Dalaman’da Başlayan Orman Yangını Göcek’e Ulaştı. Binlerce Canlının Hayatı Tehlikede

Dalaman’da öğle saatlerinde başlayan orman yangını Göcek’e ulaştı. Binlerce canlının etkilendiği yangında bazı yerleşim yerleri ve barınakta tahliye işlemleri yapılıyor.

Dalaman’dan öğleden sonra başlayan yangın söndürülemiyor. Şu ana kadar binlerce hektar orman yok oldu. Göcek’e doğru ilerleyen yangın nedeniyle Muğla genelinde gökyüzünü kara bulutlar kapladı. Ormanlar yaşayan binlerce canlının durumu ise belirsizliğini korurken, yangının yerleşim bölgelerine sıçramaması için büyük çaba sarfediliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Muğla’nın Dalaman ilçesi yakınlarında, bugün saat 15.10’da orman yangını çıktı. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü koordinesindeki orman yangınları ile mücadele ekipleri, Dalaman ilçesi Karaağaç mevkisindeki kızılçam koru ormanlarının bulunduğu alandaki yangına 13 dakikada ilk müdahaleyi gerçekleştirdi. Olay yerine 2 yönetim helikopteri, 13 su atar helikopter, 74 arazöz, 6 dozer sevk edildi.

Orman yangını sebebiyle bölgedeki bazı evler tahliye edilirken, 20’ye yakın helikopterle ile yangına müdahale edilmeye çalışılsa da, rüzgarın batıdan 40 kilometrenin üzerinde esmesi gibi olumsuz şartlar nedeniyle alevler kısa sürede büyüyerek devam etti.

Alevler Göcek’e sıçradı

Rüzgarın etkisiyle Göcek bölgesine sıçrayan yangın için Muğla seferber oldu. Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri, orman arazözleri, Fethiye Belediyesi aracları ve havadan helikopterle yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

Fethiye Belediye Baskanı Alim Karaca “Fethiye belediyesi olarak tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Yangın söndürülene kadar teyakkuz halinde olacağız” dedi.

Yangın söndürme çalışmalarına sivil desteklerde katıldı. Birçok gönüllü sivil araçlarını yangın bölgelerine sevk etti.

Yangının barınağa sıçrama ihtimali üzerine boşaltıldı

Orman yangının Göcek’e sıçraması sebebiyle bölgede bulunan Göcek Doğa ve Hayvan Dostları Derneği Barınağı’da tehlike altında olması sebebiyle boşaltıldı. Yangının sıçrama ihtimali üzerine yapılan anons ile, 150 kişilik bir grup barınağa giderek hayvanların tahliyesine yardımcı oldu.

Göcek Doğa ve Hayvan Dostları Derneği’ne ait hayvan barınağındaki 250 kedi ve köpek de alevlerin bölgeye ulaşma ihtimaline karşı tedbir amacıyla tahliye edildi. Bölgede yerleşik yaşayan yabancı uyruklular da barınaktaki hayvanların nakledilmesi için seferber oldu. Hayvanseverler tarafından kafeslere konulan kedi ve köpekler, güvenli bölgeye götürülmek üzere barınaktan tahliye edildi. Barınak görevlisi Sina Karadağ, “Alevler bulunduğumuz yere doğru yaklaşıyor. Bu hayvanları kurtarmamız gerekiyor. Gelen herkes yardımcı oluyor. 250 hayvan bulunuyor. Hasta olanları öncelikli olarak gönderiyoruz” dedi.

 

Yangın Çıkan Evin Sahibinden İlginç İddia: ‘Sigara İçen Kedim Yüzünden oldu’

Uzmanlar 664 Ayı Saldırısını İnceledi, İnsanları Hatalı Buldu