in

Darbenin Şiddeti Onları da Vurdu!

15 Temmuz gecesi yaşananlar insanları olduğu kadar hayvanları da etkiledi. Silah ve jet seslerinin birçok hayvanda travma yarattığı gibi yaralanan ve yaşamını yitirenler de oldu.

Ankara’da TBMM’nin de bombalandığı 15 Temmuz darbe girişiminin uzun gecesi sadece insanları değil hayvanları da çok korkuttu. Hayvanlar nereye saklanacaklarını bilemedi. Ankara Doğal Hayatı Koruma ve Sokak Hayvanlarını Barındırma Derneği  Başkanı Aylin Cumalı, hayvanların kulak yapısının insanlardan farklı olduğunu, bomba, ses bombası, havai fişek, şimşek  çakması gibi olaylardan çok daha fazla etkilendiklerini belirtti.

Yedikule Hayvan Barınağı yetkilisi Meral Olcay, Samatya’da bir mahalle köpeğinin 4 kurşun yarası aldığını, barınaktaki 2 yaşlı köpeğin de jet seslerinden korkup kalp krizi geçirdiklerini ve hayatlarını kaybettiklerini söyledi.

melek

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne atılan bombadan çok sayıda sokak hayvanının beslendiği Beştepe’de hayvanların büyük sıkıntı çektiklerini gözlemlediğini anlatan Cumalı, aynı gece evinde beslediği 80 kedisi ile köpeklerinin de korkudan nereye saklanacaklarını bilemediklerini ifade etti.

Cumalı, T24’e 15 Temmuz gecesine ilişkin bilgi verirken, onlarca insanın öldüğü gecede hayvanlarla ilgili durumu aktarmanın tuhaf kaçabileceğini ifade etti. Köpeklerin korkudan devamlı havladıklarını anlatan Cumalı, “Peki siz 80 kedinize ve köpeklerinize o anda ne yaptınız?” sorusuna, “Kendilerini  güvende hissetmelerini sağlamaya çalıştım. Sakinleşmeleri için uğraştım. Koltukların altlarına saklandılar. Köpeklerin  kulak yapısı  daha hassas olduğu için bombanın şiddeti  desibeli  çok büyük  bir gürültü olarak yansıyor” dedi.

Kaynak: T24 – Hülya Karabağlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan antalya balık olumu

Antalya’da Antik Limanda Yüzlerce Balık Öldü

one cıkan hayvan dostu tesisler

Karşıyaka Belediyesi’nden ‘Hayvan Dostu’ Tesisler Projesi