersiz?

 

Kaynak: 1, 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uçağın Kargo Bölümüne Yerleştirilen Dev Tavşan Ölü Bulunduööç

Uçağın Kargo Bölümüne Yerleştirilen Dev Tavşan Ölü Bulundu

8 yavru kopek vahsice olduruludu 9009932

Adıyaman’da Vahşet: 8 Yavru Köpek, Kafası Taşla Ezilip Bıçaklanarak Öldürüldü