in

Dalyan’da Gönüllüler Sokak Hayvanları için Örüyor

Ortaca’da gönüllü kadınlar tarafından kurulan “Dalyan Örgü Kulübü” sosyal sorumluluk projelerine imza atıyor. Haftada 1 gün Dalyan mahallesindeki DOHAKDER’de toplanan hayvan dostu gönüllüler burada örgü yapıyorlar.

Muğla‘nın Ortaca ilçesinde “Dalyan Örgü Kulübü“nü kuran 20 gönüllü kadın, başlattıkları “Sıcak Dokunuş Projesi” ile el örgüsü ürünlerin satışından sağlanacak geliri sokak hayvanları için harcayacak.

Son projesini sokak hayvanları için yapan Dalyan Örgü Kulübü üyeleri, ördükleri kazak, bere, çeşitli süs eşyalarını Dalyan hayvan barınağı ve sokak hayvanları için bağışladı.
Barınak gönüllüleri tarafından uygun fiyatlarla satılacak olan ürünlerden elde edilecek olan gelirle, mama, ilaç alınacak. Sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasının yanı sıra, hayvan haklarıyla ilgili eğitim çalışmaları yapılacak.

dalyan örgü kulübü

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

Daha önce ördükleri, atkı, bere, kazak gibi kışlık giysileri Erzurum’da ihtiyaç sahibi öğrencilere gönderen kulüp üyeleri, ardından örgülerle ağaçları süsleyerek çevre bilinci oluşturmuştu.

dalyan örgü kulübü

Dalyan Örgü Kulübü kurucusu Türkan Ölmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, başlangıçta küçük bir kulüp olmalarına rağmen sayılarının arttığını, kulüp olarak sosyal sorumluluk projeleri hazırladıklarını söyledi. Dört ay önce kurulmalarına rağmen “Sıcak dokunuş” projesinin üçüncü çalışmaları olduğunu vurgulayan Ölmez, şöyle konuştu:

“İlk olarak ihtiyaç sahibi çocuklara yönelik bereler ördük ve Erzurum’a gönderdik. İkinci projemiz kapsamında Dalyan Merkez Cami’nin yanındaki parkta bir bankı giydirdik, ağacı süsledik ve çevreye dikkati çektik. Son olarak da Dalyan Hayvan Barınağındaki ve sokak hayvanları için ‘Sıcak Dokunuş’ projesini hazırladık. Hayvanseverler ve gönüllüler bize çok büyük destek verdi. Biz de hayvanlarımız için canlarımız için bir şeyler ördük.”

dalyan örgü kulübü

Ölmez, örgü bilmeyen arkadaşlarının da olduğunu ancak kısa zamanda öğrendiklerini dile getirdi.

Genelde köpekler ve kediler için giysiler hazırladıklarını anlatan Ölmez, “Onlar da bizim gibi kışın üşüyor. Kırlent yapanlar var. Ufak da olsa böyle bir çalışma zannediyorum insanların dikkatini çekecek. Meblağ hiç önemli değil, önemli olan gönülden gelmesi. Cüzi fiyatlara yapılan satışlar sonunda elde edilen gelirle hayvanlarımıza ilaç ve mama alacağız, kısırlaştırma yaptıracağız.” diye konuştu.

dalyan örgü kulübü

Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği (DOHAKDER) Başkanı Mebrure Kuzey Blom ise gönüllülerin gösterdiği duyarlılığa teşekkür ederek, onların problemin parçası değil, çözüme katkıda bulunanlar olduğunu söyledi.

Herkesten aynı duyarlılığı beklediklerini dile getiren Blom, “Keşke herkes böyle duyarlı olsa, bu soruna insani ve çağdaş bir şekilde çözüm bulsak. Bu yapılan destekler, her şeyden önce bir farkındalık çalışması. Yani insanlarda hayvanların sevildiği, korunduğu izlenimi uyandırılmış oluyor. Biz de hayvanların daha çok korunması ve hayvan haklarıyla ilgili eğitim çalışmaları yapacağız.” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fransadan Tarihi Karar Yunusların Tutsaklığına Sonöç

Fransa’dan Tarihi Karar: Yunusların Tutsaklığına Son

Sivasın 3 Bacaklı Bebeği Garip Yeni Yuvasındaöç

Sivas’ın 3 Bacaklı Bebeği ‘Garip’, Yeni Yuvasında